Позитивне ставлення до Сталіна залишилось у 5% українців. Ще торік таких було 18% — опитування

Більшість українців негативно ставляться до радянського диктатора Йосипа Сталіна. Лише 5% опитаних мають до нього позитивне ставлення.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Так, 64% українців мають негативне ставлення до Сталіна, 23% — байдуже ставляться до диктатора і лише 5% — позитивно.

Для порівняння: ще у 2021 році про позитивне ставлення заявляли 18% українців, а у 2012 році — 23%.

Згідно з опитуванням, у всіх регіонах абсолютна меншість прихильно ставляться до Сталіна: від 3% у західних областях до 12% — у східних. У всіх регіонах частка тих, хто негативно ставиться до Сталіна, значно переважає тих, хто ставиться до нього позитивно, кажуть соціологи.

Водночас є й певні регіональні особливості сприйняття диктатора. У західних і центральних областях значна більшість негативно ставиться до Сталіна (81% та 64% відповідно). У південних областях негативне ставлення у 55% (позитивне у 6%), а у східних — у 45% опитаних негативне ставлення, ще 35% ставляться байдуже та 12% мають позитивну думку.

Українці різного віку переважно негативно ставляться до Сталіна. Серед українців, яким понад 60 років, дещо більше тих, хто позитивно ставиться до диктатора: 8-9% проти 3-5% серед молодих респондентів.

Крім того, українські соціологи порівняли ставлення росіян до Сталіна, відповідно до даних «Левада-Центру». Ще 10 років тому у країнах була приблизно однакова частка населення, яка позитивно ставилися до Сталіна. Однак в Україні кількість симпатиків диктатора зменшувалась, а в росії навпаки — зростала. Між 2012 та 2019 роками у росії частка тих, хто позитивно ставиться до Сталіна, зросла з 28% до 59%.

Детальніше про опитування

КМІС провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус» упродовж 6-20 липня. Використовували метод телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитали 2000 респондентів від 18 років, що мешкають у всіх регіонах України, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищує 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10% та 1,1% — для показників, близьких до 5%. За умов війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення.