Прем'єр Нідерландів Рютте може отримати широку підтримку на посаду генсека НАТО — Politico

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте AP Photo / Alastair Grant

Прем'єр—міністр Нідерландів Марк Рютте є першим фаворитом на посаду голови НАТО після того, як він заявив про свою зацікавленість у цій посаді. Але проблемою може стати його стать та низькі витрати на оборону в Нідерландах.

Про таке пише Politico.

Троє високопоставлених європейських чиновників очікують, що Рютте отримає широку підтримку. Один із них передбачив, що нідерландського прем'єра підтримають країни східного флангу, для яких головним питанням є позиція кандидата щодо росії та України.

«Рютте має перевагу в тому, що він дуже досвідчений політик із країни, яка традиційно була передавальним поясом між поглядами англосаксонської та континентальної Європи. Більші країни-члени [НАТО] можуть розглядати його як гарне компромісне рішення», — вважають у берлінському офісі Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Однак отримання найвищої посади в Альянсі є питанням кулуарних угод і лобіювання. Щоб очолити НАТО, Рютте доведеться заручитися одностайною підтримкою кожного з 31 члена. Йому також потрібно отримати підтримку від США, найважливішого члена Альянсу. Наразі Рютте викликає певну «порожнечу» серед американських законодавців, пише Politico.

Основною проблемою Рютте, на думку деяких посадовців, будуть його рекордно низькі витрати на оборону. Ціллю Альянсу є виділяти 2% свого ВВП на оборону, тоді як Нідерланди у 2014 році витратили лише 1,14% ВВП, у 2022-му — 1,7%, і погодилися витратити 2,03% у 2024 році та 2,01% у 2025-му.

Однією з перешкод для Рютте може бути його стать. З моменту створення НАТО в 1949 році ним завжди керували чоловіки. Також Рютте, якщо отримає цю посаду, стане четвертим голландцем на чолі НАТО, що випереджає всі інші національності.

«Існує дуже великий шанс, враховуючи політичну підтримку цього, що ця робота дістанеться європейській жінці. Що теж було б дуже добре», — сказав сам Рютте в інтерв’ю на радіо.

Однак жінки-кандидатки наразі постають перед труднощами, відзначає Politico.

Які є кандидати, крім Рютте?

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас є одним із провідних голосів у світі щодо підтримки України, але деякі посадовці в Західній Європі та США вважають, що балтійська очільниця НАТО була б «надто провокативною для москви».

Ще одним кандидатом, за чутками, є прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен. Але деякі країни НАТО з недовірою ставляться до призначення третього поспіль генсекретаря із Північної Європи після норвежця Столтенберга та данця Андерса Фог Расмуссена.

Франція, зі свого боку, дала зрозуміти, що хоче, аби наступний лідер НАТО був з Європейського Союзу. Тому країна наклала вето на віцепрем’єр-міністерку Канади Христю Фріланд, яка має українське походження, та колишнього міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса.

Потенційно на посаду все ще претендує президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, хоча вона наразі зосереджена на боротьбі за наступний термін на найвищій посаді ЄС.

«Усі ці міркування поки що залишають Рютте в зручній позиції в гонці — хоча приглушені побоювання залишаються», — вважає Politico.