В Україні віруючими себе вважають 72% громадян, атеїстами — 3%. Про це свідчить опитування Центру Разумкова у квітні 2018-го. Тож, велика кількість людей вранці 15 грудня поряд з Софійським собором церквою не стала дивиною. Тисячі українців прийшли стати свідками «історичної події» — обрання предстоятеля нової єдиної Православної церкви в Україні. 

Помпезна сцена, сльози, пісні та звернення посадовців: як проходив «день Об'єднавчого собору» у репортажі Громадського:

Київ. 8:15 ранку. На станції метро «Золоті ворота» при виході стоїть близько 50 людей. Переважно літнього віку.

Жінка збоку говорить телефоном. «Так, мої вже готові». Після цього ця купка людей виходить на вулицю та вливається у загальний потік людей. Вулицею Володимирською до Софійської площі йде безперервний натовп людей. Усі — на Об’єднавчий собор українського православ`я. Радіють, розмахують жовто-синіми прапорами.

Учасники мітингу на Софійській площі у Києві в день Об’єднавчого собору українських церков, 15 грудня 2018 року
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

«Ну, важлива подія. Україну від'єднують від російської церкви, — каже Валерій із Запоріжжя і поспішає: Вибачайте я от групи відстаю, ми групою йдемо».

На вході до Софійської площі — поліція та люди в цивільному. Пропускають за паспортом і по списку. «Наша, наш, наша, а це не наша. Жіночко, куди йдете? Ви ж не з бібліотеки!», — обурюється одна із контролерок на вході зі списком у руках.

«Дніпропетровщина! Це сюди»,— гукає чоловік на іншому вході.

Знімаємо це все на камеру. Підходить чоловік — тицяє посвідчення Управління держохорони. Обурено забороняє знімати. Після пред’явлення журналістського посвідчення та паспорту заспокоюється. Далі — рамка і ми на місці.

Нарешті Собор. На нього мало прийти 40 тисяч. Візуально число присутніх точно не дотягує до заявленого. Максимум тисяч 7.

Усі в очікуванні. Промова президента затримується.

«Ми за єдність, підтримати нашого президента і український народ, за єдину українську церкву. Нам так все подобається, ми тут на емоціях», — каже Катерина з Миколаївщини. Дівчина додає, що ходить до церкви УПЦ Московського патріархату. Разом із нею ще група людей. Розповідає, що групу формувала місцева адміністрація, але вона попросилася їхати сама.

«Ми цього часу чекали дуже довго, — розповідає отець Миколай, священник церкви УПЦ КП з Рівненщини. Що ми тільки не робили, як тільки весь цей час нас не принижували, але ми вистояли. І сьогодні раді тут бути біля святині Софії Київської і почути, що нарешті маємо свого патріарха, нікого не боїмося і нікому не підпорядковуємося, тільки своїй українській церкві».

Світлана з Харківської області. Каже, що приїхала сьогодні до Києва «щоб не було ворожби»: «Українська історія для нас важлива і відновлення української справедливості для нас важливе. Я релігійна, але в церкву я не ходжу».

Учасники мітингу на Софійській площі у Києві в день Об’єднавчого собору українських церков, 15 грудня 2018 року
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Частина людей гріються та обговорюють справи церковні. Хтось каже про історичний час шанс для України. Частина намагаються зрозуміти мету свого перебування на Софійській площі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

«Я не можу сказати, хто буде предстоятелем, але кого виберуть, того вже будемо і підтримувати, — каже Раїса Пилипівна, яка приїхала з Рівненщини, і додає: Аби були разом, об'єдналися і не було ворожнечі. Недобре то, що не явилися московські батюшки сьогодні, це погано, бо вони так і будуть окремо і буде продовжуватися ворожнеча. Я ходжу до української нашої церкви Київського патріархату, а вони кажуть весь час, що ми неканонічні».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Батогом чи пряником: як Московський патріархат долучають до нової автокефальної церкви

Учасники мітингу на Софійській площі у Києві в день Об’єднавчого собору українських церков, 15 грудня 2018 року
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Майже 10 годин по тому і на сцену виходить президент України. Разом із ним — новий предстоятель нової української православної церкви. Зі сцени лунає «голос Майдану» — міністр культури Євген Нищук. У його виступ вклинюються дзвони Софії Київського. Всі зупинилися — знають, що це щось означає.

Вгорі на ялинці запалюється зірка. «Так-так, ми маємо радісну звістку. Зустрічайте Президента України Петра Порошенка та митрополита Київського Епіфанія!», — урочисто проголошує Нищук.

Поки Порошенко та Епіфаній йшли до сцени — люди збігаються з усіх кутків Софійської площі. Молода жінка у червоній куртці поруч посміхається. Посмішка з її обличчя не сходить упродовж всього виступу.

«Дозвольте представити вам новообраного предстоятеля, Митрополита Київського та всієї України Епіфанія. Саме йому випадає почесна місія поїхати до Стамбулу та отримати Томос», — заявляє зі сцени президент Порошенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

На цю роль також претендували митрополит Луцький і Волинський Михаїл від УПЦ КП, але його кандидатуру зняли в другому турі голосування. Від УПЦ МП кандидатом був митрополит Вінницький і Барський Симеон, але Епіфанія називали найбільш вірогідним кандидатом.

Зі сцени президент заявляє про те, що нарешті в Україні «засновано об’єднану Церкву» і згадує про Росію: «Для Путіна, – як дуже влучно днями написав Мирослав Маринович, – надання автокефалії українському православ’ю є другою геополітичною катастрофою. Тільки цього разу – масштабом не століття, а тисячоліття».

Епіфаній, своєю чергою, дякує Константинополю, президенту України та главі УПЦ КП Філарету, главі УАПЦ Макарію і всім ієрархам, а також Верховній Раді за єдність: «Ми змогли об'єднати три гілки українського православ'я в єдину помісну православну церкву», — додає новообраний глава єдиної православної церкви.

Люди скандують «Дякуємо», деякі плачуть. Епіфаній додає, що до нової церкви можуть приєднатися усі охочі, на що люди скандують «Закликаємо».

Президент України Петро Порошенко (ліворуч) та глава нової єдиної Православної церкви в Україні митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній на Софійській площі, Київ, 15 грудня 2018 року
Фото:

Олександр Попенко/Громадське

6 січня 2019-го очільник нової об’єднаної церкви Епіфаній разом із президентом полетить до Стамбула, де Варфоломій вручить томос про автокефалію — процедуру отримання церковної незалежності буде завершено. Автокефальна церква називатиметься Православна церква в Україні. Новостворену Українську помісну православну церкву очолить предстоятель з титулом митрополита Київського, а не патріарха. 

11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія. 15 жовтня синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Константинополь, зі свого боку,  відмовився розривати відносини з РПЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: