Порятунок з печери: чому дітей в Таїланді так складно врятувати

У Таїландізавершилася операція з порятунку дітей, що застрягли в затопленій печері. 10 липня 12 хлопців з футбольної команди та їхнього тренера дістали на поверхню.

У Таїланді завершилася операція з порятунку дітей, що застрягли в затопленій печері. 10 липня 12 хлопців з футбольної команди та їхнього тренера дістали на поверхню.

У пошуках узяли участь понад тисяча людей, зокрема армія, поліція, волонтери і фахівці з різних країн. Рятувальна операція розпочалася 7 липня й тривала три дні.

Громадське розповідає, чому місія була настільки складною та небезпечною.

Хто ці діти й чому вони пішли в печеру

У печерному комплексі Тхам Луанг застрягли 12 хлопців віком від 11 до 17 років — члени футбольної команди Му Па (у перекладі — «Дикі вепри»), та їхній 25-річний тренер Екафол Чантавонг. В одного з членів команди, Піірапата Сомп’янґая, у день зникнення був день народження, повідомляє BBC. Своє сімнадцятиріччя хлопець зустрів у печері. Його батьки сказали, що чекають хлопця на поверхні, аби відсвяткувати уродини.

Про зникнення групи стало відомо 23 червня. Прогулянка в печеру була одним із елементів тімбілдінгу — хлопці хотіли дістатися до мальовничого місця, що має назву «Пляж Патая», розташованого приблизно за 3 кілометри від входу. Та коли вони були вже в дорозі, почалися сильні дощі: печеру затопило, тож зворотній шлях виявився заблокованим. Відтак тренер вирішив піднятись далі, щоб знайти безпечне місце, подалі від води.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із затопленої печери у Таїланді евакуювали п'ятьох дітей

Хлопців знайшли лише на дев'ятий день пошуків — їх виявили на острівку, що здіймався над водою. Голодних, знесилених, але живих.

У Таїланді знайшли живими 12 підлітків, які разом зі своїм футбольним тренером зникли в печерному комплексі 23 червня. Їх шукали 9 днів. 8 липня розпочалася рятувальна операція з визволення дітей із затопленої печери, які перебувають там уже більше двох тижнів Фото: EPA-EFE/ROYAL THAI ARMY

Відлік на лічені години

Після цього рятувальники почали вирішувати, як найкраще врятувати дітей та їхнього тренера. Серед варіантів розглядали бур шахти, а також навчання дітей дайвінгу й плаванню — щоб вони не потонули під час евакуації. Проте в такому разі, попереджали рятувальники, місія могла затягнутись на три або чотири місяці.

Пізніше з'ясувалося, що цього часу в дітей не було. У період з 9 по 11 липня в регіоні очікують дощів іще сильніших, аніж раніше. У ці дні печеру мало б повністю затопити, включно з тими клаптиками суші, на якому перебували діти. У рятувальників не залишалося іншого вибору, окрім як негайно їх рятувати.

«Немає жодного кращого і правильнішого періоду, окрім як зараз. Якщо ми не розпочнемо евакуацію, то можемо втратити це вікно можливості», — розповів керівник рятувальної місії Наронґсак Осоттанакорн.

Через брак кисню й складнощі в пересуванні за один день можна було дістати лише чотирьох дітей. Усю команду планували евакуювати до 11 липня, адже після цього було б уже пізно.

Влада Таїланду розпочала операцію для порятунку 12 дітей та їх футбольного тренера, які вже більше двох тижнів перебувають у затопленій печері. До операції долучили міжнародну групу з 13 дайверів та п'яти тайських «морських котиків» Фото: EPA-EFE/PONGMANAT TASIRI

Чому їх так важко було дістати

Система ходів у печері й без того є доволі заплутаною. Після затоплення й засмічення багнюкою просуватись ними було небезпечно навіть для професійних водолазів. У тунелі, який виявився найбільш сприятливим для рятувальної операції, щонайменше чотири затоплені ділянки, в деяких глибина сягає 30 метрів. Крім того, деякі місця надто вузькі, щоб у них змогла пролізти людина з аквалангом, тож водолазам потрібно було скидати кисневий балон і проштовхувати спершу його, а потім уже просуватись самим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як українці допомагають рятувати дітей у печерах Таїланду

На додачу, в тунелі є незатоплені місця, вибратися з яких неможливо без скелелазного спорядження. Місію ускладнювало й те, що заблоковані хлопці ніколи в житті не займалися дайвінгом, ба більше — жоден із них не вміє плавати. Тож одну дитину витягали одразу двоє водолазів.

Хто долучений до порятунку

Як повідомив керівник рятувальної місії Наронґсак Осоттанакорн, до операції залучали 50 тайських і 40 іноземних рятувальників. Серед них — водолази зі США, Великої Британії, Австралії, Китаю, Японії, М’янми, Лаосу, Швеції тощо. У порятунку брали участь й українські дайвери — Всеволод Коробов та Максим Полежака. Вони навчали тайських морських котиків зануренню в печери, допомагали прокладати шлях до загублених дітей та переносити спорядження.

«Хлопці міцні, всі ці дев'ять днів (до того, як їх знайшли, — ред.) витримали достойно. Трохи схудли, зголодніли, але, як я чув, багато медитували», — розповів Громадському Максим Коробов.

На заклик про допомогу відгукнувся й Ілон Маск. Спеціалісти його компанії SpaceX вирушили до Таїланду та виготовили дві міні-субмарини, в яких може вміститися по одній дитині. Це мало б допомогти вирішити проблему з підводним транспортуванням хлопців, які не вміють плавати.

Загалом до порятунку залучили спецтехніку, гелікоптери й близько тисячі людей. Серед них — волонтери, поліція, армія Таїланду, іноземні спеціалісти та інженери. На 13-ий день операції один рятувальник загинув. Ним був тайський «морський котик» Саман Кунан, який доставляв дітям кисневі балони. На зворотньому шляху кисню забракло йому самому. Чоловік задихнувся під водою, його не вдалося реанімувати.

У тайських соцмережах набув популярності малюнок, який зображає всіх членів рятувальної групи.

Дітей відправили до місцевої лікарні. Їм дозволили побачитися з батьками, однак ненадовго — і без поцілунків та обіймів, через ризик зараження інфекцією.

З міркувань безпеки, входи та вікна лікарні у провінції Чіанг Рай, куди доправили чотирьох врятованих підлітків у печері, закрили полотном, Таїланд, 9 липня 2018 року. Батькам ненадовго дозволили побачитись із дітьми Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT