Східна Європа і президент Трамп: чого чекати?

Якою буде політика президента США Дональда Трампа щодо Східної Європи та України? Чи буде регіон у центрі уваги Білого дому, як традиційно було під час президентства представників республіканської партії? І чи справді скасування санкцій США проти Росії – лише питання часу? Громадське запитало експертів із чотирьох європейських країн.

Східна Європа більше не пріоритет

Східна Європа навряд чи буде в центрі уваги нової влади у США на чолі з президентом Дональдом Трампом, погоджуються експерти. Хоча республіканці традиційно вважали пріоритетним цей регіон, очікувати цього ж від нового уряду не доводиться, вважає позаштатний дослідник Центру Карнегі за міжнародний мир Балаш Ярабік:

«Значною мірою це залежатиме від того, кого буде призначено відповідальним за регіон Східної Європи у Державному департаменті США. Звичайно ж, Трамп особисто не буде займатися Україною чи цим регіоном. Я вважаю, що увага до нього, до України знизиться, вони перестануть бути пріоритетом».

На думку експертів, Східна Європа навряд чи буде в переліку головних інтересів нового президента США Дональда Трампа

Фото: Gage Skidmore

Зменшення уваги до Східної Європи побоюються у найбільш проамериканській країні регіону – Польщі. Частина населення, яка підтримує ліберальних політиків, схвильовано відреагувала на слова наближеного до Трампа екс-мера Нью-Йорка Руді Джуліані. Той під час візиту до Варшави заявив, що США не бачить причин втручатися у демократичний процес у Польщі.

За словами директора польського офісу Атлантичної Ради Міхала Кобоско, США можуть втратити інтерес до дотримання верховенства права, свободи слова та медіа в регіоні:

«Це може створити проблеми у країнах на кшталт Польщі, які протягом років звикли до того, що США уважно стежать за ними. Ця увага завжди була дуже важливою для  польської влади та суспільства».

З іншого боку, вважає Кобоско, військова присутність США у Східній Європі залишатиметься значною:

«Відповідно до рішень Варшавського саміту НАТО влітку 2016, у Польщі вже розмістили частину військ. Четвертий батальйон розкинуть у Польщі, Литві, Латвії та Естонії. Тож процес вже запущений, і Трамп не намагався йому перешкодити. Американці не покинуть Польщу чи регіон. Утримання військ у Східній Європі в інтересах національної безпеки США».

Експерт звертає увагу на те, що різкі висловлювання Трампа контрастують зі  словами голови Пентагону Джеймса Меттіса, чиї погляди на Росію та її агресію різко відрізняються від заяв президента.

Що робити в умовах зниження інтересу до Східної Європи місцевим урядам? Перш за все, погоджуються експерти, підкреслювати геополітичну важливість регіону і його стратегічне значення для безпеки Європи та свіу.

«Польському уряду слід переконати США залишатися в регіоні та бути активними, адже це в інтересах самої Америки», – впевнений Кобоско.

Військова присутність США у Східній Європі залишатиметься значною. (на архівних фото бази НАТО в Європі, ліворуч - навчання у Польщі восени 2016, праворуч - база у Литві)

Фото: НАТО

В унісон йому висловлюється Ярабік щодо України:

«Говорити лише про Росію – це не дуже хороша тактика для українських політиків. Їм краще фокусувати увагу американців на реформах, які відбуваються в Україні, та підкреслювати геополітичну її важливість в регіоні Східної Європи».

Як би не склалися взаємини урядів Східної Європи та США, тепер у  них точно буде менше напівтонів – впевнений Кобоско:

«Чорне буде чорним, а біле — білим. Більше жодної політкоректності, ніяких сірих кольорів. Можна буде чітко зрозуміти, чи Вашингтон позитивно, чи негативно налаштований».

США та Україна: лобіст опозиції замість друга президента

Прихід до влади у США Дональда Трампа означає величезні зміни для української влади. Вона насолоджувалася безперешкодним доступом до екс-очільника Білого дому Барака Обами – завдяки прихильності колишнього віце-президента. «За Джо Байденом у Києві ще сумуватимуть», – вважає Балаш Ярабік.

Замість друга президента Порошенка тепер у владі США може з’явитися впливовий лобіст українського «Опозиційного блоку» – Пол Манафорт. «Поки що під питанням, яку роль відіграватиме Пол Манафорт у новій адміністрації Трампа і чи буде він там узагалі. У нього особливі стосунки з Трампом, яких немає у жодного іншого лобіста», — каже Ярабік.

За другом президента Петра Порошенка (праворуч) Джо Байденом (ліворуч) в Україні ще сумуватимуть

Фото: Адміністрація президента України

Українці мають рацію, коли остерігаються можливих кроків нової американської адміністрації, вважає Ендрю Вілсон, старший дослідник у Європейській раді з зовнішніх відносин (Лондон):

«Україні не варто погоджуватися на погану угоду, на яку її штовхатимуть країни, котрі більше переймаються власними стосунками зі США, а Україну розглядають лише як необхідну жертву. Київ має просувати свої національні інтереси передусім, – переконаний Вілсон. Дати росіянам те, чого вони хочуть, не просячи нічого натомість – це геть погана угода і поганий спосіб розпочати президентство. Але багато що вказує, що Трамп рухається саме в цьому напрямі».

Санкції проти Росії: залишити не можна скасувати?

Чутки, що США планують скасувати санкції проти Росії, поки що не підтвердилися. Можливо, на рішення президента Трампа вплинула розмова з європейськими партнерами – зокрема, канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Ще одну версію озвучує Ульріх Шпек, старший дослідник брюссельського офісу «Інституту Елькано» (Бельгія). Він вважає, що відмовити Трампа могли політики-яструби з Республіканської партії, зокрема, сенатор Джон Маккейн, який пригрозив закріпити санкції проти Росії на законодавчому рівні і перевести це питання зі сфери компетенції президента до Конгресу:

«Ця заява могла вплинути на адміністрацію Трампа – цілком можливо, вони не хотіли сваритися з республіканською більшістю Конгресу настільки рано», – каже Шпек.

На його думку, є підстави очікувати, що санкції проти Росії не буде скасовано найближчим часом. Принаймні тому, що цьому буде опиратися республіканська партія. Якщо ж Трамп таки піде на цей крок, принаймні в економічній частині, як відреагує Європа? Це непросто спрогнозувати, каже Шпек:

«Усе залежатиме від динаміки подій. Якщо більшість члеінв ЄС виступлять проти Трампа – можливо, через заборону перетинати кордон мусульманам, – очікувати можна різних сценаріїв. Хто підтримає скасування санкцій? Угорщина? Можливо. Британія? Ми не знаємо. Думаю, що Тереза Мей досить чітко пояснила свою позицію з приводу Росії».

На рішення президента Трампа стосовно скасування санкції проти Росії могли вплинути розмови з європейськими партнерами – зокрема, канцлером Німеччини Ангелою Меркель (на фото)

Фото: офіційна сторінка Ангели Меркель у facebook

Як розгортатимуться події, значною мірою  залежатиме від єдності в Європі, вважають експерти. За словами Шпека, нова адміністрація США може скористатися суперечками на Старому континенті і діяти за принципом «розділяй і владарюй» – це те,  що вже робить Росія.

Головне питання – чи стануть Трамп і Путін союзниками. Цей сценарій – неприйнятний для частини європейських еліт, зокрема, для лівих сил. «Є усвідомлення, що компроміс із російським президентом не буде працювати. Із Путіним треба показувати силу, показувати єдність. Тільки з цим можна досягнути успіху», – вважає Шпек.

Якщо ж до влади в ключових країнах Європи у 2017-му прийдуть крайні праві та популісти, це може стати ще більш серйозною загрозою для Східної Європи та України, ніж президентство Трампа.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram