Польський Сейм — нижня палата парламенту — 23 січня схвалив законопроєкт, який передбачає покарання суддів, які ставлять під сумнів законність судових рішень та кадрові призначення.

Розроблений правлячою партією «Право і справедливість» документ підтримали 234 депутати, проти проголосували — 211, 9 утрималися, пише DW.

17 січня Сенат Польщі — верхня палата парламенту, де представники опозиції мають незначну більшість, — відхилив цей законопроєкт. Тепер долю законопроєкту має визначити близький до правлячої партії президент країни Анджей Дуда.

Нагадаємо, 20 грудня 2019-го Нижня палата парламенту Польщі ухвалила поправки до судової реформи, які дають уряду повноваження звільняти суддів або вводити санкції щодо них.

Раніше Верховний суд Польщі постановив, що для впровадження запропонованої урядом судової реформи країні, можливо, доведеться вийти з Європейського Союзу. Проти реформи в десятках польських міст відбулися протести.

Нагадаємо, у ніч із 1 на 2 грудня тисячі поляків вийшли на вулиці, протестуючи проти звільнення судді Павла Ющишина, який поставив під сумнів незалежність судді, призначеного новим органом, який наглядає за всіма судами країни.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. У листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile