Посухи та війна в Україні зменшили світові запаси зерна до десятирічного мінімуму

Дефіцит зерна у світі може стати рекордним за останні роки на тлі посух та війни в Україні. Навіть попри відновлення експорту з нашої країни, ці поставки мають занадто малі обсяги.

Про це свідчать дані Міжнародної ради зерна, пише Reuters.

Погана погода у ключових сільськогосподарських регіонах від США до Франції та Китаю призводить до скорочення врожаю зернових та скорочення запасів, підвищуючи ризик голоду у деяких найбідніших країнах світу.

Імпортери та виробники продуктів харчування сподівалися, що ситуація покращиться після того, як Україна цього літа відновила постачання агропродукції з портів Чорного моря, а американські фермери посадили великі врожаї.

Але зараз очікується, що Сполучені Штати, найбільший у світі виробник кукурудзи, зберуть найменший урожай цієї культури за три останні роки. Засуха також завдала збитків урожаю в Європі і загрожує майбутньому посівному сезону в Південній Америці.

Так, запаси всього зібраного зерна в наявності у всьому світі досягнуть восьмирічного мінімуму наприкінці цього сільськогосподарського року, заявила у четвер Міжнародна рада зерна.

Погіршення погоди може ще більше скоротити глобальні запаси, особливо якщо нинішня засуха в Південній Америці збережеться в основний посівний сезон.

Також очікується, що виробництво ЄС досягне 15-річного мінімуму. Це підштовхне блок до збільшення імпорту з України у 2022/23 роках приблизно на 30% у порівнянні з попереднім роком, повідомила консалтингова компанія Strategie Grains. Більший європейський попит на імпорт означає зменшення пропозиції для деяких Африканських країн, які страждають від посухи.

І хоч український експорт кукурудзи та пшениці зріс після того, як вдалося розблокувати чорноморські порти, наразі невідомо, скільки Україна зможе експортувати, якщо війна затягнеться. Нині постачання пшениці та іншої сільськогосподарської продукції з України становлять лише невелику частину довоєнного рівня.

Зернова угода»

Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей.

Угода передбачає розблокування трьох українських портів — «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» — для вивезення зерна та продовольства. Контроль над портами залишається за українською стороною.

У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства й добрив. У Туреччині Спільний координаційний центр проводить інспекцію кораблів, що прямують з України.

Перше після 24 лютого судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня. Відтоді кораблі регулярно доправляють українську агропродукцію до іноземних покупців.