З 14 по 18 червня Івано-Франківськ знову перетвориться на мистецький порт. Місто заповнить море мистецьких подій — від нових прочитань Шекспіра до нічних поетичних перформансів. Щоб не втонути у вирі Porto Franko 2017, ми розпитали про фестиваль у його засновника Романа Григоріва й обрали найцікавіші події.

  Роман Григорів, засновник і президент фестивалю Porto Franko

«Цього року концепція — «Відкритий порт». Відправною точкою став есей Тараса Прохаська, міф про порт Франківськ. Ми його вдосконалили, додавши судно. Ми перетворимо обласний драмтеатр на корабель і це буде дуже потужне шоу.

Щодо локацій, то минулого року однією з них був вокзал, цього разу ми використаємо зал очікування. Минулого року ми почали тему децентралізації і музиканти грали в маршрутках. Цього разу буде іранський музикант, який гратиме по місту в незазначених місцях: в церквах, на балконах, в ліфтах, маршрутках, електричках, всюди, де зможе поставити контрабас.

Ще ми відкрили Палац Потоцьких. Минулого року там проходила одна мистецька акція. Цього разу це буде фестиваль у фестивалі. Локація працюватиме 4 дні й там буде багато всього: від ночей кіно до фудкорту і дитячої програми. Там само буде представлений і проект Юрія Андруховича та гурту Karbido, який вони давно готували спеціально для Палацу Потоцьких. Там буде шоукейс від Джаз Коктебеля, нашого партнера. Ще там будуть основні вечірки, де іспанські діджеї гратимуть у карпатських тропіках.

Ми розраховуємо, що наша театральна програма буде «найжирнішою» театральною програмою в Україні. Там буде така концентрація топових виконавців, що ми хочемо розвінчати міф, що Франківськ лише літературна столиця. Ми доведемо, що це мистецька мекка, в тому числі театральна та музична».

 7 причин відвідати Porto Franko

Музичні скульптури Ганса ван Коолвіжка

В будівлі барокового костелу зазвучать три унікальні музичні скульптури нідерландського музиканта та креатора Ганса ван Коолвіжка. Там буде «Bambuso sonoro» — єдиний у світі бамбуковий орган, в якому медитативне звучання поєднується з незвичним візуальним вирішенням. Ще там з’являться мобільна звукова машина під назвою «Glissando» і дзвони, що звучать ніби у просторовій порожнечі — «The Bells».

Музичні скульптури Ганса ван Коолвіжка, фото з сайту portofrankofest.com

 Поезофонія: Джим Моррісон та Юрій Іздрик

«Назву «поезофонія» вигадала наша подруга Поліна Городинська. Ми вважаємо, що музика вночі — це круто, але література і музика — це мегакруто. Ми поєднаємо там театральну зірку Анн Беннет, Юрія Іздрика, дуже багато музичних виконавців», — розповідає Роман Григорів. 

Поезофонія стане окремою програмою фестивалю і поєднає чотири події. У її рамках Юрій Андрухович виступить з гуртом Karbido, Тарас Прохасько зустрінеться з сенегальським музикантом Кеба Ціссохо, а видавництво «П'яний корабель» презентує збірку текстів Джима Моррісона «Американська молитва».

Найбільша подія у рамках програми відбудеться у ніч з 16 на 17 червня. «POESOPHONIA. НІЧ» — це експериментальна вистава на три дії, що поєднає загадкове місто Singapore з віршами Михайля Семенка і Ніки Турбіної, поетичні читання Юрія Іздрика зі звуками контрабаса й акордеона, а європейську поезію з музикаою ансамблю NOVA OPERA. З аналогічного нічного перформансу минулого року виникла сонОпера «непрОсті».

«Піфійська ораторія»: давня Греція в сучасному Франківську

Давньогрецькі міфи ми вивчаємо навіть у школі, а от давньогрецьку музику навряд чи колись чули. Тепер є шанс. Осередок театральних практик «Ґардженіце» з Польщі відновлює автентичні давньогрецькі перформанси — використовує записи музики, знайдені на кам'яних плитах разом з текстами п'єс. На фестивалі Porto Franko колектив представить постановку Влодзімєжа Станєвського про Дельфи — центр давньогрецької мудрості, де віщувала легендарна Піфія.

«Піфійська ораторія», фото з сайту portofrankofest.com

Футуристична служба Божа

Футуристична служба Божа відбудеться в будівлі костелу, де тепер знаходиться художній музей. Дійство поєднає в собі кілька світових релігій та культурних практик. Тут можна буде почути звуки бамбукового органу, мусульманські пісні та звуки кори, буддійські мотиви, виконані на китайських музичних інструментах, та класичний ортодоксальний хор.

Бамбуковий орган, фото з сайту portofrankofest.com

НеоОПЕРА-жах «Гамлет»

NOVA OPERA продовжує досліджувати різні жанри: у них уже була опера-реквієм, сонОпера та опера-цирк. На черзі неоОПЕРА-жах «Гамлет». Її ставлять за перекладом Юрія Андруховича, а режисером виступає Ростислав Держипільський, що працював над постановками вистав «Солодка Даруся» та «Оскар і Рожева Пані».

Але як кожен виконавець ролі «Гамлета» по-своєму виголошує «бути чи не бути», так і кожен глядач сприйме нову постановку по-різному:  як «весело» прочитаного Шекспіра, апокаліптичне пророцтво чи просто нічний кошмар.  

Вистава «Майстер голоду»

Постановки литовського театрального режисера Еймунтаса Някрошюса відомі використанням на сцені природних субстанцій — води, вогню, вітру, льоду, каменю. Його вистава «Майстер голоду» навіяна одним з останніх творів Франца Кафки про людину, яка виснажує себе голодом і для якої цей процес чимось споріднений з театром, адже робиться це на радість натовпу. Головну чоловічу роль у виставі виконує жінка — Вікторія Куодіте.

Вистава «Майстер голоду», фото з сайту portofrankofest.com

Кінопрограма: від Дзиґи Вертова до Gogol Bordello

Програма кіно буде дуже музичною. Однією з найцікавших подій стане показ фільму Дзиґи Вертова «Одинадцятий» (1928) з живим музичним супроводом композитора Антона Байбакова.

Крім цього, кінопрограма поєднає Іґґі Попа, гурт Le Tigre, Джамалу та Gogol Bordello. А довершить це стильний і захопливий огляд музики 80-х у стрічці «B-movie: Звук і пристрасть у Західному Берліні».

Повну програму читайте на сайті фестивалю Porto Franko

Поділитись: