Протести на Шрі-Ланці: президент погодився піти у відставку

Президент Шрі—Ланки Готабая Раджапакса погодився піти у відставку. Це сталося на тлі масштабних протестів, під час яких демонстранти прорвалися до президентської резиденції та вимагали його відставки.
Про це під час телезвернення повідомив спікер парламенту Шрі-Ланки Махінда Япа Абейвардена, якого цитує The Associated Press.
Спікер каже, що він повідомив Раджапаксу про рішення попросити президента залишити посаду, яке ухвалили на зустрічі лідерів парламентських партій, і той погодився. Раджапакса залишатиметься президентом до 13 липня, щоб забезпечити передачу влади.
Про відставку президента стало відомо за кілька годин по тому, як протестувальники увірвалися до його офіційної резиденції, щоб висловити незадоволення через економічну кризу. Крім того, мітингувальники увірвалися й до приватної резиденції прем'єр-міністра і підпалили її.
Прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе на тлі масових протестів теж оголосив, що йде у відставку. Також у соцмережах поширилося відео, як протестувальники відпочивають у захопленій резиденції президента.
Міністерство закордонних справ України порадило українцям у Шрі-Ланці утриматися від перебування в місцях масового скупчення людей та протестів, а також дотримуватись приписів місцевих правоохоронних органів. У разі потрапляння в надзвичайну ситуацію в Шрі-Ланці звертайтеся на «гарячу лінію» посольства України в Індії: +91 920 550 71 57.
Що передувало?
9 липня тисячі протестувальників на Шрі-Ланці штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.
Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.
За даними ЗМІ, щонайменше 39 людей, серед яких двоє поліцейських, отримали поранення під час протестів і перебувають на лікуванні. За даними поліції, двоє постраждалих перебувають у важкому стані.
Масові протести у Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви настільки низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.
Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт основних палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.
Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою та закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.
Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.
- Поділитися: