Обміліле Сімферопольське водосховище у Криму, 26 листопада 2012 року
Фото:

Олексій Сувіров/УНІАН

«Якщо дати воду в Крим, але мати якусь велику перевагу в перемовинах по Донбасу, моя особиста позиція — я буду вважати це достатнім компромісом», — 11 лютого заявив голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Та після того, як заява набула резонансу — вибачився за такі слова. Після окупації Криму Росією у 2014 році питання постачання води по Північно-Кримському каналу на півострів стало не стільки економічним, скільки політичним. Зараз водосховища Криму заповнені лише на третину. До середини літа у підконтрольному Росії «Державному» комітеті з водного господарства і меліораціі Криму прогнозують надзвичайну ситуацію на півострові. Російська влада вже анонсує перебої з подачею води. Як реагують на пропозицію Арахамії в Україні, Росії та на окупованому півострові — в нашому матеріалі.

В чому проблема з водою?

До 2014 року до 85% прісної води в Крим подавалося по Північно-Кримському каналу, який з'єднує русло Дніпра з півостровом. Проте після окупації Україна перекрила його. Цьогорічні осінь та зима були скупі на опади, тож зараз водосховища Криму заповнені лише на третину. Йдеться, не про питну воду, якої нібито має вистачити, а технічну, яку використовують, наприклад, у сільському господарстві або на військових базах.

Осушений Північно-Кримський канал в Джанкойському районі, Крим, 25 квітня 2014 року
Фото:

Олексій Сувіров/УНІАН

Що каже окупаційна влада Криму і Росія?

У так званому «державному комітеті водного господарства Республіки Крим» кажуть, що кримські водосховища заповнені на 30-40%. 

З 2014 року російська влада не знайшла способу, як забезпечити півострів водою. Проєкти з опріснення морської води, очищення стічних вод, будівництва водоводу з Росії по дну Чорного моря і постачання води мостом через Керченську протоку залишилися нереалізованими.

Глава окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов заявив, що Крим отримає 20 мільярдів рублів (майже 8 мільярдів гривень — ред.) на реконструкцію Міжгірського водосховища, завдяки якому можна буде забезпечити водою Сімферополь. Він також сказав, що пошук додаткових водних джерел залишається однією з основних задач в Криму. 

Деякі депутати в «Держраді Криму» не виключають можливості закупки води в материковій Україні. «Росія допомагає Україні з газом, але чому не вимагає в міжнародних організаціях, щоб нам продовжували подавати воду?», — говорить депутат «Держради Криму» Валерій Аксьонов.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, коментуючи можливість повернення Києву контролю над кордоном в Донбасі в обмін на відновлення Україною водопостачання Криму, заявив, що «Крим не може бути об’єктом розміну». Але додав, що будь-які пропозиції щодо водопостачання можуть розглядатися. «Якщо є якісь пропозиції щодо додаткового водопостачання, на комерційній або на іншій основі, вони можуть бути розглянуті».

Крим — це Україна. Ми не покинемо займатися проблематикою окупованих територій, але нам потрібна ваша допомога. Підтримайте hromadske на Спільнокошті
Обміліле Міжгірне водосховище, яке до анексії Криму було резервним джерелом водопостачання Севастополя і Сімферополя

Що кажуть українські депутати, чиновники та активісти?

Ще до заяви Давида Арахамії, на початку лютого, Юрій Арістов — народний депутат від «Слуги народу» і голова бюджетного комітету — сказав, що Україна розглядає варіант з продажем води до Криму. «Ізраїльтяни продають воду фактично воюючій країні, вони заробляють. Ось і у нас була ідея, наприклад, продавати воду в Росію, тобто в Крим». Згодом Арістов виправився, що це була лише ідея, за якою немає конкретних дій.

Колега Арахамії і Арістова по фракції — кримчанка Єлизавета Богуцька — виступає проти продажу води в окупований Крим. «Кому продавати? У якому статусі наразі Крим? З ким заключати договір? На що здатна та сторона, якщо вона хоче купувати цю воду? Але ж це окупація! Тут взагалі не може йти мова про продаж води на свою ж територію, але окупантам. Нехай вони віддадуть Крим, і тоді із задоволенням одразу надамо воду. Це спільна позиція (фракції «Слуга народу» — ред.)».

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров називає можливість продажу води «укріпленням позиції окупації півострову». «Тільки з моменту виводу військ ми відкриємо перші шлюзи. Інших компромісів немає». Чубаров додав, що питної води в Криму наразі достатньо, бракувати її може сільському господарству та військовим базам РФ.

Таку ж позицію висловили очільник Представництва президента України в Автономній республіці Крим Антон Кориневич і колишній політв’язень, депутат від «Європейської солідарності» Ахтем Чийгоз, у якого в Криму досі проживають рідні та друзі. «Що стосується наших громадян, то вони розуміють, що це і є боротьба з окупантом. Тому вся ця промова окремих представників партії президента про те, що ми піклуємося про громадян — брехня та спроба одурманити суспільство. Це доводить те, що частина команди президента зі “Слуги народу” готова співпрацювати з Росією», — вважає Чийгоз.

Новопризначений голова Офісу президента Андрій Єрмак зазначив, що Україна ніколи не обговорювала з Росією можливість відновлення водопостачання. Він додав, що слова Давида Арахамії — це його особиста думка. 

Лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький заявив, що у разі домовленостей про подачу води в Крим, вони блокуватимуть цей процес.

Що кажуть мешканці окупованого півострова?

Представник Меджлісу кримськотатарського народу у Красноперекопському районі Республіки Крим Музараф Фукала каже, що паніки серед кримських татар немає. За його словами, воду погодинно дають лише у Сімферополі, але є інформація, що це буде поширюватися на інші міста. Він категорично проти того, аби Україна продавала воду в Крим. «Більшість кримських татар проти того, аби Україна продавала воду півострову. Тому що це буде зрада України. Також є думки про те, що саме наших в’язнів захочуть відпустити в обмін на воду».

Кримськотатарська активістка Ельмаз Кирилми каже, що в Сімферополі наразі воду погодинно дають лише в деяких районах. Водночас, за її словами, проросійсько налаштовані мешканці Криму вважають, що саме Україна має піклуватися про водопостачання.

Поділитись: