Верховний суд Польщі постановив, що для впровадження запропонованої урядом судової реформи країні, можливо, доведеться вийти з Європейського Союзу. Проти реформи в десятках польських міст відбулися протести.

Як повідомляє ВВС, Верховний суд Польщі постановив, що судова реформа підриває принцип переваги права ЄС над національним правом.

«Суперечності між правом Польщі та правом ЄС… найімовірніше призведуть до втручання європейських інституцій через порушення договорів ЄС, а в довгостроковій перспективі — до необхідності вийти з Європейського Союзу», — йдеться в рішенні органу, оприлюдненому в середу, 18 грудня.

Пропозиції, які висунула владна партія «Право і справедливість» (ПіС), передбачають можливість усунення суддів із посади, якщо ті вдадуться до «політичних дій». Зокрема, якщо суддя висловить сумнів у законності призначення суддів, номінованих Національною радою юстиції, його можуть оштрафувати або навіть звільнити.

Того ж дня проти судової реформи в десятках міст Польщі відбулися акції протесту. У столиці країни Варшаві демонстранти, серед яких був і колишній президент Броніслав Коморовський, зібралися під будівлею парламенту й скандували: «Незалежні судді — право кожного громадянина», передає Radio Poland.

Протести в польських містах під загальним гаслом «Сьогодні судді — завтра ви» організувала низка організацій, зокрема професійні асоціації суддів та прокурорів, а також Гельсінська фундація за права людини.

Організатори також анонсували протести в амбасадах Польщі в Брюсселі й Лондоні та польському консульстві в Нью-Йорку.

Нагадаємо, в ніч із 1 на 2 грудня тисячі поляків вийшли на вулиці, протестуючи проти звільнення судді Павла Ющишина, який поставив під сумнів незалежність судді, призначеного новим органом, який наглядає за всіма судами країни.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. У листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

Поділитись: