«Повертайтесь додому і наводьте лад там». Чи допоможе расистська риторика Трампу на виборах?

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп опинився у центрі скандалу через свої расистські слова на адресу членкинь американського Конгресу від Демократичної партії.
14 липня Трамп заявив у своєму Твітері: деяким «прогресивним» конгресменкам, які походять з країн із «корумпованими і нездатними» урядами, замість того, щоби «радити, як керувати урядом США, слід повернутися додому та допомагати полагодити тотально зруйновані і заражені криміналом місця, звідки вони приїхали». Низка схожих заяв з’являлась у Твіттері Трампа й упродовж кількох наступних днів — і спричинила шквал критики.
«Містере Трамп, ми вдома»
У своєму скандальному твіті Дональд Трамп не назвав імен — однак натяк усі зрозуміли. «Прогресивні конгресменки» — це група з чотирьох жінок всередині Демократичної партії США, іронічно її часто називають Squad («банда» у позитивному розумінні слова). Йдеться про Александрію Оказіо-Кортес із Нью-Йорка, Аянну Пресслі з Массачусетса, Рашиду Тлаїб із Мічигана та Ільхан Омар із Міннесоти.
Конгресменки мають ліві, соціал-демократичні погляди. Вони хочуть підвищення мінімальної оплати праці й безкоштовної медицини, постійно критикують Трампа за його антимігрантську політику й дружбу з Ізраїлем і взагалі домагаються його відставки. І вони не білошкірі. Прикметно, що всі чотири фігурантки скандалу, попри неамериканське коріння, насправді мають громадянство США. Троє з них народилися у Сполучених Штатах. Тільки Ільхан Омар — уродженка Сомалі, що прибула до Штатів у віці 12 років. І, як зауважив ведучий CNN Джейк Теппер, зараз вона є громадянкою Америки довше, ніж перша леді Меланія Трамп.
Оказіо-Кортес, як і її батько, народилася у Нью-Йорку, її мати родом із Пуерто-Рико. Рашида Тлаїб народилась у штаті Мічиган, але походить з родини мігрантів з Палестини.
Чому Трамп написав такий твіт? Хоча він не згадує інформаційного приводу, ВВС зауважує, що тема міграції на південному кордоні США останні тижні була постійно на слуху. Особливо після того, як у п’ятницю, 12 липня, Оказіо-Кортес, Тлаїб та Пресслі давали свідчення в комітеті Палати представників про умови утримання в ізоляторі для мігрантів, який вони напередодні відвідали.
Конгресменки наголосили на жорстокому поводженні з мігрантами, «яке відбувається під американськими прапорами». На що Трамп відповів, що умови утримання дітей мігрантів «чудові», а для дорослих теж задовільні з огляду на те, що, мовляв, «серед чоловіків там є значний відсоток злочинців».

Расист чи не расист?
Четверо фігуранток історії зразу ж назвали висловлювання Трампа виявом расизму. Конгресменок підтримала Демократична партія. Навіть спікерка Палати представників, Ненсі Пелосі, яка переважно проти відкритої конфронтації з Білим домом, цього разу теж стала на їхній бік. Пелосі зазначила, що слоган Трампа «Make America great again» («Зробімо Америку знову великою») тепер перетворився на «Make America white again» («Зробімо Америку знову білою»).
Британське видання The Guardian, аналізуючи історію з твітами Трампа, зауважило, що не всі світові медіа одноголосно назвали месиджі президента «расистськими». Хоча ВВС пише про них як про «широко расистські», The New York Times зазначає, що це «коментарі, які навіть члени його ж партії назвали расистськими». А прихильний до Трампа телеканал Fox News описав твіти президента лише як «суперечливі» й «підбурювальні».
Усі крапки над «і» врешті розставила резолюція, за яку у вівторок, 16 липня, проголосувала Палата представників США. Документ «засуджує расистські коментарі пана Трампа, які підтвердили страх та ненависть до нових американців та людей з іншим кольором шкіри».
«За» голосували усі 235 демократів, четверо республіканців та єдиний незалежний депутат палати. Трамп усі звинувачення відкинув і написав новий твіт про те, що «у ньому (Трампі — ред.) немає геть нічого расистського».
Однак навряд чи йдеться про якусь реальну відповідальність для президента США. Адже резолюція, ухвалена Палатою представників, де більшість підтримує чотирьох обурених конгресменок, не має обов’язкової юридичної сили. По суті, це просто висловлення позиції, яке ні до чого не зобов’язує Трампа. Тому представник Демократичної партії від Техасу Ел Грін вирішив діяти рішуче і одразу ж після ухвалення резолюції запропонував проголосувати за імпічмент Трампу. Втім така ідея не здобула достатньої підтримки навіть з боку демократів і провалилась.

Чергова передвиборча гра
Расистські висловлювання Трампа — не новий підхід: колись він вже акцентував, наприклад, на кенійському корінні Барака Обами — першого темношкірого президента США. Американське видання Axios зазначає: расистська риторика Трампа — це ключовий фактор його стратегії на президентських виборах 2020-го року. І висловлювання, які дозволяє собі Дональд Трамп, допомагають йому мобілізувати «свій» електорат.
Здається, це працює: опитування, яке 15-16 липня провела компанія Ipsos на замовлення агентства Reuters, демонструє: популярність Трампа серед членів Республіканської партії після скандалу зросла на 5 відсоткових пунктів і сягнула 72%.
Щодо скандалу із конгресменками медіа зауважує: «Виборець Трампа — білий, старший, переважно чоловік. А Оказіо-Кортес — молода, латиноамериканка, жінка, соціал-демократка. Ідеальна мішень — потрапляння чотири з чотирьох».
Електорат чинного американського президента не проти таких його расистських заяв — про це свідчить реакція учасників передвиборчого мітингу у Грінвіллі, штат Північна Кароліна.
На зустрічі з виборцями Трамп після провального голосування за його імпічмент знову вдався до звинувачень на адресу конгресменок. «Ці прихильники лівої ідеології розглядають нашу націю суто як сили зла. Вони тільки допомагають розпалювати небезпечних лівих, прибічників силових методів впливу», — заявив Трамп.
Коли він заговорив про Ільхан Омар із Сомалі, натовп почав гукати: «Вишліть її додому!» А прихильниці президента на мітингу тримали плакати із написом «Жінки за Трампа!».
Втім не усі виборці Трампа саме такі. Журналіст ВВС Нік Браянт зазначає: «Він знає, що така поведінка подобається його виборцю, але питання у тому, чи не відштовхне вона поміркованих республіканців, тих, які у захваті від теперішньої економіки США, але яким не до вподоби «президент у Твіттері» і ці його расистські випади».
- Поділитися: