Марі Йованович приїхала до України влітку 2016-го у розпал виборочної кампанії на батьківщині. За цей час Сполучені Штати отримали нового президента – Дональда Трампа.

Посол США Марі Йованович приїхала до України влітку 2016-го у розпал виборочної кампанії на батьківщині. За цей час Сполучені Штати отримали нового президента – Дональда Трампа. 

Не тільки Україна, а й весь світ стежить за тим, як може змінитися зовнішня політика Білого дому, зокрема щодо Росії, оскільки Трамп відомий тим, що не є гострим критиком Кремля. Тоді як заяви Державного департаменту, Конгресу та Сенату  мають заспокоювати населення Східної Європи та України, що американська підримка лишається незмінною.

Йованович — кар’єрний дипломат. Обіймала посаду посла США у Киргизстані (2005-2008), Вірменії (2008-2011). У Всесвітній день свободи преси американський посол відвідала Громадське на знак підтримки незалежних медіа і дала перше телевізійне інтерв’ю за час свого перебування в Україні.

Громадське поставило питання про україно-американські відносини, ефективність реформ в Україні, зокрема тих, що фінансуються з кишені американських платників податків, а також про ймовірність скорочення витрат на міжнародну допомогу в американському бюджеті, і як це може вплинути на Україну.

Однак наступного дня після інтерв’ю американський Конгрес затвердив виділення з бюджету $560 млн на підтримку України – тобто у повному обсязі.

Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович Фото: jovan/Громадське

В України є причини турбуватися про скорочення фінансової допомоги США іншим країнам. Чого очікувати, зокрема, й Україні?

Що справді важливо для нас – аби гроші американських платників податків приносили результати, які задовольняли б не лише громадян США, а й українців.

Три роки тому український народ заявив, що прагне змін. Українці прагнули медицини, яка б працювала на пацієнтів, хотіли рівності, гідного до себе ставлення, а також відсутності корупції. Тож, працюючи з вашим урядом і громадянським суспільство, ми створили низку програм допомоги. І для нас вельми важливо, аби ці програми демонстрували результат.

Які саме результати? На Заході лунають згадки про «втому від України» та розчарування, попри надану підтримку й допомогу. Мова йде не про нецільове використання коштів – рух цих грошей прозорий. Йдеться про те, наскільки ефективною є ця допомога. Адже і самі українці розчаровані результатами роботи певних урядових установ.

Справжні зміни потребують часу. Минуло лише три роки. Я схильна вважати, що в багатьох випадках наші програми допомоги були дуже корисними. Наприклад, в тому, що стосується реформ в антикорупційній схемі. Власне, ми допомогли ввести електронну систему державних закупівель Prozorro. Ми допомогли створити три нові незалежні антикорупційні інституції: НАБУ, НАЗК і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Наша допомога полягала у відборі людей, їхній перевірці. Крім того, ми допомагали їм із необхідними тренуваннями.

А як щодо реформи судочинства та правоохоронної системи?  Сполучені Штати фінансували цей напрямок. Йдеться також і про реформу Генеральної прокуратури. 

Реформи у сфері правосуддя критично важливі. Важливі насамперед для українців, які хочуть, аби до них справедливо ставилися в суді, і для іноземних інвесторів – у випадку, якщо ділові суперечки дійдуть до цього.

У нас була програма у сфері юстиції, яка допомогла сформулювати дуже важливі закони і поправки до Конституції, ухвалені минулої весни та восени.

Крім того, нині ми працюємо з усіма сторонами щодо формування складу Верховного суду. Окремо ми виділяємо одну важливу реформу – заснування антикорупційного суду України. Адже нині в країні є незалежні і здібні слідчі, прокурори. Та для забезпечення результатів, яких хочуть українські громадяни, потрібна й судова система, що також буде незалежною.

Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович (ліворуч) та журналістка Громадського Наталя Гуменюк Фото: jovan/Громадське

Ви кажете, що це критично важливо. Та чи це те, що ви хотіли б побачити зокрема?

Реформи – це процес. Тож ми зацікавлені у стабільному поступі – і ми його бачимо. Гадаю, що загальні тенденції рухаються в правильному напрямку. Повертаючись до того, з чого ми починали: бюджети на фінансову допомогу є, програми допомоги вже працюють. Та крім цього важливо, аби українські інституції та лідери робили потрібні речі для просування реформ.

Українці, певно, ще ніколи не стежили за американською політикою – внутрішньою і зовнішньою – настільки уважно, як зараз. Ми не можемо запитувати у вас про відносини американського президента з Росією. Так, ми стежили за перемовинами між очільникам зовнішньополітичних відомств США та Росії – Рексом Тіллерсоном і Сергієм Лавровим. Позитивний тон президента у розмовах про Росію не може не насторожувати. Попри офіційні заяви Державного департаменту. Та що ви можете сказати про це?

Я дуже оптимістично налаштована щодо того, як розвиваються українсько-американські відносини. Враховуючи те, що Україна традиційно мала потужну підтримку Сполучених Штатів (і в Конгресі, і в президентських адміністраціях). Можна сказати, що у нас є фундамент для позитивного розвитку.

Ви згадували про заяви Держдепу. Та держсекретар Тіллерсон – і під час Комісії НАТО-Україна в Брюсселі, і під час візиту до Москви і зустрічей із міністром закордонних справ Лавровим та президентом Путіним – казав такі самі речі. Він наполягав, що ми продовжуємо підтримку України, що Росія мусить зробити перші кроки в ситуації на сході України. Стверджував Тіллерсон і те, що США підтримують режим санкцій проти Росії – принаймні до того, як ми побачимо від неї позитивні сигнали в Криму і на Донбасі. Тож я вважаю, що зараз ми на позитивній траєкторії руху.

Як би ви пояснили побоювання щодо особи вашого президента? Мова йде про його ставлення до України, відносини з Росією. Адже досі ніколи не виникало такої непевності щодо чинного президента США.

Кожна адміністрація спершу проходить період становлення. Та нині ми бачимо багато позитивних зрушень. Я оптимістично налаштована в тому, що стосується підтримки двосторонніх відносин Сполучених Штатів та України, що тривають вже 25 років.

Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович (ліворуч) та журналістка Громадського Наталя Гуменюк Фото: jovan/Громадське

Ми зустрічаємося у День свободи преси. Так уряд США в своїх заявих підтримує незалежну журналістику у Східній Європі та Україні. Та ми пильно стежимо за американським медіасередовищем: чинна президентська адміністрація має дуже напружені стосунки з медіа. Тож дуже складно уявити, як питання незалежних медіа буде підтримуватися чинною президентом.

Перш за все, дозвольте привітати вас із Всесвітнім днем свободи преси. Це дуже важливий день. Щороку 3 травня ми нагадуємо, наскільки важливу роботу по всьому світу виконують журналісти. Ви виконуєте цю роботу на Громадському, інші журналісти – у настільки ж складних і небезпечних умовах. І цю роботу необхідно поважати.

Отримання незаангажованої інформації громадянами критично важливе для демократії. Кожен має праву на свою думку. Але ми не маємо права власності на факти. Тож важливо, щоб журналісти могли спілкуватися з людьми, повідомляти факти і надавати громадянам інформацію. Своєю чергою, громадяни повинні мати можливість ухвалювати на підставі цієї інформації свої рішення. Чи йдеться про медицину,  чи вибори президента.

Функція, яку виконують журналісти і журналістика, є надзвичайно важливою. І ми хочемо віддати їй належне.Тож, як на мене, досить очевидно, яку позицію адміністрація має з приводу свободи преси.

/Переклад: Ярослав Друзюк

Поділитись: