Приклад дії закону про деолігархізацію: у Зеленського прокоментували відмову Ахметова від медіабізнесу

Влада відреагувала на заяву компанії олігарха Ріната Ахметова про відмову від ліцензій на мовлення медіабізнесу, до якого входять зокрема телеканали «Україна» та «Україна 24».

Так, радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав, що цей випадок є «гідним прикладом» дії закону про деолігархізацію.

«Ключова риса зрілих держав — обов‘язковість виконання законів. Закон про деолігархізацію — початок нової сторінки у відносинах держави та бізнесу. Відносинах, заснованих на прозорості та відмові від кулуарщини. Сьогодні маємо гідний приклад від групи СКМ — закон один для всіх», — написав Подоляк.

Зі свого боку міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко назвав вихід Ахметова з медіаактивів «серйозною новиною», яка може вплинути на ринок. Але зазначив, що наразі у нього замало інформації.

«Оскільки мене ця новина застала зненацька, мені важко сказати. Потрібно більше інформації. Мені сказати важко, хочу переговорити із представниками власника, керівництвом медіагрупи "Україна". Це серйозна новина. Це не може не вплинути на ринок. Він і так сьогодні сильно просів через війну. Принаймні це прецедент», — сказав він в ефірі телемарафону.

Водночас медіаюрист Роман Головенко зазначив, що ліцензію не можна просто так віддати державі. Її можна здати, але тоді радіочастоти просто будуть заново виставлені на конкурс, і що буде з редакціями медіа Ахметова — незрозуміло.

«Тому ця заява виглядає радше як наїзд на антиолігархічний закон. Не виключено, що це може бути привід, а не справжня причина заяви», — вважає Головенко.

Оновлено. У попередній версії новини йшлося, що Ахметов передає державі свій медіабізнес, однак в SCM зазначили, що передають державі лише ліцензії на мовлення своїх медіакомпаній.

Що передувало?

Олігарх Рінат Ахметов заявив, що відмовляється від ліцензій на мовлення своїх медіакомпаній, зокрема телеканалів «Україна» та «Україна 24», на користь держави. Таке рішення Ахметов пояснює набранням чинності закону про олігархів, хоча себе він олігархом не визнає.

Зазначимо, що до «Медіа Групи Україна» входять понад 10 телеканалів та онлайн-видань: телеканали «Україна», «Україна 24», «НЛО TV», «Індиго TV», «Футбол 1/2/3», «34 телеканал» (регіональний), оператор супутникового мовлення Xtra TV, платформа OLL.TV, агенція «Медіа Партнерство Баінг», сайт «Сегодня», кросплатформний проєкт Vogue.UA.

Що передбачає закон про олігархів?

Він набув чинності 7 листопада 2021 року. Закон діятиме упродовж 10 років із 7 травня 2022 року. З цього часу олігархами в Україні вважаються громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року підтримує або посилює це становище;
  • має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).

Вносити людей до реєстру олігархів та виключати їх із нього буде Рада національної безпеки та оборони.