Піски, Донецький аеропорт, сепаратисти, Майдан, комбат, що має 60 тисяч фоловерів у соцмережах, дівчата, хто «мов подуріли й хочуть від нього дитину», пусті полиці на автозаправках Донеччини, волонтери, що дістають армійське спорядження, темна дорога на Маріуполь і консервовані сардини з їдальні на військовій базі в Широкиному, – про все це на лондонській сцені з вуст акторів «Royal Court Theater».

У британській столиці відбулась прем’єра п’єси-монологу «Можу чи не можу» українського драматурга Наталі Ворожбит. «Інтимна війна про українську екзотику на тлі сучасного мистецтва в центрі Лондона», – дописала в текст Ворожбит перед самим читанням, викликавши схвальний сміх залу.

Постановка відбувалася в форматі work-in-progress «роботою в процесі», в результаті якої за два місяці один з найважливіших театрів Британії, що спеціалізується на сучасній драмі, зіграє повну виставу. Поки ж читання пройшло на тлі інсталяції української художниці Жанни Кадирової – обгорілої цегляної стіни у формі мапи України з відбитим Кримом, який Кадирова створила в галереї сучасного російського мистецтва «Град» в Лондоні. 

«Можу чи не можу» – це монолог жінки, контра їде писати сценарій до фільму в Донецький аеропорт. Жінки, в життя якої увірвався спершу Майдан, а потім війна з людьми в уніформі і новим лексиконом: «Градами» і «Буратіно».

Про Схід, Крим, Донецьк, Київ, пропаганду, інформаційну війну, цінність людського життя, а також те, чи не ображаються українці на втому від України на Заході, – вже після вистави розпитували глядачі на дискусії, до якої була запрошена й журналістка Громадського Наталя Гуменюк.  

Вистава – частина чотириденного фестивалю «Документуючи Україну» #DocumantingUkraine, організованого британським Open City Docs. У його рамках у клубі «Frontline Club» 16 та 17 травня також відбудуться покази провідних українських документалістів: Сергія Буковського, Максима й Валентина Васяновича, виставка фотографа Олександра Глядєлова, а також дискусії про Майдан та Донбас за участю українських і британських журналістів та аналітиків, в тому числі кореспондентів Громадського.

/ Наталя Гуменюк

Поділитись: