Дональд Трамп, Владімір Путін, «Ісламська держава» — все це ностальгічні проекти, що орієнтуються на ідею загубленого минулого через відсутність виразних ідей про майбутнє. Про це в ефірі Громадського розповів британський журналіст та письменник Пітер Померанцев.

Дональд Трамп, Владімір Путін, «Ісламська держава» — все це ностальгічні проекти, що орієнтуються на ідею загубленого минулого через відсутність виразних ідей про майбутнє. Про це в ефірі Громадського розповів британський журналіст та письменник Пітер Померанцев.

На переконання Померанцева, поняття правди і фактів грали вирішальну роль в минулому, під час холодної війни. Тоді вони були засобом доведення правоти. Проте на сьогоднішній день, через перенавантаження інформацією відрізнити правду від брехні стає вкрай важко.

«Якщо в тебе є мільйон джерел, все стає суцільним шумом. Ти вже не розділяєш правду від брехні, так всього багато. Все стає шоу, і саме шоумен перемагає», — сказав він.

Саме це, на його думку, спричинило до зростання популярності таких політичних явищ на Заході, як президент Дональд Трамп та Brexit — вихід Великої Британії з Європейського Союзу.

«Трамп та Brexit кажуть, що факти геть не потрібні. Ми можемо вигадувати і міняти їх кожен день, вигадувати нові ідеології, це не важливо. І в цьому є щастя. Бо факти є дуже неприємною річчю. Факти говорять, що ти негарний, що ти помреш, що економіка слабшає, що дружина пішла від тебе. Хто хоче чути факти? «А мені до дідька ті факти». Це таке щастя! Фактично безсмертя», — переконаний письменник.

Через такий стан справ, політика переходить від логіки та раціональності до емоцій: люди приймають інформацію, яка їм зручна, впевнений Померанцев.

«Це не тільки Трамп і не тільки Brexit, це також в якомусь сенсі «Ісламська держава», і Путін. Всі вони направлені на ностальгію, на якесь загублене минуле. «ДНР» в Україні — це страшний, спотворений Диснейленд Радянського Союзу. Також «Ісламська держава» довела ностальгію до повного довершення», — зазначив Померанцев.

За його словами, такий стан справ дуже помітний у східній Європі, зокрема у Польщі та Угорщині, чиїми ідеями про майбутнє був вступ до ЄС. Після того, як ця мета була досягнена, «почалися дивні сни про загублене минуле».

На думку письменника, такий стан справ дуже помітний в Росії: Путін вирішив викинути ідеї раціонального майбутнього і замінити їх «снами про відновлення загубленої імперії».

«Ностальгія перемагає, коли немає ідеї майбутнього. Яка слабкість у Гілларі Клінтон? У людей, які були проти Brexit? Вони загубили ідею майбутнього, ідею того, куди ми йдемо. Навіть не утопічного майбутнього, а простого майбутнього», — підкреслив Померанцев.

За таких обставин, зазначає письменник, варто переосмислити місію та методи журналістики, вивести їх з процесу самої лише перевірки та донесення фактів.

«Сподіваюся, ми зможемо знайти новий дух журналістики. Мета журналістики — вибудувати не просто правду, а публічний простір, де можлива дискусія, де люди разом можуть прийти до якоїсь ідеї майбутнього. Просто давати якісну інформацію — недостатньо. Головне — це допомагати людям прийти до якоїсь ідеї, як покращувати життя», — підкреслив він.

Поділитись: