Прощання з «Да Вінчі», виселення монастиря УПЦ та розслідування в ДП «Антонов»: головні новини за день 10 березня

Прощання з полеглим Героєм України Дмитром Коцюбайлом у Києві, 10 березня 2023 року
Прощання з полеглим Героєм України Дмитром Коцюбайлом у Києві, 10 березня 2023 рокуКолян Пастико / hromadske

У Києві попрощалися із загиблим Героєм України «Да Вінчі»; СБУ затримала колишнього керівника «Антонова» у справі про знищення «Мрії»; від УПЦ МП вимагають виселитися з обителі у Києво—Печерській лаврі. Зібрали головні новини за день 10 березня.

Прощання з «Да Вінчі»

10 березня у Михайлівському соборі в Києві відбулася церемонія прощання з полеглим Героєм України, командиром спецпідрозділу «Вовки Да Вінчі» Дмитром Коцюбайлом (позивний «Да Вінчі»). Після панахиди в Михайлівському соборі процесія вирушила на Майдан Незалежності.

Прощання відвідали президент України Володимир Зеленський, прем'єрка Фінляндії Санна Марін, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, міністр оборони Олексій Резніков та його заступник, генерал-лейтенант Олександр Павлюк, очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов тощо.

Виселення УПЦ МП

10 березня 2023 року стало відомо про лист Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» до УПЦ МП із закликом до 29 березня звільнити будівлі Нижньої лаври, які перебувають на балансі державного заповідника. В УПЦ відповіли, що це — «черговий ультиматум», а в листі «жодної інформації про юридичні підстави для таких дій не зазначено».

Водночас релігійна громада УПЦ МП подала апеляційну скаргу на рішення про знесення каплиці в Києві (відомої як «храм-МАФ»), яку незаконно звели на території Національного музею історії України.

Розслідування у ДП «Антонов»

Служба безпеки України повідомила про підозру колишньому гендиректору держпідприємства «Антонов», його заступнику та начальнику підрозділу з авіабезпеки. Їх підозрюють у причетності до знищення відомого українського літака Ан-225 «Мрія»

Національне антикорупційне бюро України повідомило про підозру експосадовцю ДП «Антонов» і директору адвокатського об'єднання у розтраті понад 18 мільйонів гривень і складанні свідомо неправдивих документів.

Максим Буткевич«Радіо Свобода»

«Суд» над Максимом Буткевичем

Незаконний «суд» на окупованих територіях Донеччини та Луганщини «засудив» до 13 років колонії суворого режиму Максима Буткевича — українського правозахисника, журналіста і військовополоненого.

У Міністерстві закордонних справ України розкритикували незаконний «вирок» і закликали партнерів відреагувати — засудити незаконний «суд» над Буткевичем і ще двома українцями, а також вимагати від росії звільнення їх та всіх незаконно утримуваних українців.

Ситуація на фронті

Окупанти не полишають спроб вийти на адміністративний кордон Донецької та Луганської областей, зосередивши основні зусилля на наступі на п'яти напрямках — Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар'їнському та Шахтарському.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що на засіданні Ставки верховного головнокомандувача обговорили ситуацію в місті Бахмут і можливості Сил оборони України посилитися там.

На тлі активних бойових дій у Бухмуті росія запустила інформаційну атаку: начебто президент Володимир Зеленський, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський мають різні позиції щодо рішень стосовно Бахмута. Міністерство оборони України запевняє, що це не так.

Обстріли

Упродовж 10 березня росіяни завдали 23 авіаційних і чотири ракетних удари по Костянтинівці та Слов’янську Донецької області. Відомо, що в Костянтинівці поранень зазнали 8 людей. Також окупанти здійснили 23 обстріли з реактивних систем залпового вогню, стріляли з мінометів та артилерії.

У Дніпропетровській області російсько-окупаційні війська обстріляли Нікопольський район: двоє людей загинуло, ще п'ятеро — поранені. На Херсонщині загинули дві людини через наїзд машини на міну, також є двоє важкопоранених.

Інші новини

  • У Гамбурзі сталася смертельна стрілянина у центрі Свідків Єгови, серед поранених — українка.
  • У 2022 році збільшилась кількість людей, які розмовляють українською мовою в повсякденному житті.
  • Парламент Грузії відхилив законопроєкт про «іноагентів», який викликав масові протести.
  • Парламент Китаю на виборах глави країни одноголосно підтримав кандидатуру Сі Цзіньпіна.
  • Президент Володимир Зеленський відкинув причетність України до вибухів на «Північних потоках». Він вважає, що таку інформацію поширюють для уповільнення міжнародної допомоги Україні.
  • Уряд ухвалив мораторій на судові виплати для громадян росії та компаній, пов'язаних із рф.