путін схвалив «мирний план» Китаю, США пришвидшують поставки допомоги Україні: головні новини за день 21 березня

Президент росії володимир путін (праворуч) і глава Китаю Сі Цзіньпін виголошують тости під час вечері у будівлі кремля, Росія, 21 березня 2023 року
Президент росії володимир путін (праворуч) і глава Китаю Сі Цзіньпін виголошують тости під час вечері у будівлі кремля, Росія, 21 березня 2023 рокуPavel Byrkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Президент рф володимир путін схвалив «мирний план» Китаю щодо розв'язання російсько—української війни; Верховна Рада України призначила нових міністрів; до Києва приїхав прем'єр—міністр Японії Фуміо Кішіда; США пришвидшують постачання озброєння для України. Зібрали головні новини за день 21 березня.

Співпраця Китаю та росії

росія та Китай виступили зі спільною заявою за підсумками переговорів китайського лідера Сі Цзіньпіна та глави кремля володимира путіна у Москві. У ній країни закликають знизити «ризик розв’язання ядерної війни» та висловлюють «серйозне занепокоєння» намірами США, Великої Британії та Австралії почати будівництво атомних підводних човнів.

Також Китай та росія:

  • вимагають від США «дати пояснення» щодо «військово-біологічної діяльності»;
  • заявляють, що США та Японія повинні завершити процес знищення хімічної зброї;
  • закликають США «припинити підривати міжнародну та регіональну безпеку» через створення глобальної системи протиракетної оборони та розгортання її елементів у різних регіонах світу;
  • протестують проти посилення зв’язків НАТО з країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону з військових та безпекових питань.

Окрім того, путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм "мирного плану" співзвучні російським підходам», і що вони «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання».

Постачання допомоги Україні

За даними CNN, Сполучені Штати відправлять системи Patriot швидше, ніж планувалося — вони будуть розгорнуті в Україні найближчими тижнями. За даними ЗМІ, найближчими днями група українських солдатів завершить навчання на цих системах на військовій базі «Форт Сілл» у штаті Оклахома. Потім війська вирушать до Європи для додаткового навчання.

У Міністерстві оборони США також підтвердили, що передають Україні старіший варіант свого основного бойового танка Abrams. Це дозволить швидше відправити українським військовим необхідну техніку.

Ілюстративне фото. Танки M1A1 Abrams іракської армії, придбані у США, маневрують під час навчань із бойовою стрільбою біля Багдада, 18 жовтня 2011 рокуAP Photo / Khalid Mohammed

У Міноборони Великої Британії підтвердили, що передадуть Україні боєприпаси зі збідненим ураном до танків Challenger 2. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки. У відповідь президент рф володимир путін заявив, що росія «буде змушена реагувати».

Рішення влади

На засіданні 21 березня Верховна Рада України ухвалила низку важливих рішень, зокрема:

  • призначила Олександра Камишіна міністром з питань стратегічних галузей промисловості, Оксена Лісового — міністром освіти, а Михайла Федорова — віцепрем'єр-міністром з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністром цифрової трансформації України;
  • ухвалила закон про іспити з Конституції, історії та мови для отримання українського громадянства;
  • збільшила видатки державного бюджету на 537 мільярдів гривень — більшість із цих коштів підуть на оборону;
  • ухвалила закон, згідно з яким запроваджується обов'язковий випробувальний термін до пів року для громадян, які вперше підписали контракт на військову службу;
  • ухвалила законопроєкт, який забороняє давати географічним об'єктам назви, пов'язані з росією;
  • підтримала законопроєкт про зберігання репродуктивних клітин військових.

Тим часом президент Володимир Зеленський підписав закон про прозорі закупівлі в Міноборони.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про перетворення державного концерну «Укроборонпром» на акціонерне товариство «Українська оборонна промисловість», а також призначив нового очільника для «Укрзалізниці».

Візит японської делегації

21 березня до України прибув з неанонсованим візитом прем'єр-міністр Японії Кішіда Фуміо. Він був єдиним лідером серед країн G7, який ще не відвідував Київ.

На зустрічі у Києві президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Японії підписали Спільну заяву про особливе глобальне партнерство між двома країнами, обговорили нагальні безпекові потреби України, санкційний тиск на росію, підтримку української формули миру, створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України, а також участь Японії у відновленні України.

«Сьогодні я запропонував Японії зосередитися на підтримці наших медичних установ та відновленні деяких секторів економіки. Це автомобілебудування, "зелена" трансформація, зокрема виробництво водневого обладнання та літієвих акумуляторів, де Японія є одним із технологічних лідерів», — сказав Зеленський.

Вибухи у Джанкої

Окупаційна влада тимчасово захопленого Криму заявила про атаку безпілотників у Джанкої, у якій звинуватили Україну. Там ввели режим надзвичайної ситуації муніципального рівня.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило, що вибух у місті Джанкой знищив російські крилаті ракети «Калібр НК» під час їхнього транспортування залізницею. А керівниця обʼєднаного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк заявила, що нещодавні вибухи в окупованому Джанкої — це сигнал загарбникам, що з Криму треба виїжджати.

Інші новини: