Президент Шрі-Ланки втік із країни перед оголошенням про відставку. Що там відбувається?

Президент Шрі—Ланки Готабая Раджапакса втік із країни того дня, коли мав оголосити про свою відставку. У місті Коломбо відновилися масові протести.
Про це повідомляє BBC.
Військово-повітряні сили країни підтвердили журналістам, що 73-річний політик разом із дружиною та двома співробітниками служби безпеки вилетіли на Мальдіви. Вони вже приземлились у столиці Мале. Невідомо, як довго президент залишатиметься на Мальдівах. Джерела BBC вказують, що Раджапакса планує поїхати до іншої країни.
Брат президента, ексміністр фінансів Безіл Раджапакса, також виїхав зі Шрі-Ланки. За даними джерел, він прямує до США.
Готабая Раджапакса покинув країну саме того дня, коли мав оголосити про свою відставку. Допоки Раджапакса не подасть офіційну заяву про відставку, на Шрі-Ланці не може бути нового президента. Як пише BBC, Раджапакса вже написав заяву, але її не опублікують, допоки президент не прибуде у кінцевий пункт призначення.
Натомість спікер парламенту Шрі-Ланки Махінда Япа Абейвардена вже оголосив, що Раджапакса призначив виконувачем обов'язків президента прем'єра Раніла Викрамасінгха, хоча той обіцяв про відставку. Протестувальники вимагали відставки й Раджапакси, і Викрамасінгха.
Прямих заяв самого президента немає. Загалом усі заяви останніх днів надходять від спікера парламенту або Офісу прем'єр-міністра.

Тисячі людей вийшли на вулиці міста Коломбо після того, як з'явилася новина про від'їзд президента. Люди підійшли до Офісу прем'єра. Дехто намагався зламати ворота до будівлі, дехто кидав пляшки в поліцію. Правоохоронці застосували сльозогінний газ проти протестувальників.
Що передувало?
Тисячі протестувальників на Шрі-Ланці 9 липня штурмували резиденцію президента в Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.
Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.
Поліція заявила, що заарештувала понад 3 тисячі людей у зв'язку з протестами в суботу. Офіційні особи повідомили, що щонайменше 50 людей, зокрема поліцейські, були поранені під час демонстрацій. Повідомляється також про випадки атак силовиків на журналістів. Після цього в усій країні ввели надзвичайний стан.
Масові протести на Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви такі низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.
Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.
Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою, і закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.
Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.
- Поділитися: