У Росії заявили про підрив стосунків з музеями Нідерландів після рішення про «скіфське золото»

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що музейні обміни стали ареною політичного протистояння через рішення суду в Амстердамі, що колекція «скіфського золота» з кримських музеїв має повернутися в Україну, а не на окуповані території.

Про це заявила офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова.

За її словами, судді «керувалися політичними мотивами» та «повністю проігнорували, що "скіфське золото" є культурно-історичною спадщиною народів Кримського півострова».

«До останнього сподівалися, що принаймні сфера культури залишиться поза політикою. Проте за участю України у суперечці як третьої сторони музейні обміни стали ареною політичного протистояння», ㅡ заявила вона.

Окрім того, у РФ заявили, що вердикт апеляційного суду створює небезпечний прецедент. Кажуть, він підриває довіру між музейними спільнотами різних країн та ставить під сумнів подальші перспективи міжмузейної співпраці між Росією та Нідерландами.

Що за «скіфське золото»?

Це колекція зі 565 музейних експонатів, яку привезли на виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі» в Амстердам з чотирьох музеїв Криму ще до окупації півострова Росією. У 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив, що колекцію мають повернути Україні, а не в окупований Крим.

Після цього до Апеляційного суду звернулися представники кримських музеїв, які розташовуються на окупованій території, але апеляція лише підтвердила попереднє рішення. Згідно з конвенцією ЮНЕСКО, художні цінності мають повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Тепер музеї мають право оскаржити апеляційне рішення у Верховному суді Гааги у Нідерландах. На час судових розглядів «скіфське золото» зберігається в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.