Лавреатами премії «За свободу думки» імені Андрія Сахарова, заснованої Європарламентом, стала лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська і члени Координаційної ради опозиції.

Про це у Twitter повідомив голова Європарламенту Давид Сассолі.

«Для мене велика честь оголосити, що жінки й чоловіки демократичної опозиції Білорусі стали лауреатами премії Сахарова 2020 року. На їхньому боці те, що неможливо перемогти грубою силою, — правда. Не здавайтеся у своїй боротьбі. Ми на вашому боці», — написав Сассолі.

Зокрема, лавреатами премії стали: кандидатка у президенти Світлана Тіхановська, нобелівська лавреатка Світлана Алексієвич, членкині Координаційної ради білоруської опозиції Марія Колеснікова, Ольга Ковалькова, Вероніка Цепкало, а також Сергій Тіхановський, Олесь Біляцький, Сергій Дилевський, Степан Путило і Микола Статкевич. 

Що це за премія?

Премію імені Сахарова вручають із 1988 року, а її фонд складає 50 тисяч євро. За різні роки премія присуджувалась видатним політичним та громадським діячам, радянським правозахисникам. Отримав її й колишній політв'язень, режисер Олег Сенцов.

Також лавреатами премії у 2004 році була Білоруська асоціація журналістів, а у 2006 — лавреатом став білоруський опозиціонер Олександр Мілінкевич, який висунув свою кандидатуру проти Олександра Лукашенка на президентських виборах.

Що відбувається в Білорусі?

Уже третій місяць в країні тривають масові протести через результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі. 

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та фактично зайняв пост президента. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.

Поділитись: