Правозахисники виступили проти законопроєкту, який передбачає додаткову відповідальність для військових
Правозахисники закликали президента Володимира Зеленського ветувати законопроєкт № 8271, який передбачає додаткову відповідальність для військовослужбовців.
Про це йдеться у заяві, яка оприлюднена на сайті Центру прав людини Zmina.
Що передбачає цей законопроєкт?
Як зазначено в пояснювальній записці, документ дозволяє уповноваженим посадовим особам здійснювати огляд військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння з використанням технічних засобів і тестів.
Також документом пропонується внести зміни щодо статей 69 та 75 Кримінального кодексу України, щоб виключити можливість призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, та звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Крім того, проєкт закону також передбачає підвищення рівня санкцій за вчинення військових адміністративних правопорушень (зміни до статей 172-10 — 172-20 розділу 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Ініціатори законопроєкту запевняють, що реалізація запропонованих положень сприятиме «підвищенню стану військової дисципліни», а також надасть повноважень Військовій службі правопорядку (ВСП) у ЗСУ здійснювати протидію незаконному обігу наркотичних засобів, алкоголізму у військових частинах тощо.
Що кажуть представники громадськості?
Підписанти заяви стверджують, що законопроєкт був прийнятий на п’ятий день після реєстрації без суспільного обговорення. А це «виключило можливість його доопрацювання з огляду на позиції громадянського суспільства».
Правозахисники кажуть, що документ погіршує право військових на судовий захист та обмежує суддів у врахуванні всіх обставин під час винесення обвинувального вироку у справах щодо військових злочинів.
Також цей документ забороняє застосування м’якшого покарання, ніж визначено санкцією статті, або звільнення від відбування покарання з випробуванням у разі вчинення військових злочинів. Наприклад, невиконання наказу, погроза або насильство щодо начальника та деяких інших.
Водночас ті, хто скоїв убивство чи інший тяжкий злочин, мають право на врахування пом'якшувальних обставин під час призначення покарання.
«У військовослужбовців це право пропонують забрати, що порушує принцип справедливості та навіть розумності», — йдеться у заяві.
Також підписати стверджують, що в законопроєкті відсутні чіткі правила огляду та вимоги щодо професійної кваліфікації представників ВСП, яка дозволить встановити факт сп’яніння.
Документ також не передбачає можливості залучення свідків або присутності командира під час огляду. А це матиме негативний вплив на об’єктивність.
Крім того, для системного розв'язання проблем, що виникають під час несення військової служби в умовах воєнного стану, варто впливати на причини правопорушень, а не лише посилювати відповідальність за їхнє вчинення, кажуть правозахисники.
Підписанти переконані, що збільшення розміру штрафу без належного регламентування позбавлення додаткової винагороди не призведе до відповідальнішого ставлення військового до служби, а навпаки погіршить його психологічний стан і мотивацію.
Наразі додаткова винагорода може не виплачуватися військовому відповідно до рішень чи телеграм Міноборони.
Це звернення до президента підтримали ГО «Юридична сотня», рух «Чесно» та інші.
- Поділитися: