Поліція закрила кримінальну справу проти чоловіка, який убив нападника під час самооборони на Тернопільщині
Поліція закрила кримінальну справу проти ветерана війни на Донбасі Андрія Пекельного, який у травні вбив нападника під час самооборони на Тернопільщині.
Про це повідомив адвокат Андрій Федур.
Він розповів, що слідство підтвердило правомірність дій Пекельного під час необхідної самооборони.
«Хочу сподіватись, що трагедія, яка сталася тієї ночі й забрала людське життя, буде хоч і гіркою, але наукою для інших молодих людей», — написав адвокат.
Федур додав, що право на захист від протиправних посягань є природним правом людини, яке захищає Конституція та Кримінальний кодекс: «Свої права потрібно захищати».
Що за справа?
5 травня стало відомо, що в селі Глещава на Тернопільщині місцевий житель Андрій Пекельний смертельно поранив ножем одного з нападників, які увірвалися на його подвір'я.
Через це Пекельного помістили під цілодобовий домашній арешт та інкримінували статтю 118 Кримінального кодексу — умисне вбивство під час перевищення заходів необхідної оборони.
Чоловік пояснив, що один із нападників почав штовхатися ще під час дискотеки. Після цього Пекельний вирішив утекти додому, щоб уникнути подальшого конфлікту.
Він каже, що нападники забігли на подвір’я і почали там усе громити. Окрім Андрія, у будинку була його мама, яка страждає на психологічні розлади та має інвалідність. Чоловік каже, що вона дуже злякалась і почала кричати. Тоді він вирішив вийти до нападників. А щоб налякати — прихопив з собою ніж.
«Я вийшов, демонстративно показав їм ніж. Я думав, що це їх спинить, налякає, і вони просто втечуть. Бо адекватні люди, навіть п’яні, побачивши ніж, мають утікати. Це мало спонукати їх покинути моє подвір’я, але Володимир знову накинувся на мене з кулаками, коли я вже був з ножем. Я у відповідь ударив його ножем. Мені дуже шкода, що так сталося, бо, звичайно, померла людина», — розповів Пекельний.
Що із законом про самозахист?
Право на «необхідну самооборону» гарантується статтею 36 Кримінального кодексу України. Ідеться про те, що нападнику можна завдавати шкоди, необхідної для негайного порятунку свого життя чи життя інших. Але закон наголошує, що водночас не можна переходити межі необхідної оборони.
У разі виходу за межі необхідної оборони настає кримінальна відповідальність. Убивство під час перевищення заходів самооборони загрожує виправними роботами на строк до 2 років, обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі до 2 років. Завдавання тяжких тілесних ушкоджень — громадськими роботами до 240 годин, виправними роботами до 2 років, арештом до 6 місяців або обмеженням волі до 2 років.
Щоразу, коли йдеться про перевищення заходів необхідної оборони, слідству й судам доводиться досліджувати комплекс обставин. Один із головних моментів — оцінка мотивів. Якщо доводять, що людина не оцінила рівень заподіяної нею шкоди, покарання можуть скасувати.
- Поділитися: