У липні 2020 року кількість пожеж у лісах Амазонії зросла на 28% порівняно з тим же місяцем попереднього року — попри заборону уряду Бразилії на випалювання лісів. Екологи вважають, що руйнування Амазонії — найбільших за площею дощових лісів Землі — може стати більшим, ніж у 2019-му.

Про це повідомляє CNN із посиланням на дані Національного інституту космічних досліджень Бразилії (INPE), який вивчає супутникові знімки території країни.

У липні 2020-го Інститут зафіксував 6803 пожежі, тоді як роком раніше їх було 5318. І хоча сукупно за перші шість місяців цього року відсоток вогнищ скоротився на 7,6%, у двох найбільших штатах Бразилії він насправді зріс на 35%.

У червні 34 іноземних інвестори пригрозили владі Бразилії на чолі з президентом Жаїром Болсонару вивести гроші з країни. Після цього там заборонили підпал лісів на 120 днів. Але, як показує статистика за липень, пожеж стало тільки більше.

Чому горять ліси Амазонії?

Узагалі ліси підпалюють, як правило, тоді, коли треба розчистити ґрунт від залишків рослинності. Після цього його використовують для посадки сільськогосподарських культур та випасання худоби — як правило, незаконно.

Оскільки пожежі в Амазонії, як правило, посилюються в липні-вересні, екологи побоюються, що нинішня ситуація може стати ще гіршою, ніж минулого року. У червні, за даними Національного інституту космічних досліджень Бразилії, кількість пожеж у дощових лісах Амазонії зросла на майже 20% — це 13-річний рекорд для цього місяця.

Як стверджують місцеві екоактивісти, в умовах пандемії коронавірусу незаконні підпали лісів тільки зростають, бо їх менше відстежують. Бразилія, нагадаємо, перебуває на другому місці у світі за кількістю виявлених випадків COVID-19.

Чим Амазонія така важлива?

Амазонські дощові ліси регіону є важливою складовою природної системи регулювання клімату (поглинаючи понад 15% вуглекислого газу в атмосфері), а з іншого — глобальне потепління впливає і на саму Амазонію. Саме воно могло бути причиною останньої масштабної посухи в Амазонії, яка сталася 2013 року.

Зростання рівня середньосвітової температури, викликане глобальним потеплінням, є однією з причин, чому в Амазонії нині одні з найсильніших пожеж за останні кілька років. А вони не лише руйнують екосистему регіону, а й призводять до ще більших викидів вуглекислого газу в атмосферу, замикаючи «зворотну петлю».

Національне аерокосмічне агентство США (NASA) провело дослідження, з якого випливає: якщо в Амазонії посушливий сезон триватиме довше, ніж п’ять-сім місяців, ліси не отримуватимуть достатньо дощової води для підтримання життєдіяльності рослин і з часом перетворяться на трав’янисті рівнини. Нині період без дощів у регіоні триває лише на кілька тижнів менше за цей показник.

А таких пожеж не було раніше?

Були. У 2019 році масштаби пожеж в Амазонії стали найбільшими за останні п’ять років. Головною причиною цього стали не посухи, як зазвичай, а політика президента Жаїра Болсонару. Супутникові світлини свідчили, що більшість пожеж відбуваються на межі лісу та господарських ділянок.

Болсонару з недовірою ставиться до вчених та заперечує глобальне потепління. Він хоче відкрити Амазонію для масштабної агропромисловості та видобування корисних копалин — і вважає механізм захисту довкілля перешкодою.

Після його приходу до влади на початку 2019 року різко знизилося фінансування раніше ефективних природозахисних органів, впала кількість штрафів за порушення експлуатації лісу та зросла кількість дозволів на вирубку дерев.

У 2020 році ж масштаби пожеж в Амазонії навіть більші, ніж торік. А пандемія коронавірусу ще більше ускладнює боротьбу з ними.

Поділитись: