Президент Болгарії не підтримав заяву країн Європи щодо вступу України до НАТО. У його офісі пояснили, чому

Президент Болгарії Румен Радев
Президент Болгарії Румен РадевАдміністрація президента Болгарії / WikiMedia Commons

Президент Болгарії Румен Радев не захотів приєднатися до заяви лідерів 9 країн Центральної та Східної Європи щодо членства України в НАТО. Спершу потрібне мирне врегулювання між Україною та росією, вважає Радев.

Про це повідомило видання BNR із посиланням на відповідь пресслужби президента Болгарії на запит журналістів.

Там пояснили, що Радев не підписується під повним текстом декларації, ухваленої низкою країн Європи, але підтримує інші позиції, викладені в документі.

В адміністрації президента заявили, що Болгарія є частиною декларації саміту НАТО в Бухаресті 2008 року щодо майбутнього вступу України до Альянсу, але ця декларація була ухвалена «в зовсім іншому середовищі безпеки».

«Військові дії на території України сьогодні вимагають, щоб обговорення її членства в Альянсі відбувалося в повному складі Північноатлантичної ради і не призвело до ризику прямого втягнення країн НАТО у війну», — заявили в пресслужбі Радева.

Там додали, що рішення про вступ України до НАТО має ухвалюватися лише після розробки чітких параметрів мирного врегулювання конфлікту між росією та Україною, які повинні бути прийняті та реалізовані обома державами.

А що за заява?

Раніше президенти Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії, Румунії, Словаччини, Північної Македонії та Чорногорії підписали спільну заяву, де закликали всіх членів НАТО «істотно збільшити» військову допомогу Україні.

Вони наголосили, що «твердо» підтримують рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року щодо майбутнього членства України. На тому саміті лідери країн НАТО заявили лише про наміри Альянсу надати Україні ПДЧ.

Заявка на членство в НАТО

Президент Володимир Зеленський 30 вересня заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Зробив він це після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. 2014 року росія анексувала АР Крим.

Зеленський закликав міжнародних партнерів відгукнутися на українські пропозиції щодо гарантій безпеки, які зможуть діяти, поки триватиме процес приєднання України до НАТО.

Прямої відповіді, чи готовий Альянс прийняти Україну, не давав генсек організації Єнс Столтенберг. Проте Канада, Литва, Латвія та Естонія підтримують якнайшвидший вступ України до Альянсу.

А от для Сполучених Штатів, за даними медіа, заявка України до НАТО виявилася несподіванкою. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван вважає, що процес вступу України до НАТО «потрібно розпочати в інший час», а зараз найкращий спосіб підтримати Україну — це практична допомога на місцях.