Пройшли Донбас, Сирію, Судан. Що відомо про затриманих у Білорусі російських найманців «Вагнера»

Затримання найманців російської приватної військової кампанії Вагнера під Мінськом, Білорусь, 29 липня 2020 року
Затримання найманців російської приватної військової кампанії Вагнера під Мінськом, Білорусь, 29 липня 2020 рокускриншот із відео

У Білорусі затримали 33 бойовиків приватної військової компанії Вагнера. У країну загалом приїхали понад 200 російських бойовиків нібито для «дестабілізації ситуації в період виборчої кампанії». Що відомо про затриманих?

Серед 33 затриманих представників російської ПВК «Вагнера» щонайменше 20 воювали проти України на Донбасі, 9 — вже у складі ПВК, ще 10 — в інших силових формуваннях. Цю інформацію hromadske повідомив генерал-майор запасу СБУ Ігор Гуськов, який досліджував інформацію щодо приватних військових формувань.

За його словами, у цьому списку також є громадянин Білорусі — Андрій Бакунович (номер М-1001). Він брав участь у бойових діях проти України на Донбасі в районі Дебальцевого у 2014-2015 роках.

«Він 31-ий в списку. Це снайпер. У свій час про нього згадувала під час одного з брифінгів СБУ. І також я особисто був присутнім під час передачі списку найманців Вагнера голові КДБ Білорусі», — сказав Гуськов.

Також Гуськов додав, що, ймовірно, найманці у Білорусі готувалися до великого кровопролиття, адже серед них є санінструктори.

«Тобто вони знали, що будуть бойові дії. Це Волгін Олексій Володимирович, особистий номер М-1297, позивний «Волга», люди готувалися до великої крові», — зазначив Гуськов.

Про Олексія Волгіна вже згадували в СБУ. Він був у списку 149 осіб, які брали безпосередню участь у придушенні демократичних протестів у Судані на початку 2019 року.

Також Гуськов надав hromadske список тих, хто воював проти України на Донбасі та в Сирії у складі ПВК «Вагнера»:

  • Володимир Олександрович Лі — кулеметник розрахунку КОРД. Особистий номер М-0727, позивний «Музикант»;
  • Маслов Сергій Олексійович — номер розрахунку КОРДу 2 розвідувально-штурмового взводу навчальної розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-2291. У соцмережі публікував фото із Сирії.

У соцмережах у Маслова в друзях ще двоє колег «вагенрівців» — Павло Долгополов М-2292 та Микола Рейхенау М-2283.

Тахір Бахтігараєв — водій управління навчальною розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-0483. Має адміністративну судимість.

Павленко Сергій Григорийович —водій управління 4 розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-0279.

«Ця людина почала вбивати у Сирії ще у 2013 році в складі так званого ПВК «Слов’янський корпус». Потім він був у складі перших найманців в Україні, потім була Сирія, він був у Судані. І на даний час їхня мета — досягнення потрібних цілей Москви, навіть до зміни політичного режиму», — сказав Гуськов.

У соцмережах в друзях він має колег по ПВК «Слов’янський корпус» та ПВК «Вагнера»: Авдєєв Станіслав, М-0303,Денісов Денис,Джинікашвілі Дмитро,Віноградов Віталій, М-0312,Єгоров Олексій, М-0293,Савицький Дмитро,Волков Олександр,Бондарь Віктор, М-2055.

Денис Харітонов, позивний «Баян», М-0801. На фото, опублікованих ним у соцмережі, добре видно нагороди «Вагнера». Їх декілька, а кожна нагорода дається за окрему кампанію.

«Ви можете порахувати, що він пройшов на той момент щонайменше Україну, Сирію і ще одну країну», — каже Гуськов. Також Харітонов має нагороду від очільника Союзу добровольців Донбасу самопроголошеної «ДНР» Олександра Бородая.

Також серед найманців Вагнера, які воювали на території України, Самарін Павло, М-0724, та Алтухов Дмитро, М-2082.

«Дуже багато тих, у кого номер починається на нуль. Це означає, що вони вступили не пізніше літа 2014 року, були завербовані російською воєнною розвідкою», — сказав Гуськов.

Серед тих, хто воював на Донбасі — Геннадій Фетісов і Максим Кошман. Останній з 2014 року розшукується МВС за створення незаконних воєнізованих формувань під Слов’янськом.

Як зазначає професорка політології Колумбійського університету Кімберлі Мартен, група «Вагнера» тісно пов'язана з російською військовою розвідкою ГРУ і діє в інтересах Кремля, тому її можна швидше охарактеризувати як прикриття для діяльності, яку здійснює російська держава. При цьому група «Вагнера» ніяк не зареєстрована в Росії, а саме приватне військове найманство заборонено в країні законодавчо.

«Це дозволяє Путіну брати участь у багатьох іноземних авантюрах, не несучи при цьому ніяких витрат вдома, особливо втрат, які понесли б регулярні російські війська, якби вони були відправлені на ці операції», — зазначила Мартен, яка займається дослідженням ПВК.