Тисячі поляків вийшли на вулиці, протестуючи проти звільнення судді Павла Ющишина, який поставив під сумнів незалежність судді, призначеного новим органом, який наглядає за всіма судами країни.

Як повідомляє DW, протести пройшли у неділю, 1 грудня, у кількох містах Польщі.

У Варшаві протестувальники зібралися біля будівлі Мін'юсту, розгорнувши транспаранти з написами: «Пошана і слава суддям, які не дають себе зламати» і «Незалежні суди — це право всіх громадян». Подібні акції пройшли також в Кракові, Познані, Щецині й Вроцлаві.

Двома днями раніше суддю Павла Ющишина звільнили з посади після дисциплінарного розгляду через його дії під час розгляду апеляції. Ющишин поставив під сумнів незалежність судді, який виніс вирок у першій інстанції. Той був призначений новим орган, що наглядає за всіма судами країни — Національною радою юстиції. Орган створили у межах судової реформи, ініційованої панівною національно-консервативною партією «Закон і справедливість».

Окрім того, екссуддя виступив проти проведення польською владою судової реформи.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. У листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

Поділитись: