«Путін захопив Крим не для розвитку туризму» — екс-міністр уряду Криму Олександр Лієв
Так звана «влада» Криму скаржиться на зменшення туристичного потоку у 2017 році впорівнянні зпопередніми роками. Запідрахунками кримського «міністерства курортів», цьогоріч півострів відвідало 4,5 мільйони відпочивальників. За«офіційною» версією, винні погана погода іпопит на турецькі курорти.
Так звана «влада» Криму скаржиться на зменшення туристичного потоку у 2017 році в порівнянні з попередніми роками. За підрахунками кримського «міністерства курортів», цьогоріч півострів відвідало 4,5 мільйони відпочивальників. За «офіційною» версією, винні погана погода і попит на турецькі курорти. Зменшення кількості туристів намагалася пояснити навіть російська ФСБ — мовляв, туристів до Криму не пускають українські прикордонники.
Пікантності сезону-2017 додало й звільнення кримського «міністра курортів і туризму» Сергія Стрельбіцького. На місце фахівця в курортній галузі призначили фахівця у справах пропаганди — Вадима Волченка, раніше він очолював сімферопольський відділ Міжнародної Інформаційної Агенції «Росія сьогодні». Тобто був підлеглим сумнозвісного Дмитра Кисельова.
Стежать за динамікою курортного сезону в Криму і на материковій частині України. Колишній міністр курортів і туризму Олександр Лієв, за якого Крим прийняв рекордні за роки Незалежності 6,5 мільйонів туристів, каже, що навіть «низькі» цифри, що оприлюднює кримська «влада» далекі від дійсності.
Хто вони — нинішні кримські туристи, і чому їх так мало — в інтерв’ю Олександра Лієва Громадському.Крим.
У Криму вперше визнали скорочення кількості туристів. Чому росіяни не почали масово їздити в Крим?
Окупанти розраховували, що замінять українців у Криму саме росіяни. Тут виникає справедливе питання: а чому мав збільшитися потік із Росії? Що, візи скасували? Наче раніше цим бідним росіянам раніше було складно потрапити в Крим, а тепер нарешті півострів став ближчим. Що трапилося такого?
Чи, може, транспортне забезпечення стало кращим? Ціни в Криму знизилися? Чи відбулися значні зміни в туристичній галузі — сервіс, об’єкти побудовані? Що такого сталося, щоби потік, який раніше складав 1 мільйон 200 тисяч російських туристів, зріс би, як вони твердять, до 6 мільйонів?
Таких підстав немає, тому коментувати дурниці, які постійно генерує пан Аксьонов (Сергій Аксьонов, самопроголошений «прем’єр» кримського «уряду» — ред.) і його поплічники, немає сенсу.
Кримський туристичний потік — це 1 мільйон 200 тисяч людей. Здебільшого з Росії. Більшість — люди, яких відправили в Крим по путівках. Вони, до речі, відпочивають не лише влітку, а майже цілорічно. Таким чином завантажили оздоровниці, санаторії. Саме там приблизно 800 тисяч росіян і відпочиває.
Решта, десь 550 — 600 тисяч, — це люди, які приїздять на відпочинок улітку. Це менше росіян, ніж раніше приїжджали влітку самостійно, щоби відпочити на Чорноморському узбережжі Кримського півострова — тепер дістатися Криму складніше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Артек» — табір суворого режиму чи потенційний курорт для російської еліти?
70% росіян здебільшого приїжджали в Крим саме потягом. Тепер їхати невигідно. Адже раніше вони отримували відпочинок удвічі дешевший, ніж у Краснодарському краї. Продукти були дешевші, енергоносії, і зарплати дозволяли робити турпродукт дешевшим. Нині ж харчі, які завозяться з Росії, та й енергоносії — усе це підвищило вартість туристичного продукту. Натомість якість значно погіршилася. Як і якість харчових продуктів.
Колишній міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв Фото: Богдан Кінащук/Громадське
Занепад кримського туристичного сегмента росіяни пов’язують із тим, що Туреччина знову відкрилася для Росії. До того ж, усе своє та своє товчуть, мовляв, от побудують Керченський міст і мільйони росіян ринуть до Криму.
По-перше, Туреччина не є конкурентом Криму. Це не один ринок. Це як порівнювати машини КРАЗ з машинами «Ока» — зовсім різні ринки. Є турецький пляжний відпочинок — майже шість місяців пляжного сезону. Крим не має такого щастя. Для Криму пляжний сезон — два місяці з натяжкою.
Крим може виживати лише коштом санаторно-курортного оздоровчого блоку. Саме цей блок і споживався до окупації. Нині завантаження навіть трохи збільшилося —до максимуму. Утім, більше вже не буде.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проміняли Крим на Туреччину: чого чекати від туристичного сезону на анексованому півострові
Дивіться: у 2014 році в Крим приїхали майже 2 мільйони українців. Так, було падіння майже вдвічі — раніше приїздили 4,5 мільйони. Іще ходили потяги, незважаючи ні на що все одно приїхали українці. Й надто, що у 2014 році окупація починалася не з першого дня, вона була вже навесні.
У 2015 році ще існувало автосполучення з Кримом, іще працювала вільна економічна зона, була торгівля, у Криму були українські продукти, українці самі ще бували в Криму.
У 2016 році фактично вже не було транспортного сполучення, український туристичний потік із 2015 коливався біля позначки 100 тисяч відпочивальників. Це найменший показник за всі часи існування курортів у Криму. Водночас у 2014 — 2016 роках кількість росіян не змінювалася, вона була 1 мільйон 200 тисяч.
Тобто це константа — кількість росіян, що їдуть у Крим?
Так, вона не змінюється, ніяких підстав для її зміни немає. Чому може змінитися потік українців у Європу? Бо скасували візи. А чому може змінитися потік українців, скажімо, до Білорусі? Віз і так не було, нічого не сталося, то чому він має збільшитися?
Крим і так був гостинно налаштований і до росіян, і до українців, і до турків — він був доступний. Нині ці умови погіршилися, значно погіршилися. Коли добудують міст, можливо, логістична доступність збільшить потік тисяч на 150, максимум 200.
Але я навіть цим цифрам не вірю, немає сенсу росіянам проїжджати повз Краснодарський край і їхати ще півдоби, аби дістатися півострова, де все таке саме, а умови для ведення туристичного бізнесу гірші.
Колишній міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв Фото: Богдан Кінащук/Громадське
Цьогоріч уперше за довгий час посеред сезону змістили «міністра курортів і туризму» Сергія Стрельбицького. Аксьонов попросив його написати заяву про звільнення. Мовляв, «екс-міністр» недостатньо ефективно розвивав курортну галузь. Чи важлива особистість міністра в цьому випадку?
Проблема не в тому, хто міністр. Нині проблема в тому, яка в нього роль. Роль міністра курортів і туризму в українському Криму — реалізація пріоритету номер один. Пріоритет затверджений державою Україна на рівні українського уряду. Був підписаний указ Президента про реалізацію нашої програми, і пріоритетом номер один був саме туризм.
Нині туризм у Криму не є пріоритетом взагалі, це зрозуміло. Бо для реалізації цього пріоритету не треба було територію захоплювати. Думаю, що ніхто не вважає, що Путін захопив Крим, щоби заробляти на туристичному бізнесі. Звичайно, ні.
Пріоритет номер один для Путіна — насамперед військовий комплекс. Покинуті фактично полігони, військові частини — тепер дуже швидко відбудовуються.
Це промисловість, яка забезпечує саме військових. Це видобування нашої української нафти та нашого українського газу на захопленому шельфі. Звичайно, пріоритет — не туризм, не сільське господарство і не середній клас. І взагалі не кримчани.
Пріоритет — амбіції Кремля, у порівнянні з якими доля якогось мільйона людей... Не подобається — нехай «валять». Роль такого міністра курортів бутафорська.
Чого чекати в наступному сезоні? Який сегмент туристичного кластера матиме найбільші проблеми?
Ялта, Севастополь, Алушта матимуть туристичний потік, який можна порівнювати з докризовим періодом, але все одно він значно менший.
Чорноморський район, Роздольненський — мій улюблений — район, Сакський район, а надто Ленінський район, де Щолкіне, Азовське узбережжя, велика Феодосія, великий Судак — вони знову не матимуть туристичного сезону, туристичний потік буде на порядок меншим, ніж раніше.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ інтерв’ю із заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій про стратегію деокупації Криму
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: