«Продовження є недоцільним»: у Росії пояснили відмову від місії ОБСЄ на кордоні з Україною

Росія відмовилась продовжувати мандат місії ОБСЄ на моніторинг у російських пунктах пропуску на непідконтрольній ділянці українського кордону, бо вважає, що робота спостерігачів не мала позитивного впливу.

Про це йдеться в заяві представниці Міністерства закордонних справ Росії Марії Захарової.

Вона нагадала, що присутність ОБСЄ на кордоні була рішенням міністрів закордонних справ у межах «нормандської зустрічі» в липні 2014 року. За словами Захарової, це стало «жестом доброї волі з боку Росії з метою спонукати Київ піти мирним шляхом розв'язання кризи на сході України».

Водночас представниця МЗС каже, що українська влада «та їхні західні покровителі» нібито не поставилися до цього кроку Росії з належною повагою.

«За 7 років своєї діяльності група не зафіксувала жодного факту перекидання з Росії на Донбас військ, озброєнь, боєприпасів або військової техніки. Ці країни прагнули використовувати сам факт присутності ОБСЄ на російській території для підтвердження якихось "зобов'язань" Росії в межах Мінських домовленостей, підписаних уже після прибуття спостерігачів», — зазначила вона.

Захарова додала, що робота спостерігачів ОБСЄ на пунктах пропуску «Гуково» й «Донецьк» нібито не мала позитивного впливу на процес врегулювання. А тому, мовляв, її продовження є недоцільним.

Представниця МЗС також зазначила, що Росія зобовʼязується посприяти місії у завершенні роботи на російській території.

Що передувало?

Місія США в ОБСЄ заявила, що Росія відмовляється від продовження мандата місії в пунктах пропуску «Гуково» й «Донецьк» на кордоні з Україною, які розташовані на ділянці з окупованими територіями Донбасу.

Нинішній мандат діє до 30 вересня 2021 року. 2 вересня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні представники РФ заявили, що виступають проти його продовження.

Тимчасова повірена у справах США в ОБСЄ Кортні Остріан наголошує, що США «глибоко жалкують» через таку позицію РФ. Вона зазначає, що раніше представники Росії погоджувалися, що місія ОБСЄ в цих пунктах пропуску є ефективною.

Остріан нагадала, що у 2014 році Росія підписала Мінські угоди, які гарантують «постійний моніторинг українсько-російського державного кордону та перевірку з боку ОБСЄ.

В МЗС України назвали таку позицію РФ саботажем Мінських домовленостей.

«Розглядаємо таке рішення РФ як свідчення її планів продовжувати та збільшувати постачання зброї, військового обладнання, боєприпасів, регулярних військ і найманців на тимчасово окуповану територію України в Донецькій та Луганській областях, що може спричинити подальшу ескалацію в зоні російсько-українського збройного конфлікту», — йдеться у заяві МЗС.