Дональд Трамп: Рік на посаді президента
Рівно рік тому відбулася інавгурація 45 президента Сполучених Штатів. Як потім стверджуватимуть журналісти, цього дня почалася нова сторінка в історії США — країна ввійшла в «епоху Трампа».
За рік у Сполучених Штатах відбулося дуже багато змін, які зі свого боку мали серйозний вплив на інші держави та міжнародну політику зокрема.
Приховані зв'язки з Росією, боротьба з мігрантами, різкі заяви й турбулентність у зовнішній політиці — навколо персони Дональда Трампа не вщухають скандали.
Увесь цей час Громадське уважно стежило за всім, що відбувалося в Білому Домі. Розповідаємо про десять найважливіших речей, які сталися впродовж цього часу, як вони змінили Америку і світ загалом.
Змова з Кремлем
Один з найгучніших і найсерйозніших скандалів, пов'язаних з Трампом, стосується його ймовірних зв'язків з Росією. Зокрема, підтримки Кремлем його передвиборчої кампанії та хакерських атак на штаб Гілларі Клінтон. Щодо цього у США нині триває розслідування, яке веде відомий прокурор Роберт Мюллер.
Спеціальний прокурор і колишній директор ФБР Роберт Мюллер (у центрі) після брифінгу членів Сенатського комітету з розслідування факту втручання Росії в президентські вибори в США 2016 року, Вашингтон, округ Колумбія, США, 21 червня 2017 року Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
У розслідуванні фігурує Пол Манафорт, колишній керівник передвиборчої кампанії Трампа, та його екс-радник із зовнішніх питань Джордж Пападопулос. Манафорта підозрюють у фінансових махінаціях й зв'язках з російськими олігархами. Пападопулос зізнався, що брехав ФБР про спілкування з росіянами протягом передвиборчої кампанії. Розслідування досі триває, прокурори намагаються довести факт змови між Кремлем і штабом Трампа.
Крім цього, в США переконані, що Росія втручалася в перебіг виборів президента через соціальні медіа, зокрема, через Facebook, Twitter та Google. Компанії вже визнали, що стали інструментом маніпуляцій у руках Росії — стосовно цього також триває розслідування.
В американському сенаті стверджують, що для цього Кремль використовував ботів, замовну рекламу в інтернеті тощо.
Сам президент США будь-які звинувачення у зв'язках з Москвою відкидає, називаючи їх брехнею та наклепом.
Колишній керівник передвиборчої кампанії Трампа Пол Манафорт (у центрі) прямує до будівлі Федерального суду Вашингтона, 30 жовтня 2017 року. Суд обрав Манафорту запобіжний захід у вигляді домашнього арешту Фото: EPA-EFE/TASOS KATOPODIS
Націоналізм у США
Трамп неодноразово спричинявся до звинувачень у націоналізмі й расизмі. Торік у Сполучених Штатах особливо помітними стали ультраправі активісти, які переважно підтримують Трампа.
Улітку сталися сутички між націоналістами та їхніми противниками в місті Шарлоттсвіль, Вірджинія, декілька десятків людей постраждали, одна жінка загинула.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Страх і ненависть у Шарлотсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії
Тоді Дональд Трамп відмовився засуджувати ультраправих, зокрема організацію Ку-Клукс-Клан, поклавши провину на обидві сторони. Така позиція викликала обурення серед медіа, політиків та однопартійців Трампа. Йому закидали зміщення фокусу й применшення вини ультраправих.
Нещодавно президент різко висловився щодо Гаїті, Сальвадору й африканських країн, назвавши їх «смердючими дірами», що не лише спричинило бурхливе обговорення в медіа, а й спровокувало дипломатичний скандал.
Журналіст Меттью Купфер уважає, що питання націоналізму в США нині набуло актуальності:
«Дійсно, ця тема підіймається, і вона сьогодні є доволі серйозною. Наприклад, ультраправі в суспільстві нині дуже активні. Утім, мені здається, не слід перебільшувати їхню чисельність — їх не так багато. Але вони дуже помітні в ЗМІ та соціальних мережах. І це впливає на те, як люди сприймають ситуацію в країні — ми можемо бачити великі культурні зміни».
Президент США Дональд Трамп (праворуч) під час круглого столу в Білому Домі (саме на цій зустрічі із законодавцями Трамп нецензурно висловився про іммігрантів з Гаїті, Сальвадору й африканських країн), Вашингтон, округ Колумбія, США, 11 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
Боротьба з мігрантами
Однією з найяскравіших і скандальних передвиборчих обіцянок Трампа було збудувати велику стіну на кордоні з Мексикою, що мала б уберегти Америку від напливу мігрантів.
«Стіна Трампа» стала своєрідним символом його кампанії, проте за рік президентства вона так і залишилася обіцянкою. Конгрес не виділив на її будівництво ні цента, Мексика, попри заяви Трампа, теж не збирається за неї платити. Ба більше, наразі немає навіть фінального проекту будівництва. Хоча американський президент запевняє, що його задум от-от почне реалізовуватися. Та чи з’явиться вона взагалі — невідомо.
У корупційних розслідуваннях засвітилися імена доньки Трампа — Іванки та його зятя Джареда Кушнера, який водночас є його старшим радником. Тандем навіть жартома називали «Джарванка»
Утім, деякі обіцянки Трамп усе ж спробував виконати. Наприклад, у червні видав указ про 90-денну заборону на в'їзд до США громадянам шести країн — Ірану, Ємену, Лівії, Сирії, Сомалі та Судану, начебто з метою «виявлення та знешкодження небезпечних людей». Це була друга спроба Трампа видати такий указ — перше рішення призупинив федеральний суд США.
Крім цього, Трамп скасував програму захисту від депортації для дітей нелегальних мігрантів (DACA), яку у 2012 році ввів Барак Обама. Це означає, що з країни можуть депортовувати дітей, які провели в США все життя. Таке рішення американського президента викликало незадоволення й протести у великих містах по всій країні.
Інсталяція у вигляді маленького хлопчика, який заглядає через металеву стіну, створена французьким художником JR на кордоні США з Мексикою, штат Каліфорнія, США, 10 вересня 2017 року Фото: EPA-EFE/PAUL BUCK
Трамп і жінки
Одразу після інавгурації Трампа на вулиці Америки з маршами вийшли мільйони людей, наполягаючи на тому, що Трамп зневажає жінок. Протести стали наймасовішими в США за десятки років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Жіночий марш: мільйони жінок висловили протест президентству Трампа
Раніше президента США звинувачували в сексуальних домаганнях і сексизмі. Наприкінці року американські медіа висловили підозру щодо інтимних стосунків Трампа з порноакторками. Зокрема, Wall Street Journal написав про те, що у 2016 році він заплатив 130 тисяч доларів відкупних акторці Стефані Кліффорд — начебто за мовчання про їхні інтимні стосунки.
Крім цього, за президентства Трампа в США спалахнув скандал довкола Гарві Вайнштайна та багатьох інших відомих чоловіків. Їх звинувачували в домаганнях і сексуальному насильстві. Хвиля зізнань під хештегом #MeToo викликала багато дискусій та обговорень не лише в Америці.
У грудні журнал TIME визнав людиною року колективну «порушницю мовчання» — тобто жінок, які наважились відкрито розповісти про домагання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ #ЯТакож: як жінки в США почали всесвітній флешмоб проти домагань
Хоча цей скандал довго залишався топ-темою в США, сам Дональд Трамп утримався від будь-якої оцінки ситуації.
Жінки марширують у Вашингтоні під час акції Women's March, округ Колумбія, США, 21 січня 2017 року. Мільйони американців вийшли на вулиці з протестами одразу після інавгурації президента США Дональда Трампа Фото: EPA/TRACIE VAN AUKEN
Війна проти медіа
У 2017 році Білий Дім оголосив війну так званим «фейковим новинам». Одразу ж після інавгурації адміністрація Трампа звинуватила американські ЗМІ у брехні, заявивши, що Білий Дім використовує «альтернативні факти».
Та це був лише початок напружених відносин Білого Дому з пресою. Пізніше президент назвав низку начебто налаштованих проти нього американських медіа ворогами народу. До свого переліку він зарахував New York Times, CNN, Washington Post тощо. У січні 2018-го президент навіть склав рейтинг фейкових новин про себе, назвавши його «списком нагород». Протягом року Трамп не проминав слушної нагоди покритикувати журналістів і у своєму Twitter.
Зміни клімату не несуть загрози, ба більше — глобальне потепління є корисним для планети, вважає Дональд Трамп
Медіа також не втомлювалися критично розповідати про діяльність президента. Поза тим, Дональд Трамп і його команда неодноразово ставали жертвами інформаційних витоків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ґаджети та зрада: 5 фактів про «зливи» з адміністрації Трампа
Яскравим акордом наприкінці року став вихід книжки «Вогонь і лють», автор якої розповідає про закулісне життя Білого Дому. Трамп назвав усі описані в ній факти вигадкою, а автора — «психічно хворим».
Загалом упродовж року, на думку журналіста The Atlantic Джеймса Кірчіка, американське суспільство стало дуже політизованим.
«Ми бачимо політизацію всіх аспектів американського життя, які до того не були заполітизовані. Культура, спорт, література — на все тепер дивляться крізь призму політики. Люди стали звертати дуже багато уваги на політику. Але я не впевнений, чи це позитивна зміна».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Вогонь і гнів»: що розповідає скандальна книга про Білий дім
Трамп назвав низку начебто налаштованих проти нього американських медіа ворогами народу. До свого переліку він зарахував New York Times, CNN, Washington Post тощо. (на фото — Дональд Трамп (у центрі) під час зустрічі в Білому Домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 10 березня 2017 року) Фото: EPA/SHAWN THEW
Америка для американців
Чи не найбільша перемога Трампа у внутрішній політиці — податкова реформа. За словами президента, тепер звичайні американці платитимуть значно менше податків. «Сім'я з 4 осіб, яка заробляє до 75 тисяч доларів в рік, платитиме на 2,5 тисячі податків менше», — уточнив Дональд Трамп.
Утім, його противники стверджують: новий закон не матиме реального впливу на звичайних американців, натомість допоможе збагатитися найзаможнішим.
Ще одна реформа, яку просував президент США — скасування обов'язкового медичного страхування Obamacare, яку запровадив Барак Обама. За словами Трампа, система стала справжньою катастрофою для Америки, адже працювала неефективно. Утім, попри намагання республіканців, Obamacare так і не вдалося відмінити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке Obamacare і чому Трамп хоче його скасувати
Корупція й олігархи
У корупційних розслідуваннях засвітилися імена доньки Трампа — Іванки та його зятя Джареда Кушнера, який водночас є його старшим радником. Тандем навіть жартома називали «Джарванка». Їх підозрюють у фінансових махінаціях (зокрема, відмиванні грошей з колумбійських наркокартелів) та бізнесових зв'язках з російськими олігархами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ У раю податків не платять: 5 важливих розслідувань з «Райських паперів»
Також преса припускає, що Іванка в майбутньому балотуватиметься в президенти — це також згадується в книжці «Вогонь і лють».
Зліва направо: радник президента США з економічних питань Гері Кон, старший радник глави Білого дому Джаред Кушнер та донька чинного американського президента Іванка Трамп під час пам'ятних заходів у річницю трагедії 9/11, Південне крило Білого Дому, Вашингтон, округ Колумбія, США, 11 вересня 2017 року Фото: EPA/SHAWN THEW
Клімат і довкілля
Зміни клімату не несуть загрози, ба більше — глобальне потепління є корисним для планети. Так уважає Дональд Трамп. Наприкінці 2017 року у своєму Twitter він написав: «На Сході це може бути найхолодніший новорічний вечір. Можливо, ми маємо використати трохи старого доброго глобального потепління, на захист від якого наша країна збиралася витратити трильйони доларів!».
Але крім слів були й реальні дії. Улітку Дональд Трамп оголосив про вихід США з Паризької кліматичної угоди, яка зобов'язувала скоротити викиди парникових газів в атмосферу. А в новій Національній стратегії безпеки Трамп виключив зміну клімату зі списку глобальних загроз.
Розпад команди
Протягом року адміністрацію президента один за одним залишали його прибічники. За цей час Трамп утратив 15 людей. Декого звільнили через гучні скандали, хтось пішов з посади за власним бажанням. Серед посадовців — радник з питань національної безпеки Майкл Флінн, головний стратег Білого Дому Стівен Беннон, голова адміністрації Рінс Прібус, прес-секретар Шон Спайсер тощо.
Справжні професіонали, які вже довго працюють і знають свою справу, йдуть, бо не хочуть працювати з Трампом — вони його не поважають
Журналіст Меттью Купфер пояснює це так:
«Спостерігаються два явища. Перше: люди йдуть з команди Трампа або тому, що недостатньо професійні та ефективні, або тому, що поводяться негідно і це не подобається самому Трампу. Так чи йнак, вони не справляються зі своїми обов’язками.
Друге: справжні професіонали, які вже довго працюють і знають свою справу, йдуть, бо не хочуть працювати з Трампом — вони його не поважають».
Колишній прес-секретар президента США Дональда Трампа Шон Спайсер біля входу в Західне крило білого дому, Вашингтон, округ Колумбія, США, 21 липня 2017 року. Спайсер залишив посаду через суперечки в команді Фото: EPA/MICHAEL REYNOLDS
Зовнішня політика
У цьому питанні «американський егоїзм» Трампа був, либонь, найвиразнішим. Різкі заяви, суперечливі рішення й цілковита турбулентність — мабуть, так можна охарактеризувати зовнішню політику Дональда Трампа.
Загроза атомної війни з КНДР та міряння «червоними кнопками» з Кім Чен Ином. Відмова продовжувати ядерну угоду з Іраном, завдяки якій країна припинила розробку атомної зброї. Авіаудари по Сирії та офіційне визнання Єрусалима столицею Ізраїлю, попри глибоке занепокоєння й застереження міжнародної спільноти. На тлі такої політики, опріч усього іншого, відбулося похолодання у відносинах з Європою. Тепер їх уже не можна назвати такими довірливими, як раніше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Таємниця ядерної кнопки: її не існує
Усі ці кроки Трампа, на думку медіа, ставлять під загрозу глобальну стабільність. Зокрема, рішення щодо Єрусалима викликало масові протести по всьому світу, а сутички в Палестині тривають і досі.
В американських медіа неодноразово лунало слово «імпічмент» — деякі журналісти передбачають, що президент може покинути Білий Дім завчасно
Водночас можна казати про певне зближення зі Сходом, передусім з Китаєм, Японією, Південною Кореєю, які Трамп відвідав у ході свого великого азійського турне.
Протягом першого року Трампа в американських медіа неодноразово лунало слово «імпічмент». Деякі журналісти передбачають, що президент може покинути Білий Дім завчасно.
Утім, Джеймс Кірчік не вважає такий сценарій реальним:
«Для імпічменту потрібно 2/3 голосів нижньої палати Конгресу. Влада нині в руках республіканців, і поки це так, Трампу не загрожує відставка. Але цей шанс з'явиться, якщо контроль у Конгресі перейде до демократів. Загалом, сама процедура досить складна, тож навіть у такій ситуації імпічмент Трампа собі уявити складно».
Та незалежно від того, дочекається він завершення каденції чи піде у відставку, президентство Трампа, схоже, залишиться одним з найскандальніших в історії Сполучених Штатів.
- Поділитися: