Польща і Україна провели перемовини щодо кордону. Про його закриття не йшлося — Мінекономіки

Тарас Качка
Тарас КачкаFacebook / Taras Kachka

Україна провела з Польщею перемовини щодо ситуації на кордоні, під час неї не обговорювалося закриття кордону. Раніше про можливість такого тимчасового рішення говорив польський премʼєр—міністр Дональд Туск.

Про це повідомив торговий представник України та заступник голови Мінекономіки Тарас Качка.

За його словами, перемовини з міністром розвитку і технології Польщі Кшиштофом Гетьманом і міністром сільського господарства Чеславом Секерським тривали 4 години.

«Одна з найбільш насичених і інтенсивних зустрічей за моє професійне життя. Ми змогли знайти спільну мову і працюємо над конструктивним рішенням як розблокувати кордон і врахувати інтереси фермерів Польщі і України. Це не просто, але можливо», — заявив посадовець Мінекономіки.

На думку Качки, ті підходи, які раніше запропонував премʼєр-міністр України Денис Шмигаль є «важливими для побудови можливого порозуміння».

Він підкреслив, що протягом всіх переговорів опція закриття кордону не згадувалась. За його словами, припинення торгівлі на день в річних параметрах становить 11,7 млрд доларів, а за польською статистикою — навіть більше. Качка додав: «Це надто болісно. Не кажучи вже про транзит, який є життєво важливим для України».

«Поки без деталей, але конструктивне рішення можливе. Тому всіх заохочую повністю і уважно прочитати заяву Дональда Туска — з усіма елементами риторики і пунктуації. Новинні заголовки можуть ввести в оману. У цю хвилину, як ніколи, зберігаймо спокій і наполегливо працюймо», — заявили в Мінекономіки.

Про що казав Туск?

Польський прем'єр-міністр розповів, що Україна та Польща ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. За його словами, це буде «тимчасове і болюче для обох сторін рішення», адже Польща продає в Україну більше, ніж імпортує звідти. Водночас Туск підкреслив, що сторони «повинні знайти довгострокове рішення».

Він додав, що обговорить із фермерами запровадження субсидій для швидшого продажу польського зерна. Також Польща вимагатиме повернення тих обсягів на ввезення української агропродукції, які існували до повномасштабного вторгнення.

Чому протестують поляки?

Зараз рух українських вантажівок на кордоні блокують польські фермери. Вони протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу»

Фермери блокують рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець». Станом на ранок 28 лютого у чергах на території Польщі стояли понад 2200 фур.

З осені 2023 року рух на кордоні також блокували польські перевізники. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Активну участь у протестах та їхньому висвітленні бере лідер люблінського відділення ультраправої партії «Конфедерація» Рафал Меклер. На одній з акцій також побачили плакат із закликом до путіна, щоб той «розібрався» з владою України та Європейського Союзу, а також радянський прапор із серпом та молотом. Поліція Польщі порушила справу щодо цього випадку. А в МЗС Польщі заявили, що «антиукраїнські тиради з вихвалянням путіна» могли організувати проросійські агенти чи «корисні ідіоти».