5 фактів про найскандальніше призначення в команді Трампа – міністра освіти Бетсі ДеВос

1. Вперше в історії США кандидата в міністри затвердили завдяки голосу віце-президента

Нікому з номінантів президента Дональда Трампа на посаду в новому уряді не довелося так сутужно, як Бетсі ДеВос. Напередодні голосування за її кандидатуру в Сенаті демократи влаштували 24-годинний марафон. 30 представників партії, яка зараз у меншості, висловили свої аргументи, чому вони проти призначення ДеВос. Вони цитували обурені листи і дзвінки, якими американці бомбардували своїх обранців напередодні голосування. «Гіршої кандидатури годі й уявити», – заявила сенатор-демократ зі штату Масачусетс Елізабет Воррен.

Сенатор зі штату Масачусетс Елізабет Воррен навела аргументи "проти ДеВос" під час марафону, який влашутували демократи Фото: National Education Association (NEA)

Голосувати за ДеВос відмовилися всі демократи, а також, несподівано, двоє сенаторів від Республіканської партії – Сьюзан Колінз зі штату Мен та Ліза Мурковскі з Аляски. Це вперше республіканці в Сенаті виступили проти кандидатури, запропонованої президентом Трампом. Таким чином, за і проти неї проголосувала однакова кількість сенаторів – по 50. Вирішальне рішення випало ухвалити віце-президентові Майкові Пенсу. Він спочатку зачитав результати голосування сенаторів, а потім заявив, що віддає свій голос за ДеВос. Уперше в історії США долю номінації вирішив віце-президент.

«Я ціную старанність Сенату і маю за честь працювати міністром освіти. Давайте разом покращувати можливості та результати всіх американських учнів», – написала Бетсі ДеВос у своєму першому твіті після призначення на посаду.

«ДеВос буде чудовим міністром освіти», –  заявив сенатор-республіканець Ламар Александер, який обіймав цю посаду на початку 90-х. На його думку, ініціатива ДеВос, яка дасть американцям можливість вибору школи, зрівняє можливості дітей із багатих та малозабезпечених родин.

Віце-президент США Майк Пенс (праворуч) привів до присяги міністра освіти Бетсі ДеВос screenshot з офіційного відео Білого дому

2. ДеВос – дружина олігарха, яка роками фінансувала Республіканську партію

59-річна Бетсі ДеВос – дружина Діка ДеВоса, виконавчого директора косметичного концерну «Amway». Її рідний брат Ерік Прінс – засновник охоронної компанії «Blackwater», яку пропагандистські російські ЗМІ у 2014-му звинувачували в участі у бойових діях на Донбасі.

ДеВос володіє мільярдними статками і протягом довгих років була щедрим донором Республіканської партії. Вона очолювала партійний осередок республіканців у штаті Мічиган. Саме за лобіювання приватних шкіл там її нещадно критикують опоненти.

Нова очільниця міністерства освіти США Бетсі ДеВос з чоловіком Діком ДеВосом на церемонії інаугурації Трампа в Капітолії Фото: сторінка Бетсі ДеВос у facebook

3. Вона ніколи не навчалася у державній школі

Ні Бетсі ДеВос, ні її діти не вчилися у державних школах США. Критики звинувачують її у тому, що вона геть не знає реальності державних шкіл, до яких ходять 9 з 10 американських дітей. Натомість ДеВос, на думку опонентів, лобіює інтереси приватних шкіл та закладів із релігійним ухилом, так званих charter schools, які фінансуються з державного бюджету США, але якими керують приватні установи.

«Вона гаряче підтримувала необмежене і нерегульоване зростання приватних шкіл у Мічигані, таким чином збагачуючи комерційні школи і завдаючи непоправної шкоди традиційним державним», — йдеться в заяві Американської організації громадянських свобод у Мічигані.

Кампанія проти призначення ДеВос біля будівлі Конгресу США

Фото: National Education Association (NEA)

«Я хвилююся, що брак досвіду із державними школами завадить пані ДеВос повністю зрозуміти, ідентифікувати та вирішити їхні проблеми», – заявила сенатор-республіканець Колінз, котра голосувала проти призначення ДеВос.

Як зазначає «Голос Америки», Бетсі ДеВос активно боролася за створення конкуренції за ресурси між приватними та державними школами, пропонуючи ваучери за державний кошт для американських родин на навчання у приватних школах.

Республіканці вважають її борцем за створення ринкових стимулів у системі освіти, а от демократи бачать в її призначенні загрозу невиправданих витрат і без того обмежених бюджетних коштів. До того ж, критики хвилюються, що необмежене зростання шкіл із релігійним ухилом сприяє поширенню в освіті ідей креаціонізму на противагу дарвінізму. На зустрічі з християнськими меценатами у 2001 році ДеВос заявила, що реформа освіти потрібна для того, щоби «просувати царство Боже» висловлювання, неприйнятні для урядовця світської держави.

Кампанія проти призначення ДеВос біля будівлі Конгресу США

Фото: National Education Association (NEA)

4. Проти неї виступають профспілки, вчителі та люди з обмеженими можливостями

Перед голосуванням за кандидатуру ДеВос на протест біля будівлі Конгресу США вийшли представники Американської федерації вчителів та Лідерської конференції з прав людини.

«Сумний день для дітей», – так прокоментувала призначення ДеВос Американська федерація вчителів. Її члени обіцяють протистояти ініціативам нового міністра. «Люди, які підтримують державну освіту, ще ніколи не були такими активними, і нас не загнати назад у тінь, – йдеться у заяві. – Ми, мешканці сіл і міст, ліберали та консерватори, станемо системою стримувань і противаг, і будемо боротися за права наших дітей».

Занепокоєння призначенням ДеВос висловила також Американська асоціація людей з обмеженими можливостями. На січневих слуханнях у Сенаті Бетсі ДеВос силкувалася відповісти на питання про закон, який гарантує зручні умови для навчання у державних школах для учнів з обмеженими можливостями.

Кампанія проти призначення ДеВос біля будівлі Конгресу США Фото: National Education Association (NEA)

5. Її висміяли за слова про ведмедів грізлі

Приводом для насмішок над ДеВос стали її слова на слуханнях у Сенаті 19 січня. Її запитали про ставлення до того, щоб у персоналу шкіл була вогнепальна зброя. Вона відповіла, що це має вирішувати кожен штат. І навела приклад – мовляв, у штаті Вайомінг револьвери можуть бути потрібними для того, «щоб захищати під потенційного нападу ведмедів грізлі». Це викликало смішки в залі Сенату.

Втім, сенаторові Крісу Мерфі від штату Конектикут, де внаслідок стрілянини у школі в 2012 році загинуло 28 людей, було не до сміху. «Сьогодні Бетсі ДеВос заявила, що не проти зброї в школах. Її відповідь сколихнула мене. І має сколихнути кожного американця, в якого є діти», — написав він у твітері.

 

Поділитись: