Протести в Білорусі: на «Марші народного трибуналу» затримали понад сотню людей

У білоруських містах відбувся «Марш народного трибуналу». Вже 19 тижнів поспіль люди виходять на вулиці вимагаючи відставки самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Влада відповідає затриманнями та розгонами протестувальників.

Про це пише «Tut.by» та «Радыё Свабода».

Акції протесту вже традиційно відбувались у «місцевому форматі»: люди збирались у подвір'ях власних будинків та невеликими групами рухалися до конкретних точок збору у різних районах Мінська. У найбільшій з колон у неділю, 20 грудня, було близько сотні людей. Також протести відбувались у Борисові, Вітебську, Гродно, Новополоцьку, тощо.

Таким чином у великих містах Білорусі одночасно відбуваються десятки маленьких мітингів, на відміну від багатотисячних маршів, які фіксували влітку.

Зі зниженням активності протестувальників дещо послабився і тиск з боку влади. Вже другий тиждень поспіль під час недільних протестів у країні не пропадав мобільних зв'язок, столичне метро продовжувало працювати без перебоїв, а силовики не перекривали дороги.

Однак затримання учасників протестів досі продовжуються. Правозахисний центр «Вясна» повідомив про затримання 149 людей під час протестів 20 грудня. Водночас міліція Мінська заявила про затримання сотні «найактивніших учасників протесту» у столиці. Матеріали очевидців, з іншого боку, показують, що силовики затримують випадкових людей на вулиці.

Що відбувається у Білорусі?

Із серпня 2020 року в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову зайняв пост президента. А протестувальників силовики жорстко розганяють/затримують і загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.

Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.