Президент Петро Порошенко 16 грудня у Мистецькому Арсеналі в Києві провів прес-конференцію. Журналістів про захід повідомили за день. Напередодні, 15 грудня, Порошенко взяв участь в Об’єднавчому соборі, де обрали главу нової помісної Православної церкви в Україні.

Востаннє Порошенко зустрічався з журналістами на початку 2018-го. Тоді йому довелось відповідати на питання про відпочинок на Мальдівах, про можливість дострокових виборів, свої статки та відсутність будь-яких результатів у розслідуванні вбивства Павла Шеремета.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Коли я обирався президентом, мої статки були набагато більші, ніж зараз», — 10 цитат прес-конференції Порошенка

Цього разу президентові довелось відповідати на питання про церкву, воєнний стан, майбутні вибори, напади на активістів та політв'язнів.

Що Порошенко сказав журналістам: головне 

Про Медведчука, Путіна і звільнення українських політв’язнів

Звільнення українських заручників залежить лише від Путіна. Медведчук не бере участь у Тристоронній контактній групі з весни, але він фактично є представником Путіна, тому Порошенко зустрічається з ним — для звільнення заручників.

Про вбивство Каті Гандзюк

Поділяю стурбованість і не дам зіпсувати імідж країни через те, що справи активістів не розслідують. Над цим працюють всі слідчі органи.

Про справу Семочка

Доручив СБУ перевірити усіх держслужбовців на наявність родичів з російським громадянством, акцентуючи увагу на силовиках.

Про воєнний стан

Якщо не буде повномасштабного вторгнення Росії, воєнний стан не буде подовжено, і почнеться передвиборча кампанія. Але в Україні й далі існує загроза російської агресії.

Про рішення суду щодо незаконного звільнення Насірова з посади глави Податкової

Уряд не поновив, і не буде поновлювати Насірова. Більше того, суддя, яка ухвалила поновити Насірова «не є представницею реформованого суду». Але це не точно, Порошенко обіцяв перевірити.

Про участь у виборах та рейтинги

Ще не почалась передвиборча кампанія, оголошувати про участь не час і не місце. Якщо оберуть «достойнішого», буду йому допомагати.

Детальніше читайте у нашому текстовому онлайні:

16:00 Журналісти прийшли на прес-конференцію Порошенка у футболках «Хто замовив Гандзюк». Прес-конференція затримується.

Журналісти Громадського Максим Каменєв і Богдан Кутєпов
Фото:

ОЛЕКСАНДР ГУСЄВ

16:21 Прес-конференція почалась. Порошенко пояснив запізнення тим, що мав розмову з Вселенським патріархом. За його словами, Варфоломій підтвердив, що новий глава української церкви отримає томос 6 січня — процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

«Томос урочисто вручатимуть на наш святвечір. Це буде найпримітніше Різдво в історії України», — заявив Порошенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

16:30 «Влада поважатиме тих, хто залишиться в церковній структурі з РПЦ. Так само гарантую, що держава захистить тих священників і мирян, які добровільно вирішать піти від Москви. І будуватимуть українську церкву».

Президент Петро Порошенко, 16 грудня 2018 року
Фото:

Адміністрації президента

16:33 Президент продовжує промову. Перед початком запитань журналістів, Порошенко згадав про безвіз, декомунізацію і міжнародну підтримку України, зокрема, санкції проти Росії. Також президент висловив сподівання, що в лютому Рада підтримає зміни до Конституції щодо євроінтеграції та вступу в НАТО. За його словами, наступні 5 років потрібно досягти миру на основі національних інтересів, подолати наслідки економічної кризи, досягти критеріїв для вступу в ЄС і НАТО.

16:37 Переходимо до запитань. Прес-секретар Порошенка просить почати із запитань про томос. Відповідаючи на питання, чому більш ніж на три години затримався Об'єднавчий собор і чи відбувся б він без особистої присутності президента, Порошенко розповів, що Собор затримався на ще більше часу, зазначив, що майже не спав останній тиждень через перемовини церков та тиск з боку Росії.

«Вчора обійшлося без диму і без вогню. Але атмосфера, яка була в Соборі — вона надихала. Завершення Собору було просто феєричним. Хочу подякувати кожному з 35 тисяч громадян, які вчора булли на Софійській площі» і додав, що 15 грудня — день створення української автокефальної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Кого оберуть, того і будемо підтримувати»: як у Києві чекали на предстоятеля нової української церкви (РЕПОРТАЖ)

Президент Петро Порошенко, 15 грудня 2018
Фото:

Богдан Кутєпов

Хіба Кремль колись приховував, що розглядає російську церкву як гіпнотичний дурман для утримання сусідніх народів у сфері свого впливу? І зараз цього не таїть, що видно по істеричній реакції на отримання нашою церквою автокефалії. Аж зірки на кремлівських шпилях почорніли!

16:44 Ще одне запитання про церкву: Чому ви почали ініціювати питання єдиної церкви саме цього року. І чому попередники не змогли?

«По-перше, я ніколи не обговорюю попередників. Бо сьогодні всі стверджують, що прагли, але не получилось це зробити. Чому у 2018? Я цим питанням почав займатися з 2014 року», — заявив президент і додав, що створення єдиної помісної церкви не відбулося б без божої підтримки.

«Господь Бог в цьому процесі точно з Україною».

16:49 Який у вас план щодо комунікації з Путіним (щодо політв'язнів, зокрема), коли Путін не хоче вести перемовини з Порошенком. Який у вас план і чи є в цьому плані Медведчук, запитав журналіст ВВС Україна.

«Питання не в тому, що він не хоче спілкуватись, а тому, що він не хоче їх звільняти. І це точно не залежить від тих, хто сидить в Тристоронній групі (щодо врегулювання ситуації на Донбасі), не залежить від церкви, лідерів світу. Це залежить від однієї людини. Коли ми спілкувалися, вів не звільняв наших заручників».

«Коли під час акту агресії (обстріл українських кораблів у Керченській протоці — ред.), я набрав його, аби поспілкуватися — він відмовився. Не тому, що виборчий процес, а тому що йому нема чого сказати».

«Медведчук десь з травня-квітня не бере участь в Тристоронній контактній групі (щодо врегулювання ситуції на Донбасі). Ми всі все розуміємо, давайте чесно: Медведчук на цих переговорах був представником Путіна. І є єдиним каналом для донесення цієї інформації. І якщо стоїть питання перед президентом Порошенко, що він має зустрічатись і готувати будь-які пропозиції, щоб повернути наших хлопців, хлопців і дівчат додому і неважливо, чи це заручники з окупованих територій, чи політв’язні з Криму. Я буду це робити. Я буду говорити і буду зустрічатись».

Президент Петро Порошенко 16 грудня, 2018 року
Фото:

Адміністрація президента

16:55 Чому ви не прийняли заяву по відставку генерального прокурора Юрія Луценка? Якими аргументами керувались і чи задоволені роботою ГПУ зокрема щодо розслідування корупції?

«До 2014 року ГПУ була каральним мечем, зараз її функції обмежені... Сьогодні КПК напряму забороняє Генпрокуратурі розглядати корупційні справи». На питання про Луценка Порошенко не відповів.

17:13 Порошенко відреагував на футболки журналістів з написом «Хто замовив Гандзюк» під час запитання Тетяни Даниленко, журналістки ЗІК.

«Я хочу відреагувати на вашу футболку. Я готовий і поділяю ваше занепокоєння. Ми не дамо зіпсувати імідж країни справами активістів... Створена в Раді комісія, я не впевнений, що вона допомагає слідству, але точно не заважає. Зараз затримані четверо. Над цим працюють всі слідчі органи. Я особисто гарантую, що хто б там не був виявлений — ми не дамо його вивести зі слідства. Всі, хто причетний, понесуть відповідальний. Дозвольте мені приєднатися».

Та запитання було про інше: Собор відбувся попри погрози з боку РФ і «5 колони» і ми бачили, що спецслужби проводили слідчі дії проти Московського патріархату. Втім спецслужби не проявляли інтереси до тих хто стоїть за цими справами. Чому так? І з 2016 року генеральна прокуратура не цікавиться справою Новинського, який не приховує церковного інтересу. Чому так? Можливо тому що російська агентура є в спецслужбах? І саме тому залишається на посаді пан Семочко?

«По Семочку і не лише по Семочку у нас є велика кількість держслужбовців, в тому числі і в правоохоронних органах, які мають родичів в Криму. Я звернувся до голови СБУ Грицака для того, щоб українська контррозвідка звернула увагу на цих держслужбовців. Поставивши пріоритет на правоохоронних органах. Як тільки перевірка буде завершена, я буду мати підставки і матиму підстави, якщо це буде від мене залежати, щодо притягнення до відповідальності або звільнення. За мною не забариться».

Тетяна Даниленко, журналістка ЗІК
Фото:

Богдан Кутєпов

Порошенко доручив СБУ перевірити усіх держслужбовців на наявність родичів з російським громадянством, акцентуючи увагу на силовиках. 

17:18 Що ви будете робити навесні 2019-го, коли вас не переоберуть президентом, запитала журналістка Соня Кошкіна.

«Позиція перша: я дуже довіряю українському народові. Позиція друга: я впевнений в його відповідальності. Позиція третя: якщо я прийму рішення балотуватися і якщо так трапиться, що буде хтось більш достойніший, я буду йому допомагати».

17:20 Україна активно веде роботу по пакету санкції, пов’язаних із агресією РФ в Азовському морі. Вони включатимуть список фізичних осіб, зокрема тих, хто віддавав накази відкрити вогонь, заявив Порошенко. Завтра 17 грудня, Генасамблея ООН розгляне резолюцію про мілітаризацію Азовського моря.

Президент Петро Порошенко, 16 грудня 2018 року
Фото:

Адміністрація президента

17:24 Про воєнний стан. «Якщо не почнеться широкомасштабна агресія, вторгнення військ Збройних сил РФ на територію України поза межами лінії зіткнення та адміністративного кордону Криму, воєнний стан продовжено не буде. І почнеться, згідно з постановою, проголосованою Верховною Радою, підготовка до виборів президента України».

17:26 По Укрпошту і звільнення листонош. Чи справа це президента?

«Ні, це не справа президента, але справа президента — дотримання конституційних прав громадян. Права я буду захищати».

Нагадаємо, через збитки Укрпошта планувала закрити частину відділень і звільнити листонош. Тоді в ситуацію втрутився Порошенко.

17:34 Порошенко не готовий заявити, що балотуватиметься на пост президента.

Прес-конференція Петра Порошенка, 16 грудня 2018 року
Фото:

Богдан Кутєпов

17:40 Я готовий внести проект змін до Конституції щодо кримськотатарської автономії. Я буду звертатися до фракції, щоб вона підтримала. Це ж не популізм, потрібно 300 голосів.

17:46 Чому, коли мова заходить про вибори — ви ігноруєте імена своїх головних опонентів?

«Я не використовую імена своїх опонентів. У мене нема опонентів. Я наразі президент України. Вони наразі — або активісти або політики».

17:50 Другий рік поспіль парламент голосує за недофінансування Суспільного телеканалу. На 2019 недофінансування Суспільного становить 900 млн гривень. Це суперечить закону про суспільне мовлення. Як ви як президент це підписали?

«Необхідність підписання закону була для того, щоб ми забезпечили співпрацю з міжнародними партнерами, включно з макрофінансовою допомогою від ЄС. Я не хотів би зараз коментувати питання, які не входять до компетенції президента включно з фінансуванням суспільного мовлення...».

17:53 Поновляти екс-главу ДФС Насірова не будуть, заявив Порошенко: «Наскільки я поінформований, поновляти Насірова Уряд не буде. Рішення суду про поновлення немає, воно не вступило в законну силу і процедуру не завершено».

Прес-конференція Петра Порошенка, 16 грудня 2018 року
Фото:

Богдан Кутєпов

17:59 «Дякую президенту Туреччини за невтручання в процес створення української помісної церкви».

18:06 Порошенко каже, що поки Україна демонструватиме прагнення вступити до ЄС, санкції проти РФ будуть діяти і Європа показуватиме єдність в цьому питанні. «Ні вихід Британії з ЄС, ні референдум в Італії не зруйнують Євросоюз».

18:08 Журналістка: Треба вже підводити підсумки вашого президентства.

Порошенко і його прес-секретар Цеголко: Чого це? (сміх у залі)

Цеголко: Першої каденції, давайте так.

Порошенко: Свят, це ти сказав.

18:10 Журналіст Громадського Максим Каменєв на прес-конференції Порошенка: Ви казали, що для нас немає нічого неможливого, але ми досі не знаємо, хто вбив Павла Шеремета.

Порошенко: Я казав, що для нас немає нічого неможливо в питаннях розвитку країни і реформи. Я особисто знав Павла Шеремета... Іноді є випадки, коли вбивцю знайти неможливо. Але я сподіваюсь, що це не той випадок. Якщо у вас є будь-які пропозиції, я готовий іти на будь-які кроки для того, щоб знайти вбивцю. Або додати прозорості розслідуванню.

18:11 Запитання Громадського: 78 відсотків громадян, відповідно до останніх соціологічних опитувань, вважають, що країна рухається у неправильному напрямку, а половина населення країни вам не довіряє. Чому так і що ви зробили не так?

Президент відповів, що в Україні є руйнація будь-яких позитивних образів будь-якого політика: Сподіваюся, що президентська компанія буде все-таки концентруватися на позитиві, це завдання, прошу об'єднання всіх нас в цьому напрямку.

18:15 Прес-конференція завершена. Президент вітає усіх з прийдешнім Новим роком на тлі вигуків журналістів-розслідувачів про те, що їм не дали поставити запитання.

Поділитись: