В Україні 40,2% жертв злочинів не зверталась до поліції із заявами.

Про це свідчать дані дослідження, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень спільно з Харківською правозахисною групою.

Згідно з опитуванням, серед причин неповідомлення в поліцію — зневіра в ефективності поліції (34,9%), думка про те, що поліція не зацікавлена в таких випадках (38,8%) або намагання розібратись самостійно (28,8%).

«Найбільше респондентів, які не повідомляли поліцію про те, що стали жертвою злочину, серед жителів Волинської, Івано-Франківської, Луганської, Львівської, Хмельницької та Чернівецької областей. Найчастіше зверталися до поліції за допомогою жертви злочинів у Кіровоградській області», — йдеться у дослідженні.

Зазвичай постраждалі повідомляли про злочин сподіваючись повернути свою власність чи отримати відшкодування (56,6%) або ж мали надію на покарання злочинця (50,8%). Крім того 27,5 % респондентів звернулась у поліцію, тому що вважали це правильним, своїм обов’язком.

Згідно з дослідженням, 58,3% опитаних для повідомлення про злочин скористалися номером 102, а от до місцевого відділення поліції подзвонили тільки 5,5%. Ще 27,7% прийшли до поліції та написали заяву.

Більшість жертв злочину (64,6%) відзначає, що поліцейські відразу прийняли заяву про злочин. 19% зауважили, що довелось почекати, а у 4,4% її приймати відмовились.

Водночас 12% респондентів отримали допомогу в оформленні заяви й подальшому спілкуванні з працівниками поліції.

Тільки 14,8% опитаних вказали, що їх повністю інформували про хід розслідування. 18,6% заявили, що їх було поінформовано «деякою мірою». 17,1% зауважили, що її інформували недостатньо, а 29,3% — не інформували взагалі.Внаслідок цього 77,2% жертв злочинів висловили бажання щодо кращого інформування про хід розслідування.

Так, найчастіше (47,3%) хотіли б отримувати інформацію про хід слідства та його результат. Одночасно, дослідження виявило, що 35,6% постраждалих не отримали від поліції жодної додаткової інформації. Тільки 15,1% опитаних отримали інформацію про те, чи було знайдено злочинця або що робити, якщо справа дійде до суду.

74,7% жертв злочинів залишились незадоволеними тим, як поліція розібралась з їхнім випадком, задоволеними — лише 21,7%. Щодо роботи поліцейських із потерпілими, слід відзначити, що найчастіше проводилось опитування про втрати або пошкодження (76,4 %). У 44,4% випадків повідомлялися дані офіцера, який веде справу. 44,9 % жертв злочинів вказали, що їм не повідомили номер в ЄРДР, за яким було зареєстровано їхню справу. 67,3% опитаних зазначили, що їх не запитували про побоювання стати жертвою злочину знову.

Щодо результатів у розслідуванні злочинів 27,3% жертв відповіли, що злочинця було знайдено. Але звинувачення було пред’явлено лише в 16,4% випадків, а направлено справу до суду — лише у 8,1%. 71,5% потерпілих не отримали відшкодування або повернення втраченого майна у злочинів. Варто також зазначити, що 14,6 % — цього не потребували. Тільки 14 % потерпілих вказали, що отримали часткове або повне відшкодування збитків.

Загалом під час дослідження опитали 19,5 тисяч респондентів, серед яких 45,3% чоловіків і 54,7% жінок.

Опитування також показало, що перспектива стати жертвою ДТП турбує 71,9% громадян України, а 62,2% українців побоюються крадіжки з будинку чи квартири.

Нагадаємо, результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать, що впродовж минулого року 52% респондентів пережили якусь стресову ситуацію.

Крім того, більшість респондентів з 26 країн, що взяли участь в опитуванні американського центру Pew Research Center, назвали головною глобальною загрозою зміну клімату.

/Марко Погуляєвський

Поділитись: