Прикордоння. Трьохізбенка
Із понад трьох тисяч мешканців у селі лишилась жити третина. Здебільшого – пенсіонери. Вони кажуть, що не залишать свою землю. Коли журналісти Громадського з групою цивільно-військового співробітництва приїхали в Трьохізбенку, там якраз не було електрики. Натомість, не стихали звуки тяжкої артилерії. Наталя Гуменюк і Богдан Кутєпов фіксували наслідки смертельної війни, а ще поспілкувалися із селянами.
Село розташоване в 30 кілометрах від Луганська. Відстань між позиціями бойовиків «ЛНР» і позиціями української армії в деяких місцях всього 200 метрів. «Останім часом обстріли посилися. Найболючіше, що потерпає цивільне населення», – пояснюють ті військові, чиє завдання допомагати населенню: організовувати відновлення ліній електропередач, дізнаватися про потреби жителів, в чиї будинки влучають снаряди. Трьохізбенка обстрілюється з мінометів, гаубиць, самохідних артилерійських установок і РСЗВ «Град».
«Виліз з льоху, з’їздив в аптеку, купив ліків, назад у льох», - говорить місцевий житель.
«В основному це залишилися пенсінери, тобто найбільш соціально незахищені. Ми з багатьма розмовляли, ніхто не хоче залишати те, що нажили за все життя, це їхня земля», – говорить керівник групи Цивільно-військового співробітництва Олександ Баюш.
Як не як, у Трьохізбенці працює школа, лікарня і магазин. Аптекарка сама привозить ліки зі Щастя. Однак немає газу, а водопостачання залежить від електроенергії. Через постійні обстріли лінія електропередач, яку за участі військових ремонтують, також не функціонувала. Однак, у людей різне ставлення до людей у формі. Є скарги на тих, хто базується в самому селі.
Тут показують переважно російські телеканали. Мало хто уявляє і розуміє, хто почав війну. «Якщо вчора сиділи на стадіоні під одним прапором, то сьогодні нас зіштовхнули лобами», – ніби з відчаєм говорить батюшка з місцевої церкви і додає: «Після ваших репортажів у людей лише неприємності».
Через річку від Трьохізбенки – підконтрольний сепаратистам Слов’яносербськ. Чимало трьохізбенців працюють там. Там же лишився психоневрологічний будинок-інтернат. «ЛНР»-івці не дозволили волонтерам вивезти людей. За даними волонтерів, які ним опікуються, у закладі лишається до 340 пацієнтів, тоді як більшість лікарів роз’їхалася. Від серпня до грудня там померло 60 пацієнтів. Опікуються ними також і жителі Трьохізбенки, котрі приносять їжу і доглядають за неповносправними. Відповідно до нових правил від 21 січня за наявності перепустки перетинати лінію розмежування можна лиша у Станиці-Луганській, а це 70 км дороги під обстрілом або ж у с. Золоте, що в 28 км.
/Наталя Гуменюк, Богдан Кутєпов
- Поділитися: