Де воюють російські найманці «Вагнера»
Найманці «Вагнера» переїжджають з одного воєнного конфлікту до іншого, «представляючи інтереси» Росії від Близького Сходу до Донбасу. Що таке ПВК «Вагнер» і де вони воюють — в матеріалі Громадського.
У вівторок 31 липня в Центральноафриканській республіці загинули російські громадяни — журналіст Орхан Джемаль, оператор Кирило Радченко і режисер Олександр Расторгуєв. Вони приїхали в одну з найнебезпечніших африканських країн знімати фільм про приватну військову компанію (ПВК) «Вагнер», чиїх найманців неодноразово бачили в республіці. Журналісти працювали над проектом для «Центру управління розслідувань» Михайла Ходорковського.
За версією влади ЦАР, їх могло вбити угруповання «Селека». Нападники нібито намагалися захопити їхнє авто.
Але в день загибелі журналісти домовлялися про зйомки золотих копалень Ндассіма на півдні країни. Про це повідомили в «Центрі управління розслідуваннями», пише російське видання The Bell. У середині липня 2018-го про розробку родовища в Ндассімі з урядом ЦАР домовилася Росія. На цій території діють бойовики одного із місцевих угрупувань — «Союз за Центральну Африку». Умова ведення розробки — порядок у регіоні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ким був загиблий у ЦАР журналіст Орхан Джемаль
Бійці «Вагнера» засвітилися в багатьох воєнних кампаніях Росії, починаючи від 2014 року. ПВК виникла у 2013-му на базі найманців «Слов’янського корпусу», які брали участь у бойових діях у Сирії.
За інформацією «Дождя», створення ПВК схвалила адміністрація президента Росії. «Дождь» також з’ясував, що російські найманці тренуються на дачі в Євгена Пригожина. Це мільярдер, власних ресторанного бізнесу, відомий як «повар Путіна». Його структури отримували підряди на харчування школярів, військових і обслуговування військових частин.
Бізнесмена також пов'язують з «фабрикою тролів», що публікує провладні коментарі в мережі. У США Пригожина звинувачують у спробі втручання у вибори. Вважається, що саме він фінансує «Вагнер».
Громадське розповідає, що відомо про участь ПВК у воєнних кампаніях РФ.
«Вагнер» на Донбасі
Про те, що російські найманці брали участь у бойових діях на Донбасі ще у 2014-му році, вперше заявила СБУ. За її даними, бойовики «Вагнера» причетні до збиття українського військово-транспортного літака Іл-76 над Луганськом у червні 2014 року. Тоді загинули 49 українських військових.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Катастрофа ІЛ-76: 4 питання після 4 років розслідування
Також, за даними служби безпеки, найманці виконували бойові завдання на боці сепаратистів під час штурму луганського аеропорту у 2014 році та брали участь у боях за Дебальцеве в лютому 2015-го. У СБУ кажуть, що їм відомі особи 277 бойовиків «Вагнера». Україна прирівнює їх до службовців російської армії.
Заразом, російські найманці використовувалися не тільки для війни з українськими збройними силами, але й для вирішення задач у самих «республіках». Бійців «Вагнера» підозрюють у вбивстві одного з командирів «ЛНР» Олександра Бєднова — «Бетмана». Його машину підірвали 1 січня 2015 року, загинули всі, хто в ній був, зокрема й сам «Бетман».
За однією з версій, Бєднова ліквідували через відмову підпорядковуватися тодішньому «голові ЛНР» Ігорю Плотницькому — нібито Бєднов планував переворот. Журналіст Юрій Бутусов писав, що за вбивством стоять бойовики «Вагнера».
А в січні 2015 року ресурси сепаратистів писали, що «Вагнер» роззброював підрозділ «армії ЛНР».
У той час на боці «ДНР» воювали також кількадесят сербів — розповіла Громадському Марія Рістіч, редакторка Балканської мережі репортерів-розлідувачів BIRN та журналістка Balkan Insight. За словами Рістіч дехто із них також також пов'язаний з ПВК «Вагнера» і згодом брав участь у боях в Сирії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як сербські бійці воювали за «ДНР» і пов'язані «Вагнером» — інтерв'ю з сербською журналісткою
Одна зі світлин, розповсюджених у мережі прихильниками «Ісламської держави», з позначкою, що на груповому фото — «знищені в бою росіяни». Російському виданню Фонтанка.Ру разом з експертами та учасниками бойових дій удалося з'ясувати, що цю фотографію зробили, ймовірно, не в Сирії, а влітку 2014 року в Старобешівському районі Донецької області. Одного з присутніх упізнали як бійця з позивним «Шланг», який загинув згодом у Сирії в грудні 2015 року. На іншому фото ветерани розпізнали житловий модуль ПВК Вагнера під Дамаском.
«Вагнер» в Сирії
Активна участь російських найманців в бойових діях на Донбасі припала на 2014 — 2015 рік. Після цього вони воювали в Сирії. За даними петербурзького видання «Фонтанка», бойовики ПВК з'явилися там у жовтні 2015 року. Видання також стверджувало, що в Україні найманці були ще до війни на Донбасі — під час анексії Криму.
Газета The Wall Street Journal наприкінці 2015 писала, що мінімум дев'ять бойовиків «Вагнера» загинули в Сирії — російське Міноборони спростувало цю інформацію. За даними російського РБК, на Близькому Сході «група Вагнера» з'явилася незадовго до того, як восени 2015 року Росія почала офіційно розгортати свої бази. Російські найманці воювали на боці сирійського президента Башара Асада, якого офіційно підтримує Росія.
7 лютого 2018 року по проурядових силах Сирії завдали авіаудару, загинуло близько 100 людей. Як написала російська служба ВВС, частина загиблих були бойовиками «Вагнера». Тоді різні, зокрема й західні медіа, писали про ймовірну загибель сотень бійців. А 15 лютого Сирійський центр моніторингу прав людини (SOHR) повідомив, що 15 російських найманців загинули під час вибухів на складі боєприпасів у провінції Дейр-ез-Зор.
Згодом у коментарі Громадському російський журналіст Ірек Муртазін сказав, що кількість загиблих насправді може бути більшою за рахунок неросіян. У Пальмірі він зустрічався з людьми, які брали місто під контроль. Вони розповіли, що тоді серед загиблих членів «Вагнера» було 11 громадян України.
Також журналіст розповів про структуру ПВК «Вагнер». За його словами, вона складається з десантно-штурмових бригад, у складі кожної — 3 роти, в кожній роті до 100 бійців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вагнер» створили, щоб не визнавати втрати російської армії у війні в Сирії — дослідники воєнних конфліктів
Найманці «Слов’янського корпусу» біля винищувача Су-24 Сирійської військової авіації (SYAAF), Сирія, 2013 рік
«Вагнер» в Африці
У грудні 2017-го російська служба ВВС розповіла, що бойовики «Вагнера» готуються їхати до Судану. Цю інформацію підтвердили колишні бійці ПВК. За їхніми словами, Росія там офіційно не воює, але має власний інтерес у «прикордонному конфлікті». Про те, що подібні відрядження можуть бути, сказав і колишній ватажок бойовиків Ігор Стрєлков-Гіркін.
Про те, що «Вагнер» діє в ЦАР, у лютому 2018 року повідомило французьке радіо Europe 1. У березні російське видання «Знак» розповідало, що бойовиків готують до відправлення в Судан — в якості інструкторів. А за даними розслідувачів Conflict Intelligence Team (CIT), таку ж місію «Вагнер» повинен був виконувати і в ЦАР.
У ЦАР, де громадянська війна триває з 1960 року, а уряд контролює лише незначну частину країни, продаж зброї під забороною. Утім, торік Росія домоглася виключного права на постачання легкої зброї в республіку.
Президент Фостен-Арканж Туадера тоді шукав міжнародну підтримку і отримав її від Росії після кількамісячних перемовин. Росія, зі свого боку, має власний інтерес у ЦАР — це родовища урану й золота, на які багата республіка.
У січні 2018-го аналітики американського центру Stratfor припустили, що саме бойовики «Вагнера» можуть представляти російські інтереси в країні.
- Поділитися: