Затримання групи бойовиків: Росія лише на шостий день поцікавилася долею свого громадянина — МЗС України
Міністерство закордонних справ України здивоване, що закордонне відомство Росії лише на шостий день поцікавилося долею свого громадянина Андрія Косяка. Його затримали вранці 13 жовтня серед групи бойовиків самопроголошеної «ЛНР».
Про це нам повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Він нагадує, що Косяка затримали 13 жовтня поблизу Золотого в Луганській області. Під виглядом робіт із гуманітарного розмінування він здійснював фото- і відеофіксацію позицій, від яких відійшли Збройні сили України в межах ділянки розведення сил і засобів.
Речник МЗС наголошує, що дії бойовика грубо порушили Додаткові заходи зі зміцнення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року, які забороняють здійснювати наступальні, розвідувальні та диверсійні операції.
«Такий рівень запізнілої турботи яскраво демонструє ставлення Росії не лише до громадян інших держав, яких вона сьомий рік поспіль вбиває і катує, а останнім часом і позбавляє елементарної можливості отримати допомогу проти COVID-19, блокуючи КПВВ між підконтрольними уряду України та тимчасово окупованими територіями нашої держави, але і до людей із російськими паспортами», — сказав він.
В МЗС України сподіваються, що мешканці Донбасу нарешті зрозуміють: «вони не цікавлять Москву, а обіцяна їм опіка не має нічого спільного з реальністю». Мовляв, Росію цікавить лише видати паспорт і відправити воювати.
Закордонне відомство очікує, що російська сторона з таким же завзяттям виступатиме за дотримання Консульської конвенції на території Росії, припинить систематично порушувати терміни інформування про затримання українських громадян та надаватиме до них безперешкодний консульський доступ.
Як відреагували у РФ?
Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова 19 жовтня відреагувала на затримання Андрія Косяка. Вона наголошує, що затримання відбулося, попри гарантії безпеки, надані Києвом членам СЦКК.
Про його затримання, каже, дізналися з українських ЗМІ, бо жодних повідомлень про те, що сталося, в російські дипломатичні та консульські установи не надходило. Захарова наголошує, що Консульська конвенція «наказує робити це негайно, не пізніше, ніж через три дні після затримання».
В МЗС РФ наголошують, що посольство Росії в Києві та генконсульство в Харкові зверталися в МЗС України та місцеві органи влади з вимогами роз'яснити ситуацію, повідомили місцеперебування затриманого і забезпечити до нього консульський доступ. Але, мовляв, минуло вже шість днів, а «Київ так і не виконав свої зобов'язання».
«19 жовтня для розгляду інциденту на лінії зіткнення Луганськ ініціював скликання позачергового засідання підгрупи з безпеки Контактної групи. На жаль, його проведення було зірвано українською стороною, яка в останній момент відмовилася брати участь в засіданні без пояснення причин», — йдеться у повідомленні.
У таких діях Росія вбачає «віроломність і провокаційність». Мовляв, Україна підриває процес мирного врегулювання конфлікту в Донбасі та «йдуть всупереч із зобов'язаннями України, згідно з двосторонньою Консульською конвенцією з Росією».
Росія закликає українську сторону переглянути свою позицію, «припинити провокації на лінії зіткнення в Донбасі», повідомити місцеперебування Косяка і забезпечити доступ до нього російських консульських працівників. А ще Захарова просить ОБСЄ оцінити цю ситуацію.
Що сталося?
Уранці 13 жовтня група бойовиків самопроголошеної «ЛНР» під виглядом розмінування територій проводила розвідку українських позицій. Збройні сили України тоді затримали одного з порушників. Ним виявився росіянин Андрій Косяк, у якого при собі виявили зброю.
Затриманого допитала Служба безпеки. У його телефоні знайшли відео, на якому він обстрілює українських військових.
В українській делегації Тристоронньої контактної групи заявляли, що цього бойовика українські правоохоронці раніше вже підозрювали у скоєнні у 2010 році умисного вбивства. Тепер йому повідомили ще про одну підозру в учиненні злочину за ч. 2 ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) Кримінального кодексу України.
Після затримання Косяка бойовики почали протест із вимогою від ОБСЄ звільнити Косяка. Вони навіть захопили представників моніторингової місії, проте згодом відпустили.
- Поділитися: