Провокації та обстріли чи святкові заходи: чого українцям чекати на День Незалежности

Знищена російська військова техніка на Хрещатику в Києві до Дня Незалежности, 20 серпня 2022 року
Знищена російська військова техніка на Хрещатику в Києві до Дня Незалежности, 20 серпня 2022 рокуМихайло Мєщерінов / hromadske

Україна вже вдруге відзначатиме День Незалежности в умовах повномасштабної війни. Минулого року цей день став рекордним за кількістю тривог, під час яких російські ракети забрали багато життів. Як Київ та регіони готуються до 24 серпня і чого очікувати від росіян цього разу — у матеріалі hromadske.

Небагатолюдні заходи у столиці

У Київраді рекомендують не планувати на День Незалежности заходи з великою кількістю людей, а натомість проводити їх у «лаконічному форматі». За потреби — обмежитися онлайн-заходами.

Міська влада столиці вже отримала лист від Офісу президента щодо того, як відзначатимуть День Незалежности на державному рівні. На Хрещатику, як і торік, планують провести виставку зразків пошкодженої російської техніки, але масових заходів не буде.

У зв’язку із цим перекриють автомобільний рух Хрещатиком на відрізку від Майдану Незалежности до вулиці Богдана Хмельницького до кінця доби 28 серпня.

Під час заходів 24 серпня Київська служба порятунку та Муніципальна охорона Києва будуть «у повній бойовій готовності», наголосили нам у КМДА.

Знищена російська військова техніка на Хрещатику в Києві до Дня Незалежности, 20 серпня 2022 рокуМихайло Мєщерінов / hromadske

Регіони святкуватимуть по-різному

У більшості областей України День Незалежности цьогоріч пройде без велелюдних зібрань та гучних святкувань.

У Львові на центральній площі з нагоди Дня Незалежности проведуть акафіст до Богородиці. Із 24 до 27 серпня в міському Палаці мистецтв відбуватиметься Сорочинський ярмарок, який уперше пройде не на Полтавщині.

В Івано-Франківську до Дня Незалежности проїзд у комунальному транспорті 23 та 24 серпня буде безплатним. У місті відбудеться декілька заходів, зокрема — вшанування пам'яті загиблих у російсько-українській війні військовослужбовців.

В Ужгороді світанок Дня Незалежности традиційно зустрінуть «Молитвою за Україну» у виконанні Закарпатського народного хору.

На Рівненщині, Волині та Хмельниччині заборонили проводити масові релігійні заходи з 19 до 25 серпня. У Рівному на День Незалежности містом проходитиме велопробіг, у зв’язку із чим перекриють центральну вулицю та зупиняться тролейбуси.

У Полтаві 26 серпня також організовують велопробіг — «Вело-День Незалежности». Через це в місті частково перекриють рух транспорту на деяких вулицях.

У Вінниці з нагоди свята26 серпня відбудеться благодійний обласний культурно-мистецький проєкт «Покоління незалежних». Там будуть фестивалі й виставки, фотоінсталяції, дитяче містечко, зона з їжею та ділянка для відпочинку.

У Житомирі до Дня Незалежности планують створити дев'ять локацій у мікрорайонах міста для дітей та підлітків, а також провести урочистості на майданах Соборному та імені Корольова. Заходи для дітей заплановані з 15 до 24 серпня, основною метою є національно-патріотичне виховання та підтримка емоційного стану підлітків.

У Харкові та Черкасах 24 серпня покажуть прем’єру пригодницько-історичного екшена «Довбуш» режисера Олеся Саніна. А в Луцьку та Дніпрі 18 серпня відбувся допрем’єрний показ фільму «День Незалежности» режисера Володимира Тихого.

В Одесі 24 серпня розпочнеться восьмий Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері».

Знищена російська військова техніка на Хрещатику в Києві до Дня Незалежности, 20 серпня 2022 рокуМихайло Мєщерінов / hromadske

Виплати до Дня Незалежности

Держава до свята виплатить разову грошову допомогу ветеранам війни, постраждалим від нацистських переслідувань, а також громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і відзначились, боронячи власну країну. Сума виплат — від 450 до 3100 гривень.

Зокрема, кошти отримають люди з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання:

  • I групи — 3100 грн;
  • II групи — 2900 грн;
  • III групи — 2700 грн.

Окрім того, виплати отримають:

  • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідности та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народились у зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків — 1000 грн;
  • люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною — 3100 грн;
  • члени сімей загиблих ветеранів війни, дружини (чоловіки) померлих людей з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань — 650 грн;
  • члени сімей загиблих захисників і захисниць України — 1000 грн;
  • учасники війни та колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання; особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи; діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 450 грн.

Як нас можуть «привітати» росіяни?

Українська розвідка попереджає, що на День Незалежности російські окупаційні війська можуть «скоїти черговий акт ракетного тероризму». Це може трапитися днем раніше чи пізніше або може тривати кілька днів і кілька хвиль.

Речниця об’єднаного пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк також вважає, що росіяни тяжіють до сакральних дат, тому цілком імовірно, що якраз у період Дня Незалежности України посиляться загрози й можливі масовані атаки.

А речник Херсонської ОВА Олександр Толоконніков розповів, що російські війська на лівому березі Дніпра побоюються активізації діяльності партизанів до Дня Незалежности України. Тому окупаційна влада й російська армія посилюють фільтраційні заходи там. Також в ОВА кажуть, окупанти можуть планувати нову атаку із залученням сил, зосереджених на Кінбурнській косі.

Що варто пам’ятати?

Українців закликають не панікувати, але бути пильними й зважати на сигнали повітряної тривоги. У розвідці наголосили, що рекомендації для громадян залишаються тими самими, які діють упродовж усього періоду повномасштабної війни: «Чуєш тривогу ― йди в укриття».

У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що цими днями українські військові «будуть більш посилено, більш виважено та більш впевнено» контролювати обстановку.

Наслідки російського удару по залізничній станції в селищі Чаплине Дніпропетровської області, 24 серпня 2022 рокуAP Photo / Leo Correa

Як це було торік?

Протягом торішнього Дня Незалежности російські війська обстріляли 58 українських населених пунктів. Того дня в Україні оголошували рекордні 189 тривог в областях та Києві. У багатьох областях тимчасово посилили комендантську годину.

Через обстріли було багато загиблих та поранених. Наймасштабнішим був удар по залізничній станції Чаплине у Дніпропетровській області, де загинули 25 людей, зокрема двоє дітей. У Хмельницькій області росіяни обстріляли критичну інфраструктуру Шепетівського району, а в Миргороді Полтавської області — військовий аеродром.

Крім того, упродовж дня в Україні фіксували хвилю фейкових мінувань. Надходили повідомлення про псевдомінування залізничних вокзалів у Вінниці, Рівному та Хмельницькому. Також анонімно повідомляли про «мінування» об'єктів у Львові, Мукачеві та Дніпрі. Через це довелося евакуювати майже 3800 людей.