Протести у Казахстані: затримано вже майже 8 тисяч людей, президент посмертно нагородив 16 силовиків
Міністерство внутрішніх справ Казахстану повідомило, що з початку протестів у країні було затримано 7 939 людей. За даними влади, померли 16 силовиків — президент Казахстану Касим—Жомарт Токаєв посмертно нагородив їх орденами.
Про це йдеться у повідомленні МВС Казахстану.
Правоохоронці заявляють, що станом на 10 січня у відділки доставили вже 7 939 людей — зокрема 207 із них затримали на двох ринках в Алмати. Окрім того, силовики заявили про вилучення викрадених машин та інших речей.
За даними влади Казахстану, 16 силовиків (військових та поліціянтів) померли. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв посмертно нагородив їх орденами.
Видання «Интерфакс», посилаючись на пресслужбу МВС Казахстану вказує, що серед представників силового блоку країни померли 17 людей.
Водночас точна кількість протестувальників, що померли під час сутичок, невідома. 9 січня від імені Міністерства охорони здоров'я Казахстану один із Telegram-каналів заявив, що з початку протестів у країні загинули 164 людини, зокрема двоє дітей. Втім, відомство згодом відповіло, що не надавало таких даних, проте журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.
Що відбувається у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу, оскільки наразі вони стикаються зі збоями в його подаванні.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.
На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.
- Поділитися: