Поліція Алмати заявила про загибель 149 цивільних під час протестів у місті. А потім назвала їх «терористами-бойовиками»

Поліція Алмати заявила про загибель 149 мирних жителів та 11 співробітників силових структур під час масових заворушень у місті. А згодом зазначила, що більшість зі 149 загиблих — «терористи—бойовики».

Про це пише казахська служба «Радіо Свобода» та видання Orda.

Заяву щодо кількості загиблих зробив начальник департаменту поліції Алмати Канат Таймерденов.

«На сьогодні загинули 11 співробітників правоохоронних органів, серед цивільних — 149 осіб», — сказав посадовець.

Він також заявив, що учасники заворушень не залишали поранених та вбитих і нібито викрадали тіла «своїх спільників». Таймерденов каже, що загалом в Алмати сталося сім нападів на морги, під час яких викрали 41 тіло.

Як заявили в поліції, у місті також викрали 1347 одиниць зброї, наразі вилучили тільки 127 одиниць. Після протестів в Алмати розслідують 405 кримінальних справ, заарештували 249 людей.

У пресслужбі департаменту поліції Алмати згодом повідомили виданню Orda, що більшість зі 149 загиблих у місті — «терористи-бойовики».

Зазначимо, що раніше влада Казахстану не називала кількості жертв серед мирних жителів. 15 січня Генпрокуратура Казахстану заявила щонайменше про 225 загиблих під час протестів, уточнивши, що частина серед них — «бандити, які брали участь у терактах», а також 19 силовиків.

Кримінальні провадження

Наразі Генпрокуратура Казахстану веде 546 кримінальних справ, зокрема 44 щодо актів тероризму, 34 — щодо масових заворушень та ще 15 — щодо вбивств.

В ізоляторах тимчасово тримання, за повідомленнями влади, перебувають 672 підозрювані. Шалабаєв заявив, що до прокуратури надійшло 32 скарги про неправомірні дії співробітників правоохоронних органів, і запевняє, що їх перевіряють.

Протести в Казахстані

Люди вийшли на протести після того, як уряд із 1 січня 2022 року підвищив ціну на зріджений нафтовий газ. Окрім того, люди вимагали відставки уряду. Низку вимог влада виконала, але протест продовжився.

5 січня в Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації, а заворушення у країні Токаєв пов'язав зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.

Після цього президент звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.

15 січня в Міноборони РФ заявили, що їхні військові, які брали участь у «миротворчій операції» в Казахстані, повернулися додому.