У польському уряді вирішили використати досвід України та арештувати акції дочірніх компаній Газпрому, які відповідають за функціонування та будівництво «Північного потоку-1» та «Північного потоку-2».

Про це повідомив заступник міністра з питань державних активів Польщі Яніш Ковальський в інтерв’ю виданню Wprost.

Арештом активів Газпрому Польща домагатиметься погашення російською компанією боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу, яки визнав, що Польща переплачувала Газпрому за газ. Арбітраж присудив Газпрому виплатити 1,5 мільярда доларів польській газовій компанії PGNiG.

«Перш за все, якщо росіяни відмовляться виконувати законних вимог Польщі, то, на мою думку, найкраще спочатку взяти Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG. Це також може затримати реалізацію проєкту «Північний потік-2». По-друге, будь-які поступки з Газпромом щодо стягнення 1,5 мільярда доларів, на які ми маємо право, мають бути виключеними», — повідомив Ковальський.

Для прикладу він навів досвід українського Нафтогазу, який спершу виграв у Стокгольмському арбітражі 4,6 мільярда доларів, а потім, шляхом арештів російських активів у Європі та світі, вимагав у Газпрому погасити борг.

Зрештою, Газпром виплатив 2,9 мільярда доларів (залишок виграшу за рішеннями Стокгольмського арбітражу, першу частину виграшу Нафтогаз зарахував як свою плату за російський газ) наприкінці грудня 2019 року, коли Україна та Росія домовилися про новий контракт на транзит газу.

30 березня польська газова компанія PGNiG заявила про перемогу у Стокгольмському арбітражі над Газпромом у справі про ціни на газ за контрактом від 1996 року. Загальна сума, яку арбітраж зобов'язав сплатити польській компаній складає 1,5 мільярда доларів.

Нагадаємо, 2 липня 2018 року Стокгольмський арбітраж виніс перше позитивне рішення у справі польської газової компанії PGNiG проти російського Газпрому, яке гарантує можливість зниження ціни на російський газ.

Поділитись: