Придністров’я поміж Європою та Росією: геополітичний шпагат – Єлена Габрієлян
Придністров’я в цьому році відзначає 25-річчя свого існування. У невизнаній республіці із населенням щонайбільше у півмільйона осіб, серед яких третина – це українці, друга третина – молдавани та росіяни, склалася нестандартна соціо-політична ситуація.
«Це геополітичний шпагат», - розповіла в ефірі Громадського Єлена Габрієлян, французька журналістка радіо RFI, яка нещодавно побувала у Придністров’ї і написала серію репортажів звідти.
«Геополітично Придністров’я тяжіє до Росії, тоді як економічно є повністю інтегрованим у молдавський та європейський ринки. Близько 70% експорту Придністров’я – це ринок ЄС», - пояснила вона.
В Брюселі вже давно намагаються максимально інтегрувати ринок невизнаної республіки. Усі дозволи та реєстрації бізнесу відбуваються в Кишиневі, на товарах, які екпортуються в ЄС, зазначено «Made in Moldova».
Режим преференційної торгівлі Придністров’ з ЄС, який республіка отримала в межах договору про Асоціацію Молдови з ЄС, мав завершитися 1 січня 2016 року. Але його продовжили ще на деякий термін. «В Брюселі щодо Придністров’я застосовують «м’яку силу», поступово інтегруючи цю територію в європейський простір».
Росія вже 25 років виплачує пенсії придністровським пенсіонерам, а це 30% населення республіки, та продає газ за низьким тарифом. Щоправда через кризу пенсії нещодавно зменшилися на третину. Натомість, економічних зв’язків поміж Росією та Придністров’ям майже немає. В республіці залишаються близько 1500, за офіційними даними, російських військових. Журналістка припустила, що з часом Росії стане невигідно утримувати військову базу, тим паче через російсько-українську війну Росія не має наземного зв’язку з Придністров’ям.
Надзвичайно потужними в невизнаній республіці є радянська ностальгія та радянська ментальність. В Придністров’ї досі дійсними є радянські паспорти, багато монументів Леніна. «Для більшої частини літніх людей радянський громадянин ще не помер», - розповіла Єлена.
Придністров’я, 30% населення якого становлять українці, уважно стежить за подіями в Україні. Більшість мешканців Тирасполя впізнають себе у жителях Донбаса, «на яких напали», тоді як Кишинев підтримує решту України.
/Hromadske.Світ
- Поділитися: