Посадовці вимагали хабарі від експортерів зерна. Щомісяця вони заробляли близько $1 млн — СБУ

Правоохоронці викрили схему держслужбовців із вимагання грошей від експортерів української агропродукції. Щомісячно її організаторам вдавалося заробити до мільйона доларів.

Про це повідомляють у Київській міській прокуратурі та СБУ.

За даними слідства, до схеми причетні посадовці Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та держустанови «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія».

У висновках лабораторних досліджень службовці умисно вказували наявність карантинних організмів у зернових. А після цього вони за хабар обіцяли підприємцям оформлювати лабораторні дослідження та сертифікати відповідності сільгосптовару. Саме ця документація необхідна для продажу агропродукції до інших країн.

За даними слідства, також у схемі брали участь троє керівників афілійованих приватних компаній, які займалися документальним супроводом вантажів.

Як зазначають спецслужбовці, експортери зерна мали сплачувати хабарі готівкою або перераховувати їх на банківські рахунки підконтрольних посадовцям фірм. Прокурорам вдалося задокументувати 9 епізодів незаконного передання коштів на загальну суму понад 45 тисяч доларів.

Правоохоронці затримали шістьох підозрюваних: начальника відділу Центральної фітосанітарної лабораторії, ексочільницю управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Одеській області, заступника начальника ДУ «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія» і трьох посередників.

Наразі їм повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу:

  • ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);
  • ч. 3 ст. 368-3 (підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми).

Чотирьох підозрюваних тримають під вартою з можливістю внесення застави у 5 млн грн. Ще двоє — перебувають під цілодобовим домашнім арештом. Наразі розслідування триває.

Авторка: Анетт Абрамова