Тисячі демонстрантів вимагали відставки чеського прем'єра Андрея Бабіша на Вацлавській площі в Празі, Чехія, 4 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Цього тижня на вулиці Праги вийшли 120 тисяч протестувальників. Вони вимагали відставки чеського прем’єра Андрея Бабіша. Протести відбуваються на тлі розслідування прокуратурою справи проти прем’єра. Громадське розповідає, що стало причиною найбільших у Чехії демонстрацій із часу Оксамитової революції 1989 року.

Акції протесту проти чинного уряду в Чехії тривають щотижня ще з кінця квітня. У вівторок, 4 червня, за даними організаторів, зібралося приблизно 120 тисяч людей. Якщо ці дані правдиві, протест — найбільший після Оксамитової революції, завдяки якій президентом Чехословаччини став Вацлав Гавел.

Демонстранти зійшлися на Вацлавській площі в центрі столиці з гаслами «Нам набридло! Відставка». Ідеться про чинного прем’єр-міністра Андрея Бабіша, якого звинувачують у фінансових махінаціях і у конфлікті інтересів, та міністерку юстиції Марію Бенешову.

Хвиля протестів почалася з призначення Бенешової міністеркою наприкінці квітня. Вона — з партії соціал-демократів, однак була радницею й адвокаткою президента Чехії Мілоша Земана. Відомий своїми проросійськими поглядами Земан — близький союзник прем’єра Бабіша, і неодноразово критикував звинувачення проти нього. Марія Бенешова, зі свого боку, голосувала проти прохання поліції позбавити Бабіша депутатської недоторканності. Попередній міністр юстиції пішов із посади через слідство довкола прем’єра.

Розслідування під загрозою?

У Чехії триває розслідування махінацій Бабіша із коштами ЄС. Бабіш, один з найбільших багатіїв країни, нібито обманом отримав грант на розбудову бізнесу. Про це вже заявили європейські організації, але в Чехії ще не передали справу до суду. І протестувальники та опозиція побоюються, що Бенешова тиснутиме на слідство. Вони виступають за незалежність судової влади та закликають завершити розгляд справи.

Це не перші протести проти чинного голови уряду. Наприкінці 2018-го чехи вийшли на вулиці через скандал із сином Андрея Бабіша. Тоді Андрей Бабіш-молодший розповів журналістам, що люди батька примусово вивезли його та переховували в окупованому Росією Криму. Усе задля того, щоби молодший Бабіш, який є власником батькового бізнесу, не зміг свідчити про можливі махінації прем’єра з грошима ЄС — його вивезли саме тоді, коли чеська поліція хотіла провести допит. Сам Андрей Бабіш стверджував, що його син — несповна розуму.

Понад половина чехів, згідно з опитуваннями, тоді вважали, що прем’єр справді переховував сина в Криму, щоби той не свідчив проти батька. Проте в парламенті не вистачило 9 голосів, щоби висловити недовіру уряду Бабіша.

Публікація про сина прем’єр-міністра також додала нових барв підозрам про зв’язки Бабіша з Росією. Ключова деталь — участь Петра Протопопова, громадянина Росії та чоловіка депутатки з партії Бабіша Віти Протопопової. Саме він, за інформацією ЗМІ, займався переховуванням Бабіша-молодшого. Тоді деякі журналісти стверджували, що без відома і, ймовірно, допомоги російських спецслужб в окупованому Криму це зробити було б неможливо.

Загалом політику, яку проводить Бабіш, не можна назвати проросійською. Але окремі епізоди його діяльності можна розцінити як підігрування проросійському президенту Земану. Останній, зокрема, пропонував визнати анексію Криму, якщо Росія заплатить Україні компенсацію.

Учасники акції протесту проти політики чеського прем'єра Андрея Бабіша, Прага, Чехія, 21 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BJOERN STEINZ

Конфлікт інтересів та махінації

Звинувачення у махінаціях переслідують Бабіша протягом усього його прем’єрства, яке почалося в грудні 2017 року. Саме через них він був змушений піти з посади міністра фінансів у тому ж 2017 році.

Правоохоронні органи підозрюють, що у 2007 році Бабіш незаконно отримав для свого холдингу Agrofert мільйонні субсидії від Євросоюзу, призначені для підтримки малих підприємств. Водночас Agrofert — це третя найбільша компанія Чехії, а сам Бабіш — мільярдер і друга найбагатша людина країни.

Щоб отримати той грант, одну з компаній вивели зі складу холдингу та оформили на дітей Бабіша. Завдяки цьому вдалося отримати 1,6 мільйона євро субсидії на будівництво готельно-конференційного комплексу «Гніздо лелеки». А згодом компанія повернулася до складу холдингу.

Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) дійшло висновку, що в заявці на отримання гранту вказали неповні та неправдиві дані. Чеська поліція досі розслідує цю справу. Бабіш уважає справу політично мотивованою.

Водночас міністерка Марія Бенешова запланувала реформу прокуратури, зокрема — скасування посади генерального прокурора. Саме генпрокурор і повинен вирішити, чи передавати до суду кримінальну справу проти прем’єра.

Прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш виступає на засіданні парламенту в Празі, Чехія, 31 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Крім того, 31 травня до преси потрапила чернетка аудиторського звіту Єврокомісії, який стверджує про конфлікт інтересів Бабіша як прем’єра та бізнесмена. Наприкінці 2017 року Бабіш передав Agrofert у власність трастових фондів, однак у Єврокомісії вважають, що він залишається бенефіціаром. Згідно з попереднім рішенням, Бабіша та його холдинг хочуть змусити повернути 17,5 мільйонів євро субсидій, які Agrofert отримував із лютого 2018 року. Відповідатиме за це чеський уряд. Як зазначили в міністерстві фінансів Чехії, вони нададуть свої коментарі, і висновки європейської сторони ще можуть змінитися. На це в міністерства є кілька тижнів.

«Конфлікт інтересів очевидний. Ми вважаємо неприйнятним те, що у владі — людина, яка паралельно займається бізнесом, володіє ЗМІ, а також має проблеми із законом. Ми боїмося, що такий конфлікт інтересів може значно погіршити функціонування демократичної системи, що вже видно», — сказав із приводу цього організатор акцій протесту та керівник руху «Мільйон митей для демократії» Мікулаш Мінарж.

Зараз рейтинг недовіри Бабішу — один із найвищих серед чеських посадовців. Крім фінансових махінацій, Бабіш відомий своїми брудними передвиборчими кампаніями. Також, за інформацією словацького Інституту пам’яті народів, з 1982 по 1985 рік він був інформатором чехословацької Служби державної безпеки (StB).

Попри скандали довкола Бабіша, його партія ANO перемогла на нещодавніх виборах до Європарламенту в Чехії. За рух проголосував понад 21 % виборців.

Поділитись: