Політика

За що президента Молдови тимчасово відсторонили від обов'язків

26 січня, 2018 17:17
Політика/За що президента Молдови тимчасово відсторонили від обов'язків
Зберегти
Вигляд
lead
Конституційний суд Молдови відсторонив Додона від виконання обов'язків через відмову затвердити нових членів уряду.

Перед Новим роком депутати Молдови приготували для президента Ігоря Додона неприємний «подарунок». За їхнім зверненням, Конституційний суд країни відсторонив Додона від виконання обов'язків, оскільки він відмовлявся затвердити нових членів уряду. 

Додон вважає рішення суду незаконним, депутати кажуть, що президент перший почав порушувати правила. Громадське розбиралося, хто правий.

Рішення суду

2 січня Конституційний суд Молдови ухвалив, що Ігор Додон порушив Конституцію, двічі відмовившись затвердити нових членів уряду. Тепер замість нього це можуть зробити глава уряду, або парламенту.

Річ у тім, що відповідно до закону, президент може відхилити запропоновані кандидатури лише один раз. Якщо прем'єр-міністр висуває кандидата повторно, президент зобов'язаний підписати указ про призначення. У разі відмови це право переходить до голови парламенту.

Саме таким чином в жовтні 2017 року проти волі президента призначили нового міністра оборони Молдови Євгена Стурза. Його кандидатуру Додон також відкидав двічі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в Молдові: поразка, що є перемогою

Представник президента в суді Максим Лебединський звинуватив суддів у необ'єктивності і назвав постанову «політичним рішенням».

Депутат від Демократичної партії Молдови Сергій Сирбу заявив після судового засідання, що нові кандидатури міністрів затвердять уже наступного тижня.

Президент Додон на сторінці в Facebook звинуватив КС у тому, що він «погодився «грати» так, як їм буде диктувати керівний режим демократів».

За рішенням Конституційного суду, замість президента (якщо він не згоден з призначенням тієї чи іншої фігури в уряді) підпис під документом можуть поставити або спікер, або прем'єр (на фото — прем'єр-міністр Молдови Павел Філіп (ліворуч) та голова парламенту Андріан Канду) Фото: EPA/DUMITRU DORU

Як розвивався конфлікт

В середині грудня в уряді Молдови відбулися масштабні перестановки. З ініціативи лідера керівної Демократичної партії олігарха Володимира Плахотнюка, звільнили семеро осіб: двох віце-прем'єрів і п'ять міністрів. На їхні місця запропонували інших кандидатів. Зміни торкнулися крісел віце-прем'єрів з євроінтеграції і реінтеграції, глави МЗС, міністра економіки, охорони здоров'я, юстиції, сільського господарства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Маленькі кроки до особливого статусу: Про що домовились Молдова й невизнане Придністров’я

Президенту Молдови перестановки не сподобалися. Ігор Додон заявив, що відставку «старих» міністрів підпише, але «нові» кандидатури не схвалить:

«У списку кандидатів побачив багато прізвищ з поганою репутацією, які політично скомпрометували себе... Місце деяких з них за ґратами, а не в віце-прем'єрському кріслі... Категорично відхиляю пропозицію демократів».

Після другої відмови президента депутати від Демпартії Сергій Сирбу і Корнеліу Падневіч попросили Конституційний суд «вирішити інституційну кризу», оскільки за Конституцією він може ветувати будь-яку кандидатуру, але не більше двох разів.

«Можливо, це буде неприємний подарунок президентові на Новий рік, але він сам спровокував цю кризу», — заявив Сергій Сирбу.

Попереднє відсторонення Додона

Молдова — парламентська республіка, і повноваження президента тут обмежені. Але в жовтні 2017-го Конституційний суд їх урізав ще більше і постановив, що якщо глава держави не згоден з призначенням тієї чи іншої фігури, підпис під документом можуть поставити або спікер, або прем'єр.

Восени 2017 року КС дозволив голові парламенту Андріану Канду  підписати указ про призначення міністром оборони Євгена Стурзи. До цього президент Молдови двічі відхилив його кандидатуру.

На думку експерта центру «Українська призма» Сергія Герасимчука, це стало найгучнішим ляпасом для президента за минулий рік.

«Принизливим для Додона була процедура зі скасуванням його повноважень на кілька хвилин, коли він намагався заблокувати призначення міністра оборони. Кандидатуру міністра оборони уряд вніс двічі. І коли вдруге Додон відмовився підписувати рішення про призначення, то Конституційний суд призупинив його повноваження. І рішення ухвалили на рівні уряду без Додона».

Повноваження Ігора Додона вже не вперше обмежувались Конституційним судом Молдови Фото: EPA/DUMITRU DORU

Що буде робити Додон

«Я вирішив не поступатися. Це краще, ніж потім роками пояснювати, чому був призначений на посаду той чи інший склад міністрів, які скомпрометували себе», — написав Ігор Додон на своїй сторінці в Facebook.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Між ЄС і Росією: молдовани вперше за 20 років обирають президента

Цьогоріч у Молдові відбудуться парламентські вибори. Додон є лідером Соціалістичної партії і розраховує, що нинішня ситуація позитивно позначиться на рейтингу його політсили.

«Позитивна сторона всієї ситуації полягає в тому, що влада знову скомпрометувала себе в очах громадян. А це серйозно знизить її позиції в поточному році, коли в країні очікуються чергові вибори», —  сподівається Додон.

Читайте цей матеріал також російською мовою

Пов`язані новини