«Профілактичні бесіди» з казахами: адвокат активістів вимагає розслідувати дії СБУ
Дмитро Моргун, адвокат двох казахських активістів руху «Демократичний вибір Казахстану» (ДВК) Заманбека Тлеулієва та Єлдоса Насипбекова, вимагає провести службове розслідування та притягнути до відповідальності працівників СБУ, які приходили додому до його підзахисних 6 січня.
Про це повідомив адвокат під час спільного онлайн-брифінгу.
За словами самих активістів, до них застосовували силу та погрози депортацією через підтримку й координацію протестів у Казахстані.
«Вони прийшли до двох громадян Казахстану одночасно. Вони координували свої дії, попередньо домовляючись про те, що вони будуть робити та яким чином. Не боялись при цьому виклику поліції, застосовували, порушуючи закон, силу. А я нагадаю, що казахи мають такі ж права, як і громадяни України, окрім виборчих», — заявив адвокат Дмитро Моргун.
Він додав, що вже подав заяву про кримінальний злочин щодо співробітників СБУ та вимагає службового розслідування. Окрім цього, адвокат стверджує, що наразі вони очікують на реакцію уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денисової.
Також Моргун наголосив, що його підзахисні мають усі дозвільні документи на проживання, а питанням видворення має займатися не СБУ, а міграційна служба.
Правозахисниця Людмила Козловська наголосила на тому, що ДВК є абсолютно мирною організацією, а дії СБУ вона розцінює як тиск на активістів та підігравання диктаторському режиму Назарбаєва.
«Протягом останніх 10 років ми зафіксували десятки випадків, коли Казахстан за допомогою інших країн або самостійно, використовуючи міжнародні механізми або просто спецслужби, чинив тиск, намагався викрасти та навіть викрадав із території ЄС громадян Казахстану для того, щоби тиснути на лідера опозиційного руху Мухтара Аблязова або будь-яких інших людей, яких асоціюють із ним», — зазначила Козловська.
Вона додала: заяви про те, що Заманбек та Єлдос є нібито терористами та екстремістами — це приклад того, як Казахстан послідовно зловживає антиекстремістським законодавством для переслідування мирних громадян.
«Тільки з 2017 по 2021 роки нами було зареєстровано понад 8,5 тисяч зловживань», — заявила правозахисниця.
Самі активісти наголосили на тому, що з 2 січня вони координували та підтримували мирне повстання в Казахстані та не закликали до насильства. З СБУ ж до них прийшли наступного дня після масштабних акцій у 17 містах Казахстану.
«В СБУ кажуть, що вони хотіли нібито перевірити документи, але це не так, бо щойно я зайшов по документи додому — вони розчинилися. Були погрози, що мене арештують, що я злочинець. І є навіть повідомлення сусідів, які кажуть, що їм мене хотіли показати як терориста, агресивного й божевільного», — каже Заманбек Тлеулієв.
Що передувало?
6 січня координатор руху «Демократичний вибір Казахстану» (ДВК) Заманбек Тлеулієв заявив, що люди в цивільному, які відрекомендувалися співробітниками СБУ, побили його, вибивши йому чотири зуби.
За його словами, вони використали нецензурну лексику, погрожували депортацією за те, що, перебуваючи в Україні, він не припиняє опозиційну діяльність у Казахстані.
Цього ж вечора до іншого казахстанського активіста Єлдоса Насипбекова в Києві теж прийшли співробітники СБУ. Той зазначив, що його погрозами змусили підписати «розписку» та записати відеопідтвердження, що він відмовляється займатися політичною діяльністю.
Що кажуть в СБУ?
В службі безпеки України зазначили, що провели перевірку та спілкувалися з окремими громадянами Казахстану з огляду на поточну ситуацію в країні.
«Особливо зважаючи на російський фактор та ймовірні провокації з боку РФ, які можуть дискредитувати нашу державу на міжнародній арені та зашкодити її інтересам [...] Тобто проводиться звичайна робота в межах чинного законодавства та функціональних обов’язків служби», ㅡ повідомили нам в СБУ.
Там також заявили, що співробітники СБУ ввічливо та коректно себе поводили й не перешкоджали відеозніманню, яке здійснювали громадяни Казахстану.
- Поділитися: