Польща пропонує позбавляти країни, які не відмовляються від російської нафти, вигоди від імпорту з росії
Прем'єр—міністр Польщі Матеуш Моравецький пропонує запровадити певний механізм вирівнювання цін, щоб країни, які не хочуть відмовлятися від російської нафти, не змогли використовувати імпорт з рф як перевагу.
Про це пишуть Polsat News та PAP.
Перед початком дводенного саміту ЄС, де мають обговорювати війну в Україні, енергетику та продовольчу безпеку, Моравецький заявив, що ембарго на російську нафту має стати частиною нового пакету санкції проти рф.
«Цей шостий пакет санкцій, який ми тут сьогодні обговорюватимемо, повинен включати й найбільш передові вимоги з нашого боку, тобто одночасно відрізати росію від доходів, які дозволяють їй вести цю війну. Тому ми вимагаємо, щоб нафта теж була частиною шостого пакета», — заявив прем'єр-міністр Польщі.
Він наголосив, що щодо цього питання європейські дипломати намагаються вибудувати певний консенсус, а сам Моравецький сподівається, що на саміті Ради Європи таки зможуть досягти компромісу.
«Ми розуміємо, що є країни, які не мають виходу до моря і тому приречені транспортувати нафту лише трубопроводами. У нас є спеціальні рішення для них. Але якщо ці країни — у тому числі й Угорщина — не ухвалять ці рішення, Польща вимагатиме запровадження спеціального інструменту вирівнювання цін, щоб країна, яка використовує російську нафту, більше не могла виграти від конкуренції з іншими країнами, щоб усі цінові нерівності тут були вирівняні», — сказав Моравецький.
Що передувало?
Євросоюз опинився у глухому куті через відмову Угорщини підтримати шостий пакет санкцій, який передбачає поетапну відмову від російської нафти: від сирої нафти протягом шести місяців та від нафтопродуктів до кінця 2022 року.
Сам пакет погодили ще 4 травня, але щоб він запрацював, його має затвердити Рада ЄС.
Ухвалити рішення не можуть, зокрема, через Угорщину, яка заявляє, що нафтове ембарго завдасть надто великої шкоди економіці країни. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан навіть порівняв ембарго з «атомною бомбою» для угорської економіки.
Орбан заявив, що хоче п'ятирічну відстрочку для своєї країни, стверджуючи, що в ЄС не врахували, що Угорщина не має виходу до моря й отримує нафту винятково трубопроводами, що ускладнює заміну російської нафти.
Тоді у ЄС запропонували Угорщині та Словаччині запровадити такі санкції до кінця 2024 року, а Чехії — до червня того ж року, оскільки вони сильно залежать від російської нафти.
Але у Будапешті заявили, що підтримають ембарго, лише якщо воно стосуватиметься морських постачань цього енергоресурсу. У ЄС, намагаючись переконати прем'єра країни, навіть нібито розглядали можливість фінансової компенсації Угорщині.
- Поділитися: