Порошенко: повернення Донбасу у 2016 році є цілком можливим
Президент України Петро Порошенко провів першу у 2016 році прес-конференцію. Спілкування глави держави з пресою розпочалось в «Мистецькому арсеналі».
Президент розпочав промову з підсумків 2015 року – з соціально-економічної та політичної ситуації у країні. Він також підкреслив, що 1 січня 2016 року почалася повномасштабна економічна агресія з боку Росії, коли почалося ембарго.
Порошенко зазначає, що за результатами 2015 країна просунулася на шляху проведення реформ, свідченням чого є позитивне рішення Європейської комісії про безвізовий режим для українців і початок дії зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Український лідер наголосив на успіхах країни в розриванні російських газових пут. «Газова голка, на якій сиділа Україна – зникла. Енергетична система України стала інтегрована в європейську», – підкреслив Порошенко.
Він також визначив основні завдання на 2016 рік, серед яких досягнення миру і повернення України на Донбасс, а також боротьба за повернення Криму. «Питання Криму і Донбасу плануємо вирішувати політико-дипломатичним і міжнародно-правовим шляхом. Оптимальним форматом для початку такого механізму я розглядаю формат «Женева плюс»: за участю наших партнерів з ЄС, США, і можливо, країн - підписантів Будапештського меморандуму», – наголосив Порошенко.
Президент також заявив, що призову точно не буде. Також в цьому році вирішується про підвищення матеріального забезпечення військових. «Тепер, з 2016 року, мінімум, який буде отримувати український солдат, 7 тисяч гривень. Це поза зоною АТО», – додав він.
Порошенко показав графік кількості обстрілів позицій українських військ за 2015 рік.
І відповідаючи на питання про візит Гризлова, президент заявив, що зустрічався із представниками контактгрупи. «Я буду зустрічатися з ким завгодно, щоб повернути додому Савченко, Сєнцова, українських заручників на території РФ», – додав він.
Порошенко відповів на запитання щодо боротьби з олігархами в Україні. «Моя мета: відділити олігархів від державних коштів, щоб вони перетворились на звичайних підприємців, – наголосив він. Порошенко зазначив, що антикорупційні органи повинні забезпечити «неможливість залучення олігархів до корупційних схем».
Президент також прокоментував призначення антикорупційного генпрокурора. «Є чутки, які частково відповідають дійсності, що я пропонував на посаду голови НАБУ Давіда Саквералідзе», – сказав голова української держави.
Стосовно так званої енергетичної блокади анексованого Криму, президент заявив, що ніякої блокади не існує, є формат господарських договорів, де є позиція, визнана усім світом.
«В Криму живуть громадяни України. Ми все робимо для того, щоб ніяким чином не ускладнювати їм життя. Ми негайно підпишемо договір і відновимо енергопостачання на територію Криму. Умова одна: в договорі має бути зазначено: Крим – це Україна!», – підкреслив він.
Крім того, під час прес-конференції президент України підписав закон про створення Державного бюро розслідування. «Верховна Рада проголосувала закон «Про державне бюро розслідувань». Не зважаючи на те, що в мене є певні зауваження до цього процесу, закон «Про державне бюро розслідувань» надійшов мені на підпис. Я підписую цей закон», – сказав він.
Порошенко також заявив, що реформу охорони здоров'я не можна відкладати. «В першому півріччі нас очікує дуже складна дискусія щодо реформи системи охорони здоров’я», – підсумував президент.
Також український лідер вважає, що необхідно зняти депутатську недоторканність для конструктивної роботи антикорупційних органів. За його словами інфраструктура боротьби з корупцією створена – починаючи з прокуратури і до патрульної поліції. І також підкреслив, що в Україні звільнили чотири тисячі прокурорів, оскільки в них немає необхідності через звуження повноважень прокуратури.
«В той же час, корупція на середньому рівні не змінилась, і я не збираюся з цим миритися», – підсумував Порошенко.
Стосовно конкретних строків повернення Криму і Донбасу, Порошенко підкреслив, що тактика української влади на Донбасі, і тактика у Криму є різними. Тому і терміни будуть різними. За його словами, повернення Донбасу у 2016 році є цілком можливим, а стосовно Криму – треба активізувати зусилля.
На питання чи говорив Порошенко з Гризловим про вихід Росії з-під санкцій, він відповів, що не збирається торгувати санкціями проти РФ, а тільки хоче відновити територіальну цілісність України. «Ми наголошуємо, що санкції не можна знімати, поки не будуть виконані всі пункти Мінських угод. Жодної торгівлі бути не може», – додав він, підкресливши, що санкції для Росії - це та відповідальність, яку вони повинні нести за агресію.
Президент також підкреслив, що без повернення Україні контролю над кордоном ситуацію на Донбасі не вдасться врегулювати. «Не маю жодного сумніву, що як тільки російські війська підуть, люди на Донбасі нас підтримають», – наголосив Порошенко.
Відповідаючи на питання журналістки Громадського, Порошенко заявив, що не продаватиме «5 канал». «Моя частка в Roshen передана в «сліпий траст» - на час моєї каденції мій підпис не має юридичної сили у компанії», – додав він.
Порошенко закликав припинити будь-які інсинуації з питанням щодо «Мінська-3». «Його не існує, і я сподіваюсь - не буде існувати. Єдине, що зараз потребують Мінські домовленості – це нової дорожньої карти, нових дат, коли сторони беруть на себе зобов`язання імплементації усіх без виключення пунктів Мінських угод до конкретної дати, і у відповідній послідовності», – наголосив президент.
Стосовно перенесення дати святкування Різдва президент наголосив, що це не діло світської влади, «але розколу ми не допустимо». «Це не завдання світської вдали казати людям, коли святкувати Різдво. А питання створення єдиної Помісної церкви надзвичайно актуальне і я вітатиму кроки в цьому напрямку», – додав він.
І на останок Порошенко розповів про пріоритети, яким є зняття віз, залучення інвестицій. «Пріоритетні галузі - агропромисловість, IT, енергетика. Металургія – вже ні», - підсумував президент.
/Фото Громадське
- Поділитися: