Протестувальники на Шрі-Ланці планують займати президентську резиденцію, поки влада не піде офіційно

Протестувальники на Шрі—Ланці оголосили, що не підуть із захопленої президентської резиденції, поки влада офіційно не подасть у відставку. Напередодні про намір піти оголосили прем'єр—міністр та президент країни. Але ніхто не бачив останнього й не знає, де він.
Про це пише BBC.
Спікер парламенту Шрі-Ланки Махінда Япа Абейвардена у телезверненні оголосив, що президент Готабая Раджапакса піде у відставку 13 липня. А прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе, який обійняв цю посаду лише два місяці тому, оголосив про свою відставку через соцмережі.
Однак протестувальники скептично налаштовані щодо намірів лідерів країни. Відколи протестувальники штурмом захопили резиденцію президента, його ніхто не бачив і сам він не робив публічних заяв.
Учасники протестів наголошують, що їхня боротьба ще не закінчилася, поки президент Раджапакса не піде у відставку офіційно.
Спікер парламенту Абейвардена зазначав, що президент погодився піти, щоб забезпечити мирне передання влади. Раджапаксу з міркувань безпеки евакуювали з резиденції ввечері 8 липня, напередодні багатотисячної акції протесту. Але де він перебуває зараз — достеменно невідомо.
Лідери опозиційних партій Шрі-Ланки, які стверджують, що мають парламентську більшість для формування тимчасового уряду, зібралися на переговори 10 липня. Згідно з конституцією Шрі-Ланки, після відставки президента і прем’єр-міністра виконувачем обов’язків президента стане спікер парламенту Махінда Япа Абейвардена.

Поки процес передання влади триває, протести на вулицях країни стихли. У цей час учасники акцій протесту мали можливість роздивитися резиденцію президента й відпочити: там вони готували їжу, грали в карти тощо.
Що передувало?
9 липня тисячі протестувальників на Шрі-Ланці штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.
Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.
Поліція заявила, що заарештувала понад 3 тисячі людей у зв'язку з протестами в суботу. Офіційні особи повідомили, що щонайменше 50 людей, зокрема поліцейські, дістали поранення під час демонстрацій. Повідомляється також про випадки атак силовиків на журналістів.
Масові протести на Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви такі низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.
Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.
Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою, і закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.
Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.
- Поділитися: